дома Балкан Короната охрабри нов вид туризам - дигитални номади

Короната охрабри нов вид туризам – дигитални номади

Многу луѓе работат од дома поради болеста КОВИД-19, но не секој сака да седи во дневната соба. Туристичките агенции бележат зголемен број на луѓе кои се заинтересирани да патуваат меѓу т.н. номадски работници

До пандемијата, поимот за работа од дома често се поврзуваше со млад хипстер кој се сместува во дневна соба некаде во Бали или Берлин. Но, бидејќи скоро половина од работниците во Велика Британија започнаа да работат од дома поради коронавирусот, се појави комплетно нов сет на луѓе кои поминаа повеќе време во канцеларијата и дури сега сфатија дека постои реална можност за работа од различни локации, пишува Гардијан

Најавата на британскиот премиер Борис Џонсон дека новите мерки во Обединетото Кралство може да траат повеќе од шест месеци, а препораката да се работи што е можно повеќе од дома, инспирираше многумина да го прифатат номадскиот начин на работа. Глобалните дестинации кои страдаат од намален прилив на туристи поради пандемијата веќе започнаа кампањи против номадските работници.

Барбадос беше меѓу првите што започнаа со виза во јули за т.н. „дигитални номади“, и им се придружија низа други земји со слични програми. Меѓу нив се Естонија, Грузија и Хрватска, кои објавија визи за дигитални номади. Неодамна, Англија исто така започна програма за визи преку која ги поканува гостите да живеат и работат на островот 12 месеци за да го заменат сивото небо со тропско сино, и џемперите со температура до 30 степени во текот на денот.


Недостаток на овие програми е во фактот што тие вклучуваат висок приход или наплата за аплицирање во програмата, а во Англија тие дури бараат доказ за билансот на банкарска сметка ако сакате да изнајмите вила таму. Новите работни визи поттикнаа публицитет, а повеќето работници кои работат од дома во Велика Британија се заинтересирани за пократки патувања или комбинација на периоди додека работат од дома или престојуваат во странство. Сепак, важно е да се следат ограничувањата во превозот на патници.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320фановиLike

Прочитајте повеќе

КОРОНАТА СЕ „ВРАТИ“ ВО КИНА: НАЈМНОГУ нови случаи за повеќе од два и пол месеци

Земја која долго време се спротивставува на новиот бран епидемии има нови случаи на локално пренесување. Во последните 24 часа во Кина се потврдени нови...

Познати мистерии скриени во Которскиот залив

Пред Пераст има два острови - Св.Ѓeорѓи и Пресвета Богородица на Скрпела. Во првата половина на 17 век се случиле две разорни работи: прво...

КОМПАНИЈАТА ЗА ЛЕКОВИ ПРОТИВ КОВИД веќе заработи 900 милиони долари: Тие станаа профитабилни и остварија голем профит

Американскиот претседател Доналд Трамп, кој се зарази со ковид-19 на почетокот на октомври, доби ремодесивир за пет дена, како и други лекови. Антивирусниот ремдесивир  веќе...

Во Европа се шири нова врста на коронавирус: Научниците открија од каде потекнува и зошто се шири толку брзо

Верзијата на коронавирусот, која се шири од шпанските земјоделски работници ширум Европа од летото, сега претставува најголем дел од новите случаи на ковид-19 во...

Слични вести

Девојче имало откажување на бубрезите и црниот дроб затоа што била на строга диета

Седумнаесетгодишната Медисон Фолкнер од Белфаст минатата година тежеше само 40 килограми по една година строга диета за која сама изготви план за исхрана. Се состоеше...

Познати мистерии скриени во Которскиот залив

Пред Пераст има два острови - Св.Ѓeорѓи и Пресвета Богородица на Скрпела. Во првата половина на 17 век се случиле две разорни работи: прво...

КОМПАНИЈАТА ЗА ЛЕКОВИ ПРОТИВ КОВИД веќе заработи 900 милиони долари: Тие станаа профитабилни и остварија голем профит

Американскиот претседател Доналд Трамп, кој се зарази со ковид-19 на почетокот на октомври, доби ремодесивир за пет дена, како и други лекови. Антивирусниот ремдесивир  веќе...

Во Европа се шири нова врста на коронавирус: Научниците открија од каде потекнува и зошто се шири толку брзо

Верзијата на коронавирусот, која се шири од шпанските земјоделски работници ширум Европа од летото, сега претставува најголем дел од новите случаи на ковид-19 во...

Првиот трејлер од филмот за Дејвид Боуви (ВИДЕО)

Почетокот на кариерата на Дејвид Боуви е во фокусот на новиот биографски филм наречен „Stardust“. Славниот музичар го толкува Џони Флин, а во филмот играат...