дома Балкан ДАЛИ ВАКЦИНИТЕ НА ЗАПАДЕН БАЛКАН ПРИСТИГНУВААТ ПРЕДОЦНА : Како ЕУ се „извиси“...

ДАЛИ ВАКЦИНИТЕ НА ЗАПАДЕН БАЛКАН ПРИСТИГНУВААТ ПРЕДОЦНА : Како ЕУ се „извиси“ себе и остатокот од Европа

ЕУ се соочува со проблем на доставување вакцини од производители, што ги доведе земјите од Западен Балкан во незавидна позиција да останат без вакцини.

Европската унија во април ќе достави 650 000 дози вакцини Фајзер од сопствени средства на Западен Балкан како дел од помошта за регионот.

Оваа информација на Твитер профилот ја потврди Урсула фон дер Лајен, претседател на Европската комисија и таа потенцираше дека пандемијата може да се победи само доколку земјите работат заедно.

Секоја од земјите на Западен Балкан ќе склучи посебен договор за земање вакцини, по што ќе се знае колкава доза ќе добие секоја од нив.

Европската унија ќе побара ранливите делови од населението и медицинските работници да бидат во приоритетните групи за вакцината.

И покрај тоа, според Тања Топиќ, политички аналитичар од Бања Лука, во многу земји во регионот се создаде перцепција дека ЕУ не помага и не е солидарна, што беше особено засилено во време кога самата ЕУ наиде на проблеми поради доцнењето на испораката на вакцини до сопственото население.

– ЕУ се обидува да го коригира она што може да се коригира. Секогаш е потешка работа кога станува збор за негативна кампања за ЕУ. Секојдневно слушаме критики за неспособноста на ЕУ, која потполно пропадна, од оние кои не сториле ништо во сопствените земји во врска со ова. Сепак, полесно е да се покаже прстот кон друг и да се добие алиби дека не вреди да се прават реформи за да се влезе во ЕУ – смета Тема. Тој додава дека дури и оваа испорака од 650 000 дози нема да помогне да се промени перцепцијата што е веќе создадена.

Жителите на Западен Балкан со поголем ентузијазам ги дочекуваат донациите од Кина и Русија.                                                                                                                                                                                                                                                 – Пропагандата го стори своето, ставовите се веќе формирани. Донацијата ќе биде прифатена, но перцепцијата дека сме биле на цедило кога е најпотребно нема да се промени значително, така што донацијата не носи ентузијазам. Донациите од Кина и Русија ќе продолжат да бидат добредојдени и добредојдени со поголемо внимание и ентузијазам – смета таа.

Европската комисија соопшти дека ЕУ прави повеќе отколку што е објавено во јавната сфера кога станува збор за помош за вакцинирање на населението во земјите надвор од ЕУ.

Потсетуваат дека Јозеф Борел, високиот претставник за надворешни работи и безбедност на ЕУ, неодамна спомена дека ЕУ издвои повеќе од милијарда евра за поддршка на развојот на вакцини и терапии за третман на ковид. Тој потсети дека технологијата на генетска манипулација и промена на РНК вирусите, како што е онаа што ја користи Фајзер, е развиена во Европа. Тој истакна дека 1,3 милијарди дози, како што порачува ЕУ, се значително повеќе од потребите за 447 милиони луѓе кои живеат во ЕУ и потсети на заклучоците на Советот на Европа дека остатокот ќе биде распределен на остатокот од светот .

Токму од овој извор се обезбедени доволно дози за донации во земјите од регионот на Западен Балкан.

Во текстот напишан од Борел, индиректно може да се прочита дека значителни количини вакцини од ЕУ за остатокот од светот може да се очекуваат на крајот на летото, односно во септември, бидејќи тој посочува дека населението во ЕУ се очекува да достигнуваат имунитет на стадо, што вклучува вакцинација на 70% популација во тој период.

– Помеѓу 1 декември 2020 година и 15 март 2021 година, ЕУ веќе испорача 46 милиони дози во 33 земји, вклучувајќи ги и оние што не извезле ниту една доза – изјави Борел. Очигледно е дека Борел во оваа забелешка значеше Велика Британија, која обезбеди доволно доза на вакцини „Астра Зенека“ за себе, што значеше намалена испорака за земјите од ЕУ.

Фарис Кочан, аналитичар и истражувач на Факултетот за политички науки во Љjубjана, вели дека испораката на вакцини на Западен Балкан не може да ѝ помогне на ЕУ колку што може да ѝ одмогне ако не ги испорача. Тој смета дека ЕУ ја губи битката околу перцепцијата за можноста за испорака на вакцини против Русија и Кина, кои, како што вели, успеаја да ја убедат јавноста дека се подобри во производството и испораката на вакцините.

– Главниот проблем е што ЕУ нема доволно вакцини ниту за своите членки. Индикативен пример е Словенија, каде има хроничен недостиг на вакцини и се поголем број луѓе одат во Србија за да се вакцинираат таму – посочува тој.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

Ја избричи персиската мачка до гола кожа па се шокираше од резултатот (видео)

Сопственичката на персиска мачка по име Паунс на својот профил на „ТикТок“ објави видео во кое покажа како изгледа сега нејзиното милениче, откако за...

Кејт Мидлтон во шопинг со децата! Продавачи во шок: Принцот Џорџ и принцезата Шарлот, како возрасни, сами бираа и си платија од своите џебови

По погребот на принцот Филип, кралското семејство се свртува кон нивните секојдневни обврски. Па сега, децата на принцот Вилијам и војвотката од Кембриџ се враќаат...

ЛОЦИРАНА ИСЧЕЗНАТАТА ПОДМОРНИЦА: Авиони откриле дамка од нафтата на местото каде ѝ се губи трагата (ВИДЕО)

Авиони кои трагаат по исчезната подморница во Индонезија открија дамка од нафта на местото каде се верува дека исчезна. Армијата испрати два брода со сонар...

ЛУЃЕТО ШОКИРАНИ ОД ТОА ШТО ГО ВИДЕЛЕ: Гол маж во Берлин бркал дива свиња на плажа затоа што му ја украла торбата со скапоцености!

Во Берлин, се случил помал инцидент во место за излети на нудисти, кога дива свиња со две младенчиња украла најлонска кеса во која имало...

Слични вести

ХАОС ВО ГЕРМАНИЈА! Навивачите сакаа да ги ЛИНЧУВААТ своите играчи: Ги бркаа околу стадионот!

Германскиот великан Шалке испадна од Бундеслигата по 30 години. Очајната сезона на славниот клуб од Гелзекирхен беше крунисана со пораз од Арминија во Билефелд со...

Кејт Мидлтон во шопинг со децата! Продавачи во шок: Принцот Џорџ и принцезата Шарлот, како возрасни, сами бираа и си платија од своите џебови

По погребот на принцот Филип, кралското семејство се свртува кон нивните секојдневни обврски. Па сега, децата на принцот Вилијам и војвотката од Кембриџ се враќаат...

ЛОЦИРАНА ИСЧЕЗНАТАТА ПОДМОРНИЦА: Авиони откриле дамка од нафтата на местото каде ѝ се губи трагата (ВИДЕО)

Авиони кои трагаат по исчезната подморница во Индонезија открија дамка од нафта на местото каде се верува дека исчезна. Армијата испрати два брода со сонар...

ЛУЃЕТО ШОКИРАНИ ОД ТОА ШТО ГО ВИДЕЛЕ: Гол маж во Берлин бркал дива свиња на плажа затоа што му ја украла торбата со скапоцености!

Во Берлин, се случил помал инцидент во место за излети на нудисти, кога дива свиња со две младенчиња украла најлонска кеса во која имало...

Најдобрите свекрви се родени во овие три знаци

  Семејниот мир е камен-темелник на добриот брак, па затоа е важно добро да се согласувате со родителите на вашиот партнер. Лошите односи меѓу снаата...