дома Балкан ПАДНАЛ ГРАДЕЖЕН РАБОТНИК, УМРЕЛ ОД КОРОНА: ​​Случајот кој привлече големо внимание, еве...

ПАДНАЛ ГРАДЕЖЕН РАБОТНИК, УМРЕЛ ОД КОРОНА: ​​Случајот кој привлече големо внимание, еве што велат експертите

Во повеќемесечна дебата за тоа дали се умрира од коронавирус или со корона вирус, случајот од Хрватска го привлече вниманието на експертите, меѓу кои исто така нема целосен договор за тоа како да се евидентираат смртни случаи заразени со вирусот.

Во пролетта, за време на првиот бран корени, еден 51-годишен градежен работник од Албанија почина во близина на Пореч. Како што беше пријавено во тоа време, тој паднал од висина од три метри, а подоцна било потврдено дека е заразен со вирусот корона.

Од што всушност умре? Сè укажуваше на несреќа, така што во првиот момент, смртта беше окарактеризирана на тој начин. И тогаш обдукцијата ја откри вистината.

Падот беше само последица на болеста предизвикана од вирусот корона, а работникот, без сомнение, почина од COVID-19, наведуваат локалните медиуми.

Анализата на случајот – без да се наведат имиња, места и други податоци – ја објавија хрватски патолози од Институтот за судска медицина и криминологија на Медицинскиот факултет во Загреб во публикацијата „Forensic Science International“.

Колегите не го видоа падот на работниците, но од нив се дозна дека страдал од дијабетес тип 2, дека бил пушач, но и дека една недела пред смртта се пожалил на главоболка, замор, треска, кашлица, проблеми со белите дробови и дишење Тој одбил кога му предложиле да оди на лекар и продолжил да работи.

Брзата помош го пронашла без знаци на живот, со рани на главата, лактот и лицето, а обидите за реанимација не успеале. Аутопсијата откри дека повредите на главата не можеле да предизвикаат смрт и дека внатрешните органи, особено белите дробови и црниот дроб, биле погодени од промени поради претходни здравствени состојби, како хипертензија, но и промени како резултат на коронавирусот, што на крајот довело до смрт.

  • Иако авторите на овој труд сметаат дека прашањето за методологијата за броење на смртта заслужува широка академска дискусија за да обезбеди точна и точна статистика на пандемична смртност, нашиот случај не остави сомнеж. Сите собрани докази недвосмислено заклучија дека COVID-19 е одговорен за смртта, заклучија авторите на анализата.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

МОЖЕ ФИНАЛЕ НА ЛИГА ШАМПИОНИ ВО ЛОНДОН АКО СЕ ОТКАЖЕТЕ ОД ПРОФИТОТ: Челзи и Манчестер Сити ќе останат без 22,5 МИЛИОНИ ЕВРА доколку Турците...

Се повеќе се зборува за тоа како Истанбул ќе остане без организација на финалето во Лигата на шампионите. Причината е одлуката на британските власти да...

МОЖЕ ФИНАЛЕ НА ЛИГА ШАМПИОНИ ВО ЛОНДОН АКО СЕ ОТКАЖЕТЕ ОД ПРОФИТОТ: Челзи и Манчестер Сити ќе останат без 22,5 МИЛИОНИ ЕВРА доколку Турците...

Се повеќе се зборува за тоа како Истанбул ќе остане без организација на финалето во Лигата на шампионите. Причината е одлуката на британските власти да...

Како кај Хичкок, папагал окупираа цели град (ВИДЕО)

Мирот на еден мал град во Австралија, со нешто повеќе од 20 000 жители, беше нарушен од јата бели какаду. Имено, папагалите го окупираа...

СЕ ОГЛАСИ ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА ВО ВРСКА СО „ASTRAZENECA“ ВАКЦИНАТА: Сега се знае целосната вистина

Европскиот комесар за единствен пазар Тиери Бретон изјави денеска дека Европската комисија сè уште не нарачала вакцина од британско-шведската компанија „AstraZeneca“ по јуни, кога...

Слични вести

ШПАНЦИТЕ НАДВОР ОД СЕБЕ ПО УКИНУВАЊЕ НА КАРАНТИНОТ: Еве како го прославија излегувањето од шестмесечниот карантин (ФОТО ВИДЕО)

Уличните прослави низ Шпанија започнаа денес нешто по полноќ, кога беше укината шестмесечната вонредна состојба поради пандемијата COVID-19. Во Мадрид, полицијата мораше да ги отстрани...

МОЖЕ ФИНАЛЕ НА ЛИГА ШАМПИОНИ ВО ЛОНДОН АКО СЕ ОТКАЖЕТЕ ОД ПРОФИТОТ: Челзи и Манчестер Сити ќе останат без 22,5 МИЛИОНИ ЕВРА доколку Турците...

Се повеќе се зборува за тоа како Истанбул ќе остане без организација на финалето во Лигата на шампионите. Причината е одлуката на британските власти да...

Како кај Хичкок, папагал окупираа цели град (ВИДЕО)

Мирот на еден мал град во Австралија, со нешто повеќе од 20 000 жители, беше нарушен од јата бели какаду. Имено, папагалите го окупираа...

СЕ ОГЛАСИ ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА ВО ВРСКА СО „ASTRAZENECA“ ВАКЦИНАТА: Сега се знае целосната вистина

Европскиот комесар за единствен пазар Тиери Бретон изјави денеска дека Европската комисија сè уште не нарачала вакцина од британско-шведската компанија „AstraZeneca“ по јуни, кога...

ЗАГРИЖУВАЧКИ ВЕСТИ ОД СИБИР: Исчезна докторот кој го лекуваше Навални!

Исчезна лекар од Сибир, кој го лекуваше рускиот опозициски лидер Алексеј Навални откако му се слоши минатата година во Русија, соопшти денеска руската полиција. Полицијата...