дома Балкан Вака православните треба да ја слават Новата година утре: Најважните обичаи!

Вака православните треба да ја слават Новата година утре: Најважните обичаи!

Стариот календар го донел Јулиј Цезар 46 години пред Христа со помош на бројни научници, од кои најпознат бил Созиген.

Српската православна црква ја слави Новата година на 14 јануари според стариот, јулијански календар, со служба на молитви и молитви за блажената наредна година. Покрај Српската православна црква, стариот календар го почитуваат и Руската православна црква, Ерусалимската православна црква и монашката заедница на Света Гора.

Стариот календар го донел Јулиј Цезар 46 години пред Христа, со помош на бројни научници, од кои најпознат е Созиген. Според многу теолози, стариот календар е многу поудобен и попрецизен за пресметување на датумот на Велигден.

Друг проблем за православните народи кои би го прифатиле новиот календар е тоа што тој може да донесе раскол во нивните локални православни цркви. Верниците на Српската православна црква од дијаспората се почесто бараат двата најголеми христијански празници Божиќ и Велигден да се слават заедно со римокатолиците од практични причини. Сепак, Српската православна црква не може да го прифати новиот календар и од страв од раскол. За Црквата, прашањето за календарот не е теолошко, туку научно прашање. Да потсетиме, новиот календар беше прифатен во поранешното Кралство на Србите, Хрватите и Словенците, во 1919 година, а дотогаш државата, како и црквата го користеа стариот календар.

Според народните обичаи, во пресрет на Новата година, се подготвува свечена вечера, на која членовите на семејството со гости, пријатели и роднини чекаат на полноќ со радост и песна. Точно на полноќ, сите се бакнуваат и си го честитаат доаѓањето на Новата година со желби за долг живот, добро здравје и успех во бизнисот. На денот на Новата година, луѓето одеа во црква, а потоа се служеше празничен ручек.

На тој ден се јаде главата на Божиќната печеница, а тоа е обично глава на јагне или свиња, а домаќинките го месат новогодишниот лук „Василица“. Покрај Новата година, која е позната и како Мал Божиќ, на 14 јануари се одбележуваат уште два важни празници: Обрежувањето на Господ Исус Христос и Свети Василиј Велики.

Во духовна смисла, Нова година постои кога некој, од оние кои живеат во небрежност, ќе почне да се грижи за своето спасение. Бидејќи е Нова година, почеток на сите денови во годината, на тој ден човекот треба да ги преиспита себе си и своите дела, така што на првиот ден од Новата година може да започне нов пат што води кон Царството Божјо. На тој ден, едно лице треба да ги собере своите мисли, но мисли достојни за христијанството, кои можат да управуваат со сите негови дела во текот на целата година. Суштината на споменатата промена е дека човекот, од тој момент, живее за Бога и за својот ближен, и веќе не само за себе како порано.

Да се ​​отфрли, „по првиот живот, старецот, кој се распаѓа во желбите на измама; (Ефес. 4, 22-24). Притоа, тој ги отфрла претходните навики и сето она во што најде моментално задоволство. Така, сите работи по повод Новата година се сведени на една работа, а тоа е внатрешното обновување на самиот себе. Ако некој, со Божја помош, се насочи во Новата година на овој начин, ќе ја помине Новата година на најсовршен начин и ќе се подготви да живее така во текот на целата година. Следната година, само ќе треба да го повтори она што го практикуваше претходните години.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

Љубов кон животните или чисто лудило: Роналдо испрати мачка на лекување со приватен авион!

Португалецот навистина се грижи за своето милениче Кристијано Роналдо и Џорџина Родригез се сопственици на ретка мачка, од која има вкупно осум во светот. Мачка...

УДАР НА ДЕМОКРАТИТЕ ЗА БАЈДЕН: 30 конгресмени потпишаа писмо со кое бараат помали нуклеарни овластувања за претседателот на САД (ВИДЕО)

Околу триесетина демократски конгресмени потпишаа писмо во кое се бара претседателот Бајден да се одрекне од единствениот авторитет за лансирање нуклеарно оружје, се вели...

ВОЗЕЛ КАМИОН И УСМРТИЛ ПЕШАК: Возач на камион од Македонија е уапсен за убиство на млад човек на автопатот кај Грделица

Полицијата уапси 25-годишен маж од Македонија под сомнение за убиство на 27-годишник ноќта помеѓу 13 и 14 февруари на автопатот Лесковац-Врање кај Грделица. Според полицијата,...

ПОРТУГАЛ ЗАВИЕН ВО ЦРНО: Почина голманот на Порто! Не успеа да се разбуди од кома (ВИДЕО)

Голманот на Порто и ракометната репрезентација на Португалија, Алфредо Кинтана почина на 32-годишна возраст од последиците од срцев удар. На Квинтана му се слоши на...

Слични вести

БиХ планира да го тужи производителот на вакцини

Босна и Херцеговина доби нови услови за испорака на вакцини преку механизмот Kovaks, и од оваа земја се бара да преговара директно со „Pfizer“. Сепак,...

УДАР НА ДЕМОКРАТИТЕ ЗА БАЈДЕН: 30 конгресмени потпишаа писмо со кое бараат помали нуклеарни овластувања за претседателот на САД (ВИДЕО)

Околу триесетина демократски конгресмени потпишаа писмо во кое се бара претседателот Бајден да се одрекне од единствениот авторитет за лансирање нуклеарно оружје, се вели...

ВОЗЕЛ КАМИОН И УСМРТИЛ ПЕШАК: Возач на камион од Македонија е уапсен за убиство на млад човек на автопатот кај Грделица

Полицијата уапси 25-годишен маж од Македонија под сомнение за убиство на 27-годишник ноќта помеѓу 13 и 14 февруари на автопатот Лесковац-Врање кај Грделица. Според полицијата,...

ПОРТУГАЛ ЗАВИЕН ВО ЦРНО: Почина голманот на Порто! Не успеа да се разбуди од кома (ВИДЕО)

Голманот на Порто и ракометната репрезентација на Португалија, Алфредо Кинтана почина на 32-годишна возраст од последиците од срцев удар. На Квинтана му се слоши на...

АМЕРИКАНКА ЈА ИЗМАМИЛА ДРЖАВАТА ЗА 150.000 УСД: Помош за затворена компанија потрошени на луксузи! Ѝ следи незамислива казна!!!

Американката од Северна Каролина, која наводно фалсификувала документи за да добие државна помош од 150 000 американски долари за деловните субјекти, е обвинета дека...