дома Некатегоризирано 10 прогонувани, чудни и забранети места

10 прогонувани, чудни и забранети места

Нашата спектакуларна планета има толку многу чуда да истражува. Но, постојат места кои се едноставно премногу опасни, премногу заштитени или можеби премногу специјални за посета – дури и за најголемите авантуристи.

Тие се целосно отсечени од надворешниот свет, и кои се овие места видете подолу

Област 51, Невада – ниедна листа на ограничени страници не би била комплетна без да се спомене Областа 51 – како што се нарекува далечната база на американското воено воздухопловство Едвард , лоцирана во Јужна Невада. Објектот е затворен во тајност и иако долго време се веруваше дека е лабораторија за тестирање експериментални авиони и оружје, омилена теорија на теоретичарите на заговор е дека базата е местото каде што американската влада ги проверува и чува урнатите летала и вонземјани, вклучувајќи докази за наводен судир на вонземјани. Областа 51 е популарна туристичка дестинација за ентузијастите кои веруваат во вонземјани, но самиот пристап до областа 51 е целосно забранет.

Гробница Чин Ши Хуанг, Кина

– Гробот на првиот кинески император, Чин Ши Хуанг, кој почина во 210 година п.н.е., е закопан длабоко под рид во централна Кина. Погребниот комплекс се состои од комплицирана мрежа на подземни пештери кои биле исполнети со сите работи што им биле потребни на императорот во задгробниот живот, вклучително и репродукција на неколку илјади глинени војници, семејства, слуги, коњи и персонал, пошироко позната како Армијата на Теракота. Ископани се повеќе од 2.000 статуи, но кинеската влада можеби никогаш нема да дозволи ископување на гробот на царот, одлучувајќи да ги почитува античките погребни обреди. Додека туристите можат да ја видат Армијата на Царската глина за време на обиколка на тоа место, главната гробница на античкиот воин веројатно ќе остане засекогаш затворена.

Остров Сентинел, Андамански Острови

– Овој мал, многу пошумен остров во Бенгалскиот Залив е целосно опкружен со корален гребен, што го отежнува пристапот со брод. Сепак, неговата недостапност не е голема пречка за посетителите. Северниот остров Сентинел е населен со мала заедница на домородци познати како Сентинели, кои го отфрлија контактот со сите други народи – тие се меѓу последните светски заедници што не ги допре модерната цивилизација. Племето наводно убило двајца рибари во 2008 година чиј брод случајно залутал премногу близу. И по силниот земјотрес во Индискиот океан во 2004 година и последиците од цунамито, Сентинелите нападнаа истражувачки хеликоптери проценувајќи штета во областа, испукајќи стрели и фрлајќи камења додека леталото леташе над крајбрежјето.

Остров Херд и вулкан, Австралија

– Овој вулкански остров на Антарктикот се смета за едно од најоддалечените места на земјата. Областа од 368 квадратни километри е планинска, има 41 глечер и е дом на мноштво диви животни, вклучувајќи пингвини, фоки и морски птици. Меѓутоа, во 2000 година, Универзитетот на Хаваи забележал проток на лава долг два километри од југозападната страна на Пикот Моусон, вулкан висок 836 метри, кој е активен од тогаш. Освен вулканот и неговите опасности, времето на островот е прилично лошо

Herd of rare deer spotted in NW China - CGTN

Остров на змии, Бразил

– Илха да Квеимада Гранде, т.е. Остров на змии, како што се нарекува, е остров со површина од 43 хектари, сместен на бразилскиот брег, приближно 32 километри од брегот на Сао Паоло. На островот се наоѓа еден од најсмртоносните видови змии во светот. Има повеќе од 4.000 на островот Бразилската влада им забрани на сите посетители да стапнат на островот со еден исклучок – на секои неколку години владата им дава дозвола на мал број научници да ги проучуваат единствените жители на островот – змиите.

Ilhas da Queimada Pequena e Queimada Grande - Mar Sem Fim

Повелиа, Италија – Овој мал остров се наоѓа помеѓу Венеција и Лида во рамките на Венецијанската лагуна во северна Италија и се смета за едно од најпознатите прогонувани места во светот. Островот е напуштен од затворањето на психијатриската болница во 1968 година. Се вели дека духовите на жртвите на чума, на воените жртви, како и духот на лекарот убиец лутаат по распаднатиот терен. Италијанската влада го понуди островот на долг закуп (99 години) во 2014 година во надеж дека некој ќе го обнови.

Poveglia Plague Island – Venice, Italy - Atlas Obscura

Свалбард – Гробница на семиња, Норвешка – Глобалниот трезор на семе на Свалбард е глобале и подземен. Трезорот се наоѓа на околу илјада километри оддалечен од Северниот пол. Тоа е најсовремена зграда со околу 840 000 примероци од дури 4000 рани видови семе од целиот свет. Трезорот е изграден со намера да се зачува разновидноста на земјоделските култури во случај на глобална катастрофа или нешто слично, што би предизвикало исчезнување на разни култури од кои добиваме храна. Во случај на регионална или глобална катастрофа, овој најсовремен објект обезбедува рестартирање на глобалното производство на храна. Само вработените и владините организации од целиот свет кои чуваат семе имаат пристап до банката, а тие можат да пристапат само до своите семиња.

Svalbard - Wikipedia

Пештера Ласко, Франција – Овој пештерски комплекс, лоциран на северо-запад од Франција, е дом на еден од најпознатите примери на пештера палеолитика досега откриена.

Lascaux IV
- Реклама -

Социјални мрежи

5,320фановиLike

Прочитајте повеќе

По ветото од Софија: Кој, каде и зошто запали бугарско знаме? (ФОТО+ВИДЕО)

На социјалните мрежи денеска е објавено видео на кое се гледа момче чие лице е покриено со капуљача а кое го пали знамето на...

Погледнете како дебелкото на модната писта им го украде шоуто на моделите

Да се ​​потсетиме на оваа сцена од модната недела во Лос Анџелес пред неколку години. Танчерот и модел „плус сајз“ од Далас, Тексас, Декстер Мејфилд,...

Има 19 години и живее со своите родители: „Не им пречи што сум проститутка“

Неодамна на британскиот Канал 5 беше прикажана интересна приказна за една од најмладите, но и најуспешни сексуални работнички во Велика Британија. Имено, Ели, која...

Овие хороскопски знаци се вистински миленици на среќата

Проверете во кои хороскопски знаци се раѓаат најголемите среќници и усвојте некои од нивните доблести. Стрелец Луѓето родени во овој знак се вистински доказ дека доброто...

Слични вести

Како луксузен хотел стана затвор за тајкуните: После 3 години беше откриено што се случувало во кобната ноќ

Апсењата ги потресоа темелите на саудиското општество, веднаш ги претворија недопирливите во цели за апсење. Нивните статуси биле одбиени, имотот им бил одземен, а...

Погледнете како дебелкото на модната писта им го украде шоуто на моделите

Да се ​​потсетиме на оваа сцена од модната недела во Лос Анџелес пред неколку години. Танчерот и модел „плус сајз“ од Далас, Тексас, Декстер Мејфилд,...

Има 19 години и живее со своите родители: „Не им пречи што сум проститутка“

Неодамна на британскиот Канал 5 беше прикажана интересна приказна за една од најмладите, но и најуспешни сексуални работнички во Велика Британија. Имено, Ели, која...

Овие хороскопски знаци се вистински миленици на среќата

Проверете во кои хороскопски знаци се раѓаат најголемите среќници и усвојте некои од нивните доблести. Стрелец Луѓето родени во овој знак се вистински доказ дека доброто...

Ѓоковиќ и Џеј Зи започнуваат заедничка деловна активност

Според „Дејли меил“, музичарот од милијарди долари и првиот тенисер во светот, чие богатство изнесува 220 милиони долари, планираат да вложат пари во фитнес...