дома Балкан На Тачи му се заканува доживотна казна затвор: Обвинителот предупреди дека може...

На Тачи му се заканува доживотна казна затвор: Обвинителот предупреди дека може да избега, но и дека е подготвен за нови злосторства!

Главниот обвинител на Специјалното обвинителство во Хаг, Џек Смит, во писмото до судијата на претходна постапка Никола Гијулу ги наведе своите аргументи зошто Хашим Тачи требаше да биде уапсен и притворен и дека доколку обвиненијата се потврдат, тој може да добие доживотна казна затвор .

Во писмото објавено на официјалната веб-страница на Специјалниот суд, Смит наведува дека постои страв дека поранешниот косовски претседател може да избега по објавувањето на непотврденото обвинение, пренесува „Репортери“.

Во писмото испратено до судија на претходна постапка, Смит исто така тврди дека Тачи може да изврши други кривични дела и да ги попречува посебните постапки и посочи дека обвинувањата, кои беа потврдени во Специјалниот суд, може да доведат до доживотен затвор за поранешниот косовски претседател.

Ова писмо покажува инсистирање на главниот специјален обвинител дека Тачи требало да биде уапсен и испратен во притвор.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

НАСИЛНИ НЕРЕДИ ВО ЕРУСАЛИМ: Повеќе од 50 лица ранети во бруталниот судир меѓу муслиманските верници и израелската полиција (ВИДЕО)

Повеќе од 50 лица се повредени вчера вечер за време на судирите меѓу муслиманските верници и израелските полицајци кои влегоа во храмот на Брдото...

МА КАКВА КРИЗА, СЛАВНИТЕ ПОЛУДЕА ПО ЗЛАТНА ШНИЦЛА : Лудоста на познатиот готвач и специјалитет поскап од 800 евра! (ВИДЕО)

Популарниот готвач стана вистинска сензација на Интернет по видеото на социјалните мрежи на кое се гледа како подготвува стек покриен со 24-каратно злато. Salt Bei,...

Европска утопија: Место каде што се забранети автомобили, фотографии, трчање

Запознајте ја Кристијанија, автономна зона основана од хипици и други маргинализирани категории на општество, која опстојува и покрај бројните предизвици. Фокусот на нејзиното население...

АМЕРИКАНЦИТЕ СИ ЗАМИНАА, ПРИСТИГНАА ТАЛИБАНЦИТЕ: Градовите и селата паѓаат како кули од карти во рацете на џихадистите! НАРОДОТ БЕГА, а владата е пред распад

Стравот на американските пензионирани генерали дека талибанците ќе тргнат во офанзива кога ќе започне повлекувањето на американските сили се чини дека е оправдан. Веднаш...

Слични вести

Новите анкети нема да ѝ се допаднат на Ангела Меркел: Се распаѓаат!

Популарноста на германската владејачка коалиција на демохристијаните (CDU и CSU) и социјалдемократите (SPD), исто така наречена Голема коалиција, се намалува, а Зелените стануваат сè...

МА КАКВА КРИЗА, СЛАВНИТЕ ПОЛУДЕА ПО ЗЛАТНА ШНИЦЛА : Лудоста на познатиот готвач и специјалитет поскап од 800 евра! (ВИДЕО)

Популарниот готвач стана вистинска сензација на Интернет по видеото на социјалните мрежи на кое се гледа како подготвува стек покриен со 24-каратно злато. Salt Bei,...

Европска утопија: Место каде што се забранети автомобили, фотографии, трчање

Запознајте ја Кристијанија, автономна зона основана од хипици и други маргинализирани категории на општество, која опстојува и покрај бројните предизвици. Фокусот на нејзиното население...

АМЕРИКАНЦИТЕ СИ ЗАМИНАА, ПРИСТИГНАА ТАЛИБАНЦИТЕ: Градовите и селата паѓаат како кули од карти во рацете на џихадистите! НАРОДОТ БЕГА, а владата е пред распад

Стравот на американските пензионирани генерали дека талибанците ќе тргнат во офанзива кога ќе започне повлекувањето на американските сили се чини дека е оправдан. Веднаш...

ХОРОСКОП ЗА 8 МАЈ: Скорпијата со важен чекор, но и дилема е пред вас, Ракот го чека поволна финансиска состојба!

ОВЕН РАБОТА: Денес сè ви оди како што треба. Вие не треба да имате никакви грижи. Ако започнете нов бизнис, ќе имате многу среќа. Во...