дома Балкан ЖИВОТОТ започнува со една свеќа на тортата... и на крај завршува со...

ЖИВОТОТ започнува со една свеќа на тортата… и на крај завршува со една свеќа БЕЗ ТОРТА: Објавата на Алекса Балашевиќ го расплака регионот

Непрежалениот Ѓорѓе Балашевиќ вчера ќе наполнеше 68 години.

Малиот бел зајак, мандарини и некои нови деца се зборовите што најмногу се слушаа низ целиот регион, како дел од празникот на сите луѓе со добра волја – 11 мај, кога тој се роди.

Тој не напушти пред неполни три месеци, но само физички. Делото што тој го создаде е поголемо од вечноста.

Денес социјалните мрежи се обоени со стиховите на Џоле, а синот Алекса испрати и емотивна порака до легендарниот кантавтор.

„Како што рече, животот започнува со една свеќа на торта а завршува со една свеќа без торта. Животот е таа линија помеѓу некои броеви и датуми што ни се важни, а вечноста се оние три точки што малку луѓе ги пишуваат … Меѓу другото, ти ги напиша одамна. Чисто да те потсетам на твојот роденден “, напиша Алекса покрај фотографијата со неговиот татко на која му подарува подарок.

Тагата не стивнува. Заедно со неговите песни, книги и шеги, многумина пораснаа, сакаа, се разделија, веруваа, се надеваа … Не постои град во поранешна Југославија каде на Ѓорѓе Балашевиќ не му беше оддадена почит, а во тие денови плоштадите беа полни со плишани играчки, цвеќиња и свеќи. Нови Сад беше најтажниот.

На неговото вечно почивалиште го испратија само неговото семејство и тамбурашите, како што тој сакаше. Подоцна, гробот се премести малку подалеку, во сенка на четинари. Неговото име е врежано на срце од бел мермер, меѓу кои два датуми е линијата што прави живот, а покрај него се и стиховите: „Без црно, белото не би вредело“.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

Хороскоп за 13 јуни: На Близнаците нема да им е лесно да ги покажат емоциите, Лавот го очекуваат проблеми со стомакот, Овенот ќе има...

ОВЕН РАБОТА: Можно е резултатот од вашата работа да биде различен од оној што го очекувавте. Сепак, нема да бидете незадоволни. Иако е недела, ќе...

РАСТЕ БРОЈОТ НА COVID ПАЦИЕНТИ: За 7 дена 34% повеќе!

Бројот на случаи на COVID-19 во Велика Британија се зголеми за една третина во споредба со минатата недела, така што денес се регистрирани 7.738...

БЕЗУСЛОВНА ЉУБОВ: Кучето не сакаше да го напушти сопственикот, трчаше по брзата помош се до болницата (ВИДЕО)

Луѓето на Интернет се согласуваат - овој гест на љубов и лојалност уште еднаш покажа зошто кучето е најдобриот пријател на мажот. Верно куче од...

МРАЧНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ НА ВРВНИТЕ ГЕРМАНСКИ ЕКОНОМИСТИ: Планетата е ТЕМПИРАНА ФИНАНСИСКА БОМБА, во 2023 година ѝ претстои ХАОС!

Понатамошното игнорирање на инфлацијата ќе ја втурне светската економија во голема криза, според последниот извештај издаден од „Deutsche Bank“, односно нејзините економисти, кои покажуваат...

Слични вести

ПОРАДИ ГРДИТЕ КОМЕНТАРИ ЗА НЕЈЗИНИОТ ИЗГЛЕД, САКАЛА ДА СЕ УБИЕ: Денес таа е најплатениот модел на светот!

Манекенката Вини Харлоу (26) беше фотографирана како пристигнува на роденденска забава во Лос Анџелес во заносно издание. Имено, папараците ја следат убавата манекенка каде и...

РАСТЕ БРОЈОТ НА COVID ПАЦИЕНТИ: За 7 дена 34% повеќе!

Бројот на случаи на COVID-19 во Велика Британија се зголеми за една третина во споредба со минатата недела, така што денес се регистрирани 7.738...

БЕЗУСЛОВНА ЉУБОВ: Кучето не сакаше да го напушти сопственикот, трчаше по брзата помош се до болницата (ВИДЕО)

Луѓето на Интернет се согласуваат - овој гест на љубов и лојалност уште еднаш покажа зошто кучето е најдобриот пријател на мажот. Верно куче од...

МРАЧНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ НА ВРВНИТЕ ГЕРМАНСКИ ЕКОНОМИСТИ: Планетата е ТЕМПИРАНА ФИНАНСИСКА БОМБА, во 2023 година ѝ претстои ХАОС!

Понатамошното игнорирање на инфлацијата ќе ја втурне светската економија во голема криза, според последниот извештај издаден од „Deutsche Bank“, односно нејзините економисти, кои покажуваат...

По Макрон, уште еден француски политичар беше нападнат од лутите граѓани (ВИДЕО)

Жан-Лук Меленшон, левичарски француски политичар и, очекувано, кандидат на претстојните претседателски избори, доби брашно во лицето за време на протестот во Париз. Додека одговараше на...