дома Балкан БУГАРИЈА ИМА ПЕКОЛЕН ПЛАН: Од Америка доаѓа големо вооружување за соседите !

БУГАРИЈА ИМА ПЕКОЛЕН ПЛАН: Од Америка доаѓа големо вооружување за соседите !

Бугарскиот претседател Румен Радев ги коментираше најавите дека Министерството за одбрана на Бугарија има намера да купи уште осум американски ловци Ф-16, велејќи дека на земјата и треба цела ескадрила од 16 авиони.

  • Воената авијација треба да се гледа како средство за одбрана на националните интереси и обезбедување на националната безбедност. Кога ја гледаат воената авијација како средство за остварување лични политички интереси, кога ја потценуваат воената експертиза, тоа секогаш нè чини. Ова секогаш води кон трошење на јавни ресурси и намалување на борбената способност, а во некои случаи губиме и човечки животи – им рече Радев на новинарите на настанот посветен на Денот на воздухопловните сили во Бугарија.

По тој повод, министерот за одбрана на Бугарија, Красимир Каракачанов, рече дека владата ќе одвои дополнителни средства во износ од 153 милиони евра за инфраструктурата за новиот авион.

Според него, Министерството чека одговор од САД на барањето во врска со можноста за набавка на нови авиони и условите за купување.

  • Кога ќе го добиеме одговорот, ќе ги разгледаме неговите параметри и роковите за плаќање. Секако дека ќе се водат разговори, бидејќи при склучување на договорот е потребно да се преговара за да се постигнат најдобри можни услови – рече бугарскиот министер.

Тој додаде дека одлуката за набавка на леталото ќе ја разгледа парламентот.

Бугарија минатото лето потпиша договор за набавка на осум американски авиони Ф-16. Beе бидат испорачани во 2023 и 2024 година. Купувањето беше поддржано од владата, владејачката коалиција на ГЕРБ и ВМРО БНД, додека претседателот Румен Радев и опозициската Бугарска социјалистичка партија беа против.

Вредноста на договорот беше 1,26 милијарди долари, што и овозможи на Бугарија да биде на второто место според трошоците за одбрана во НАТО минатата година, веднаш по Соединетите држави.

Радев повеќепати го критикуваше купувањето американски авиони Ф-16. Тендерот, на кој учествуваа и италијанскиот „Eurofighter“ и шведскиот „Gripen“, претседателот го нарече триумф во лобирањето и го сврте вниманието на фактот дека американските авиони ќе чинат многу повеќе отколку што првично беше подготвена да потроши владата.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320фановиLike

Прочитајте повеќе

За Заев е неприфатливо тоа дека македонскиот јазик извира од бугарскиот

Премиерот Зоран Заев изјави дека не се прифатливи некои од сигналите што доаѓаат од Бугарија. „Не е прифатливо“, изречно рече Заев одговарајќи на новинарско прашање...

Девојче имало откажување на бубрезите и црниот дроб затоа што била на строга диета

Седумнаесетгодишната Медисон Фолкнер од Белфаст минатата година тежеше само 40 килограми по една година строга диета за која сама изготви план за исхрана. Се состоеше...

Познати мистерии скриени во Которскиот залив

Пред Пераст има два острови - Св.Ѓeорѓи и Пресвета Богородица на Скрпела. Во првата половина на 17 век се случиле две разорни работи: прво...

КОМПАНИЈАТА ЗА ЛЕКОВИ ПРОТИВ КОВИД веќе заработи 900 милиони долари: Тие станаа профитабилни и остварија голем профит

Американскиот претседател Доналд Трамп, кој се зарази со ковид-19 на почетокот на октомври, доби ремодесивир за пет дена, како и други лекови. Антивирусниот ремдесивир  веќе...

Слични вести

АКТУАЛНА закана: Дали знаете што е „долг Ковид“ и кој е под најголем ризик? Сите заболени имаат еден заеднички симптом

Претходните симптоми и староста го зголемуваат ризикот од "долг ковид 19" Секое дваесетто лице доживува симптоми на Ковид-19 најмалку осум недели, покажа новата студија од...

Девојче имало откажување на бубрезите и црниот дроб затоа што била на строга диета

Седумнаесетгодишната Медисон Фолкнер од Белфаст минатата година тежеше само 40 килограми по една година строга диета за која сама изготви план за исхрана. Се состоеше...

Познати мистерии скриени во Которскиот залив

Пред Пераст има два острови - Св.Ѓeорѓи и Пресвета Богородица на Скрпела. Во првата половина на 17 век се случиле две разорни работи: прво...

КОМПАНИЈАТА ЗА ЛЕКОВИ ПРОТИВ КОВИД веќе заработи 900 милиони долари: Тие станаа профитабилни и остварија голем профит

Американскиот претседател Доналд Трамп, кој се зарази со ковид-19 на почетокот на октомври, доби ремодесивир за пет дена, како и други лекови. Антивирусниот ремдесивир  веќе...

Во Европа се шири нова врста на коронавирус: Научниците открија од каде потекнува и зошто се шири толку брзо

Верзијата на коронавирусот, која се шири од шпанските земјоделски работници ширум Европа од летото, сега претставува најголем дел од новите случаи на ковид-19 во...