дома Балкан Грција воведува COVID-ПАСОШИ: Кој сака да оди на море, ќе мора да...

Грција воведува COVID-ПАСОШИ: Кој сака да оди на море, ќе мора да биде ВАКЦИНИРАН

Грција воведува COVID-пасоши, кој сака да оди на море ќе мора да има посебен сертификат.

Секој што прима вакцина ќе биде автоматски регистриран, така што податоците за вакцината ќе бидат внесени во дигиталen налог на секој граѓанин.

Грција вчера официјално go воведе COVID-пасошот . Граѓаните на таа земја кои ќе примат вакцина против коронавирус ќе добијат сертификат за дигитална вакцинација, со кој ќе можат да се движат без ограничувања. Се верува дека слична потврда ќе биде неопходна и за странците кои сакаат да ја посетат Грција.

Грчкиот сертификат содржи информации за идентификација, податоци за примената вакцина и ревакцинација и има три нивоа на заштита – QR-код, единствен код и дигитален печат. Таквата потврда беше воведена на инсистирање на грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, кој се залага за воведување на нешто слично на ниво на цела ЕУ.

  • Почнуваме да издаваме дигитални сертификати за вакцинација. Ова е уште една грчка иновација. Секој што прима вакцина ќе биде автоматски регистриран, така што податоците за вакцината ќе бидат внесени во дигиталната сметка на секој граѓанин. Ова е мерка на претпазливост, бидејќи тоа е единствениот можен начин некој да докаже дека е законски вакциниран, рече Мицотакис во вторникот вечерта.

Тој додаде дека лидерите на ЕУ позитивно го оценија неговиот предлог за воведување на дигитален сертификат за вакцинација на ниво на целата Унија.

  • Нема прашање за кое било ограничување, токму спротивното. Ова ќе ни помогне да ги укинеме ограничувањата за патување, кои моравме да ги воведеме поради „ковида-19“. Ова ќе значи многу за нашиот туризам и за нашата економија, како што се приближува летната сезона. Меѓународната асоцијација за воздушен транспорт (ИАТА) се согласува со оваа иницијатива. Животот ќе стане многу полесен за сите патници ако имаме вакви сертификати , истакна Мицотакис.

На ниво на цела ЕУ

Според него, прашањето за дигитална потврда на вакцинацијата ќе биде на дневен ред на онлајн самитот на ЕУ, што треба да се одржи денес. Се верува дека за влез во Грција ќе биде потребен сертификат за вакцинација, а доколку предлогот на Мицотакис биде усвоен на самитот на ЕУ, тогаш таков документ ќе биде потребен за влез во која било друга земја во Унијата.

Инаку, Грција започна да вакцинира со вакцината „Pfizеr“ на 27 декември. Досега го примиле 93.179 лица. Вакцинирани се над 11.000 лица постари од 85 години, вклучително и 6.000 лица во домови за стари лица.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

„Бебе што спие“ е туристичка атракција среде пустина, а оваа статуа крие необична приказна

Огромна скулптура на бебе што спие се наоѓа во пустината во Гуангжу, провинцијата Гансу во северозападна Кина. Необичната туристичка атракција на статуата „Заспано бебе“...

ДЕКОРАЦИЈА НА ДОМОТ според ФЕНГ ШУИ: Важно е ова да биде првиот чекор

Штом започнете да го користите Фенг Шуи и ја разберете неговата предвидливост, ќе ви биде полесно да ги реализирате вашите желби поврзани со украсувањето...

Тој обожава хорор филмови, а потрошил повеќе од 120.000 динари за да изгледа како вампир

Во иднина планира да ги прави ушите да изгледаат како џуџиња, но и да продолжи да го тетовира своето тело. Многумина во својата младост биле...

ЏОРЏИНА СТРАГО МУ ГО ЗАБРАНИ ОВА НА РОНАЛДО: Нејзиниот збор се почитува, Кристијано не смее ни да помисли на тоа!

Можеби темпераментот е токму тој што го држеше Роналдо покрај убавата Џорџина. Знаевме дека е привлечна и дека сака да се слика провокативно, но на...

Слични вести

„Бебе што спие“ е туристичка атракција среде пустина, а оваа статуа крие необична приказна

Огромна скулптура на бебе што спие се наоѓа во пустината во Гуангжу, провинцијата Гансу во северозападна Кина. Необичната туристичка атракција на статуата „Заспано бебе“...

ДЕКОРАЦИЈА НА ДОМОТ според ФЕНГ ШУИ: Важно е ова да биде првиот чекор

Штом започнете да го користите Фенг Шуи и ја разберете неговата предвидливост, ќе ви биде полесно да ги реализирате вашите желби поврзани со украсувањето...

Тој обожава хорор филмови, а потрошил повеќе од 120.000 динари за да изгледа како вампир

Во иднина планира да ги прави ушите да изгледаат како џуџиња, но и да продолжи да го тетовира своето тело. Многумина во својата младост биле...

ЏОРЏИНА СТРАГО МУ ГО ЗАБРАНИ ОВА НА РОНАЛДО: Нејзиниот збор се почитува, Кристијано не смее ни да помисли на тоа!

Можеби темпераментот е токму тој што го држеше Роналдо покрај убавата Џорџина. Знаевме дека е привлечна и дека сака да се слика провокативно, но на...

ДНЕВЕН ХОРОСКОП: Близнаците не треба да ја пропуштаат можноста, Лавот спремен да освои, Шкорпијата ќе се радува, а вие?

Прочитајте го дневниот хороскоп за 3 март! Овен Вие сте одлично расположени. Лесно добивате резултати, но сепак треба малку повеќе да се фокусирате на приоритетите. На...