дома Некатегоризирано Маск: „Се надевам дека ќе го направиме градот на Марс пред Третата...

Маск: „Се надевам дека ќе го направиме градот на Марс пред Третата светска војна“

Илон Маск ги откри плановите за создавање град на Марс, кој ќе може да биде целосно самоодржлив и чиј опстанок нема да зависи од Земјата.

Говорејќи на годишната конференција за општеството Марс, основачот и извршен директор на SpaceX рече дека проектите за развој на населбите на Марс се веќе во тек, но дека тие треба да бидат завршени пред да се случи катаклизма на Земјата.

  • Цивилизацијата навистина не изгледа цврста, згора на тоа, изгледа разнишана во моментов. Нашата цел е да создадеме самоодржлив град на Марс. Не основата, туку цели град. „Киселинскиот тест“ има за цел да утврди дали Марс ќе исчезне ако луѓето престанат да доаѓаат. од Земјата. Ако е тоа така, тоа не би било добра вест, рече Маск.

Тој рече дека такво сценарио може да се случи од повеќе причини – на пример, ако комета ја погоди Земјата, вулкан еруптира или, дури и ако се случи „нуклеарен Армагедон“ на нашата планета.

  • Навистина сето тоа може да се сведе на тоа дали ќе создадеме самоодржлив град на Марс пред или по Трета светска војна. Мислам дека веројатноста дека ќе го градиме по Трета светска војна, иако се надеваме дека нема, е прилично мала,но ние би го сториле тоа пред каква било потенцијална војна, нагласи тој.

Тој додаде дека станува збор за намалување на егзистенцијалниот ризик за цивилизацијата, а потоа и за „возбудливата иднина“ во која човекот се справува со вселената, пишува „Independent“.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320фановиLike

Прочитајте повеќе

Адвокатот на Трамп толку многу се испоти што бојата на косата почна да му се слева по лицето

Руди Џулијани, адвокат на Трамп и поранешен градоначалник на Њујорк, зборуваше за претседателските избори во САД, кои ги нарече голема измама. За време на...

Адвокатот на Трамп толку многу се испоти што бојата на косата почна да му се слева по лицето

Руди Џулијани, адвокат на Трамп и поранешен градоначалник на Њујорк, зборуваше за претседателските избори во САД, кои ги нарече голема измама. За време на...

Им здодеа! Хари и Меган бегаат со Арчи од САД

И додека Британците со нетрпение го чекаат принцот Хари, неговата сопруга Меган и нивниот едно и пол годишен син Арчи, кои пристигнуваат во Велика...

Хари и Вилијам се сретнаа за прв пат по 298 дена

Средба од која се плаши кралското семејство. Принцот Хари не стапна на британско тло од март кога неговите кралски должности официјално престанаа. Неговиот двегодишен постар...

Слични вести

Колку помало, толку подобро! Научниците тврдат дека големината на гениталиите може да влијае на висината на платата

Истражувањата дадоа неочекувани резултати. За сите оние кои тврдат дека големината е важна, имаме добри вести, но само ако имаат помала „гордост“. Имено, најновото истражување...

Адвокатот на Трамп толку многу се испоти што бојата на косата почна да му се слева по лицето

Руди Џулијани, адвокат на Трамп и поранешен градоначалник на Њујорк, зборуваше за претседателските избори во САД, кои ги нарече голема измама. За време на...

Им здодеа! Хари и Меган бегаат со Арчи од САД

И додека Британците со нетрпение го чекаат принцот Хари, неговата сопруга Меган и нивниот едно и пол годишен син Арчи, кои пристигнуваат во Велика...

Хари и Вилијам се сретнаа за прв пат по 298 дена

Средба од која се плаши кралското семејство. Принцот Хари не стапна на британско тло од март кога неговите кралски должности официјално престанаа. Неговиот двегодишен постар...

Трамп крие податоци за вакцините: Демократите ја напаѓаат администрацијата на претседателот во заминување

Портпаролот на Белата куќа, Брајан Моргенштерн не можеше да каже дали тимот на Бајден ќе биде информиран Членовите на тимот на претседателот Доналд Трамп за...