дома Балкан МИЛОШЕВИЌ САКАЛ ДА ГО УБИЕ БОРА ЏОРЏЕВИЌ? По серијата „Семејство“ исплива ТАЈНАТА!...

МИЛОШЕВИЌ САКАЛ ДА ГО УБИЕ БОРА ЏОРЏЕВИЌ? По серијата „Семејство“ исплива ТАЈНАТА! Пејачот откри: Го ангажираа мојот ПРИЈАТЕЛ да ме РОКНЕ!

Фронтменот на групата Riblja Corba“ Бора Џорџевиќ беше противник на режимот на Слободан Милошевиќ, а по емитувањето на серијата, забележа една многу важна работа.

Серијалот „Семејство“ предизвика големо внимание во јавноста за настаните што оставија голем белег во политиката пред две децении, кога беше уапсен тогашниот претседател на СР Југославија, Слободан Милошевиќ. Неговото семејство, кое се состоеше од неговиот син Марко, ќерката Марија и сопругата Мира Марковиќ, беше цел на жестоки напади поради политиката што ја пропагираа.

Каде е Марко во серијата? Синот на Милошевиќ, кого Слободан своевремено го лансираше во sвезди и го оправда своето богатство велејќи дека Марко е вреден , не се појави никаде во првата епизода и тоа скоро никој не го забележа, освен Бора Џорџевиќ. Во втората, тој разговараше со неговите родители на телефон.

Имено, фронтменот на групата Riblja Corba“, кој беше голем противник на режимот на Милошевиќ, привлече внимание на една многу невообичаена забелешка што досега никој не ја забележал. Бора Џорџевиќ призна дека не ја гледал оваа серија, но дека бил информиран за емитуваното.

  • Не ја гледав, ми рекоа дека рејтингот е неверојатен и дека никаде го немало синот Марко. Навистина, каде е Марко? – рече кратко Бора.

Во тоа време, имаше многу противници на режимот на Милошевиќ, а оној кој јавно зборуваше за него беше Бора, кој напиша бројни песни во прилог на тоа и му ја посвети песната „Baba Jula“ на Мира Марковиќ, големата љубов на Слободан, кого го обвинува за хаосот и распадот на општеството. Поради оваа песна, Бора, како што вели, го ризикувал животот, а според него, Милошевиќ ангажирал човек да го ликвидира, па фронтменот на групата денес не ја пее споменатата песна на неговите концерти.

  • После се што направив, одбивам само да ја пеам песната „Baba Jula“, во која се зборува за Мира Марковиќ и Слободан Милошевиќ, иако знам дека ангажираа мој пријател да ме убие. Тој е воен инвалид кој е ангажиран од Удба да ми пријде и ме убие. Дури по десет години ми призна сè. Тоа не е единствениот случај. Еден човек од „црвените беретки“ во кафуле ми пријде и рече: „Знаеш дека требаше да те убијам, но не можев, ми беше симпатичен – рече Бора.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

ЖЕНА ДЕТЕКТИВ! Сопруг отишол на забава, а ЕДЕН ДЕТАЉ на фотографијата е ВИНОВЕН за нивниот развод? (ФОТО)

Тајла во низата видеа што ги објави на TikTok и имаа над два милиони прегледи изјави дека случајно видела слика од луда забава каде...

ТЕОРЕТИЧАРИ ЗА ЗАГОВОР, ПОДГОТВЕТЕ СЕ: Кина започна со изградба на најголемата 5G мобилна мрежа во светот

Кина започна со изградба на најголемата 5G мобилна мрежа во светот, соопшти денеска кинеското Министерство за индустрија и информатичка технологија (MIIT). Државата изгради вкупно...

10 работи што ЖЕНИТЕ ГИ ПРАВАТ ЗА ДА ПРИВЛЕЧАТ МАЖИ, НО ВСУШНОСТ ГИ ОДБИВААТ!

Најчеста грешка што ја прават повеќето жени на почетокот на врската е опседнатоста со партнерот. Не само што несвесно ќе ги дистанцирате од вас,...

ИМА СЕ, МОЖЕ СЕ … Познатиот МОДЕЛ ја прикажа внатрешноста на нејзината ВИЛА во КЕНИЈА! (ВИДЕО)

Наоми Кембел, за списанието „Architectural Digest“, ги отвори вратите на нејзината луксузна вила во Кенија ... По посетата на Малинди во Кенија во 90-тите години...

Слични вести

ЖЕНА ДЕТЕКТИВ! Сопруг отишол на забава, а ЕДЕН ДЕТАЉ на фотографијата е ВИНОВЕН за нивниот развод? (ФОТО)

Тајла во низата видеа што ги објави на TikTok и имаа над два милиони прегледи изјави дека случајно видела слика од луда забава каде...

ТЕОРЕТИЧАРИ ЗА ЗАГОВОР, ПОДГОТВЕТЕ СЕ: Кина започна со изградба на најголемата 5G мобилна мрежа во светот

Кина започна со изградба на најголемата 5G мобилна мрежа во светот, соопшти денеска кинеското Министерство за индустрија и информатичка технологија (MIIT). Државата изгради вкупно...

10 работи што ЖЕНИТЕ ГИ ПРАВАТ ЗА ДА ПРИВЛЕЧАТ МАЖИ, НО ВСУШНОСТ ГИ ОДБИВААТ!

Најчеста грешка што ја прават повеќето жени на почетокот на врската е опседнатоста со партнерот. Не само што несвесно ќе ги дистанцирате од вас,...

ИМА СЕ, МОЖЕ СЕ … Познатиот МОДЕЛ ја прикажа внатрешноста на нејзината ВИЛА во КЕНИЈА! (ВИДЕО)

Наоми Кембел, за списанието „Architectural Digest“, ги отвори вратите на нејзината луксузна вила во Кенија ... По посетата на Малинди во Кенија во 90-тите години...

Facebook планира да ги интегрира WhatsApp и Facebook Messenger

Новиот извештај тврди дека Facebook работи на целосна интеграција на Facebook Messenger и WhatsApp. Пред околу две години, Facebook го објави својот план за интеграција...