дома Балкан ОВА Е ОМИЛЕНАТА ПЕСНА НА НОВАК ЏОКОВИЌ: Ја напишал црногорски свештеник, а...

ОВА Е ОМИЛЕНАТА ПЕСНА НА НОВАК ЏОКОВИЌ: Ја напишал црногорски свештеник, а ја пее попадија! (ВИДЕО)

Песна што ги обединува Црна Гора, Србија, Косово, а сега и Новак Џоковиќ

Кога Слободан Шаренац го праша Новак Џоковиќ, која му е омилена народна песна, тенисерот одговори: “Veseli se srpski rode, srpski rode zbog slobode…”

Новак ја отпеа оваа песна кога славеше успех поради своето место на WTA -листата, а еве неколку интересни работи за споменатата песна.

Песната “Veseli se srpski rode” е изведена од црногорска попадија, Даница Црногорчевиќ, која има само 25 години и за неа се вели дека е најмоќниот глас во Црна Гора.

Текстот и музиката ги напишал свештеник, нејзиниот сопруг Иван, а тој за медиумите раскажа како настанала песната:

“Додека чекав Даница и нашата ќерка Касија да се подготват за да излеземе во прошетка, застанав во ходникот и правев некоја музика со прстите по ѕидот. Ја прашав Даница дали има некоја песна со тој ритам и ми рече дека нема. Во главата секогаш ми се вртеа зборовите “Veseli se srpski rode zbog slobode…” Кога настана песната не ни стануваше сбор за литии, а кога почнаа литиите во Црна Гора, песната се наметна како химна…, ” раскажа свештеникот.

Патем, овој млад брачен пар има три деца и живее во Црна Гора.

Даница, родена Никиќ, е пејачка на етно и духовна музика и дипломиран историчар на уметност.

Нејзината песна Весели се српски народе, која е објавена на Видовден 2020 година, стана неофицијална химна и симбол на протест против режимот на Мило Џукановиќ во Црна Гора.

Од 2018 година е во брак со свештеник на Српската православна црква, ѓаконот Иван Црногорчевиќ, со кого има три деца. Завршила Факултет за историја на уметност со просек 10 и се здобила со титула специјалист по историја на уметност.

Настапувала на бројни фестивали на духовна и етно музика низ цела Европа. Првиот соло албум на духовна музика насловен Господ дојде со 11 песни, беше објавен во 2018 година со поддршка и благослов на манастирот Острог.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

Огласот стана вирален: Кога ќе ја видите платата, ќе ви биде јасно зошто

Тексашката компанија „Sisu Energy“ сериозно го сфати моменталниот недостиг на возачи во САД. Сакајќи да привлече и да ги задржи искусни возачи, компанијата нуди неделна...

Мамеа воздишки, сега на работ на колапс

Брендот се дели на две независни компании. Една година откако договорот за продажба на „Victoria's Secret“ пропадна, бидејќи пандемијата ги испразни трговските центри низ целата...

Огласот стана вирален: Кога ќе ја видите платата, ќе ви биде јасно зошто

Тексашката компанија „Sisu Energy“ сериозно го сфати моменталниот недостиг на возачи во САД. Сакајќи да привлече и да ги задржи искусни возачи, компанијата нуди неделна...

МНОГУМИНА СЕ ЗГРОЗЕНИ ОД ОВА: „Го направив тоа пред да одам да спијам и спиев 10 часа!“ Неговото признание предизвика преку 100.000 реакции на...

Еден твит на Алекс Абад-Сантос предизвика над 100.000 лајкови и 5.000 ретвитови, како и неколку коментари. Се избањав минатата ноќ пред спиење за прв...

Слични вести

Сабрина Салерно: Еден хит и беше доволен, а денес изгледа подобро од кога било (ФОТО)

Ако сте растеле во осумдесеттите години од минатиот век, па дури и да не сте, сигурно сте го слушнале или виделе култниот спот за...

Мамеа воздишки, сега на работ на колапс

Брендот се дели на две независни компании. Една година откако договорот за продажба на „Victoria's Secret“ пропадна, бидејќи пандемијата ги испразни трговските центри низ целата...

Огласот стана вирален: Кога ќе ја видите платата, ќе ви биде јасно зошто

Тексашката компанија „Sisu Energy“ сериозно го сфати моменталниот недостиг на возачи во САД. Сакајќи да привлече и да ги задржи искусни возачи, компанијата нуди неделна...

МНОГУМИНА СЕ ЗГРОЗЕНИ ОД ОВА: „Го направив тоа пред да одам да спијам и спиев 10 часа!“ Неговото признание предизвика преку 100.000 реакции на...

Еден твит на Алекс Абад-Сантос предизвика над 100.000 лајкови и 5.000 ретвитови, како и неколку коментари. Се избањав минатата ноќ пред спиење за прв...

НИКОГАШ НЕ „ПУШТАШЕ ЖМИГАВЕЦ“ ! Ова се убедливо најбизарните причини за РАСКИНУВАЊЕ што некогаш ќе ги слушнете!

Состаноците и прошетките се неизоставен дел од секоја љубовна врска. Корисник на Reddit ги праша другите корисници зошто ги прекинале врските или одбиле да...