дома Балкан „Навистина генијален потег; сакал или не, Вучиќ се наметна“

„Навистина генијален потег; сакал или не, Вучиќ се наметна“

Потегот на Србија да овозможи вакцинирање на граѓаните од земјите во регионот, без оглед на местото на живеење, предизвика бројни позитивни реакции.

Се наведува дека претседателот на Србија, Александар Вучиќ, „сакале да признате или не, се наметна како водач на целиот регион за време на пандемијата, а Србија како заштитник на здравјето“.

Сепак, многумина сигурно се прашуваа зошто Србија го прави сето ова и какви придобивки има.

Освен тој политички аспект, ако го погледнеме од друга гледна точка, можеме да ги видиме и економските придобивки што ги реализира Србија. Патувањето во Белград чини, како и престојот во тој град, без разлика дали ќе трае неколку часа или ден или два. Постојат трошоци за гориво, храна, пијалоци, можеби ноќевања и шопинг.

Ако ги погледнеме вкупните трошоци за заминување и престој во Србија, што може да вклучува и викенд вечер, веројатно бесплатната вакцинација на странски државјани не е трошок за Србија.

Што се однесува до економскиот аспект, важно е да се погледне одлуката на српските власти да го постават Белград како дестинација за пристигнување на странци за имунизација. Тоа е навистина добар потег на Србија, како во геополитичка, така и во економска смисла.

Според тоа одлуката на официјален Белград да ги имунизира граѓаните од регионот е вистински генијален геополитички потег.

22 000
За три дена, во четврток, сабота и недела, вакцинирани се повеќе од 22 000 странци, кои дојдоа или на покана од Српската стопанска комора или се регистрираа преку порталот за е-влада, изјави директорот на Канцеларијата за ИТ и е-влада , Михаило Јовановиќ.

Тој синоќа за РТС рече дека со тоа, Србија одржала час на хуманост и солидарност. Тој изјави дека странците биле вакцинирани со вакцината „AstraZeneca“. Јовановиќ вели дека во саботата се создале редици за вакцинација поради доаѓањето на странци, затоа што странците кои биле поканети се собрале сите заедно во исто време наутро.

  • Затоа имаше гужва, ако тие ја почитуваа поканата и времето што им го дадовме, сигурно немаше да има толпа. Денес беше многу подобро во Белград, рече Јовановиќ.

Тој изјави дека во саботата била испратена порака до регионот дека сите странци кои не биле поканети не треба да доаѓаат и дека треба да се регистрираат однапред преку порталот за е-Влада и дека ќе бидат поканети.

  • Вакцинацијата на странци на никаков начин не се мешаше во вакцинирањето на нашите граѓани, бидејќи во истиот период, вакцинирани се повеќе од 28.000 наши граѓани, со вакцината Sputnik“, Sinopharm и „Pfizer“, рече Јовановиќ. Тој исто така изјави дека оние што дошле без покана не биле вратени и дека салата Чаир во Ниш работи и дека сите што биле таму се вакцинирале.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

СИГУРНО НЕ го знаевте ОВА! Ова е причината зошто хаските имаат сини очи

Кај повеќето кучиња, бојата на очите е поврзана со бојата на косата. Но, тоа не е случај со сибирските Хаски. Истражувачите од Бостон, Одделот за...

СИГУРНО НЕ го знаевте ОВА! Ова е причината зошто хаските имаат сини очи

Кај повеќето кучиња, бојата на очите е поврзана со бојата на косата. Но, тоа не е случај со сибирските Хаски. Истражувачите од Бостон, Одделот за...

РОЗЕВАТА СУПЕРМЕСЕЧИНА НОСИ ПРЕСВРТ ВО ЉУБОВТА! Моќен астро период пристигнува НА КРАЈОТ НА АПРИЛ – еве што треба да направите

Супермесечината не чека на 27 април и ќе не осветли и со својата брилијантност и со неверојатната енергија. Супермесечината е поим што значи полна...

СЕ ОГЛАСИ КРЕМЉ! Русија подготви низа мерки што ќе ја разнишаат Америка од нејзините темели

Рускиот заменик министер за надворешни работи Сергеј Рјабков на средбата со американскиот амбасадор во Москва Џон Саливан, кој беше поканет во руското Министерство за...

Слични вести

УЕФА ГИ МЕНУВА ПРАВИЛАТА! Промена во вредноста на ГОЛ ВО ГОСТИ!

Европската фудбалска унија (УЕФА) ќе размисли за промена на правилата за голови во гости, објавија денес италијанските медиуми. Како што се наведува, веќе имало официјални...

СИГУРНО НЕ го знаевте ОВА! Ова е причината зошто хаските имаат сини очи

Кај повеќето кучиња, бојата на очите е поврзана со бојата на косата. Но, тоа не е случај со сибирските Хаски. Истражувачите од Бостон, Одделот за...

РОЗЕВАТА СУПЕРМЕСЕЧИНА НОСИ ПРЕСВРТ ВО ЉУБОВТА! Моќен астро период пристигнува НА КРАЈОТ НА АПРИЛ – еве што треба да направите

Супермесечината не чека на 27 април и ќе не осветли и со својата брилијантност и со неверојатната енергија. Супермесечината е поим што значи полна...

СЕ ОГЛАСИ КРЕМЉ! Русија подготви низа мерки што ќе ја разнишаат Америка од нејзините темели

Рускиот заменик министер за надворешни работи Сергеј Рјабков на средбата со американскиот амбасадор во Москва Џон Саливан, кој беше поканет во руското Министерство за...

СЕВЕРИНА ПО 17 ГОДИНИ ПРОГОВОРИ ЗА ИНТИМЕНО ВИДЕО КОЕ ГО ЗАПАЛИ РЕГИОНОТ: Не излегував од дома 6 месеци, тоа беше ШОК! МЕ ОСУДИЈА!

Пејачката Северина Којиќ се најде среде медиумско внимание во 2004 година, кога се појави нејзиното интимно видео. Никогаш не барав да се појави мојата...