дома Балкан ПОЧНА ПОТЕРАТА ОД 2 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ: Турски детективи на Балканот го бркаат...

ПОЧНА ПОТЕРАТА ОД 2 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ: Турски детективи на Балканот го бркаат бизнисменот обвинет за проневера на криптовалути

Турската полиција испрати детективи во Албанија и Македонија во рамките на потрагата по Фарук Озер, осомничен за бегство на Балканот со податоци за размена на криптовалути во вредност од две милијарди долари.

Потерата по Озер започна минатата недела, бидејќи клиентите на неговата компанија „Todex“ не можеа да си ги подигнат парите, што во средата започна бран на шпекулации дека станува збор за голема измама. Веднаш потоа, турските власти објавија дека Озер е во Албанија, па по него беше распишана меѓународна потерница, но албанската полиција не успеа да го најде.

Освен во Македонија и Албанија, турски агенти биле испратени и во Црна Гора и Косово, пренесува „Huriet“.

Турските власти тврдат дека сопственикот на „Todex“ оштетил околу 390.000 корисници на платформата за размена на криптовалути.

Досега се уапсени околу 70 лица, но огромно мнозинство од нив наскоро беа ослободени.

Во Албанија, во исто време, беа уапсени две лица кои го пречекале Озер на аеродромот во Тирана, но при претресот на нивните куќи не се најде ништо значајно.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

ОДОБРЕНА: Вакцината „Johnson & Johnson“ за помлади под 60 години!

Шпанија денеска одобри употреба на вакцини од страна на американската фармацевтска компанија „Johnson & Johnson“ за луѓе под 60 години. Мадридскиот дневен весник „El Pais“...

Тасевски: Дa мy кaжeмe глacнo нa cкoтoн миниcтep, ниe cмe мajки и тaткoвци, a нe poдитeл 1 и poдитeл 2

Да му кажеме гласно на скотон министер, ние сме мајки и татковци, а не родител 1 и родител 2, повика актерот Сашо Тасевски. „Нема да...

(Видео) Бошковски имaл caмoyбиcтвeни миcли и cpaмнo бил yaпceн „кaкo пocлeдeн идиoт зaлeпeн зa тoaлeт“

Случајот со апсењето на Љубе Бошкоски за случајот „Кампања” стаса до завршни зборови. Денес завршен збор во предметот „Тортура” прв даде обвинителот Љубомир Лапе,...

Доста и било од сè: Жена си ја запали сопствената куќа и седна во дворот и гледаше како гори (ВИДЕО)

Гејл Метвол беше уапсена откако ја запали својата куќа во Елктон, во која во тој моменент внатре се наоѓала Бленда Холбрук. Според странските медиуми, на...

Слични вести

ШТО СЕ СЛУЧУВА НА БЛИСКИОТ ИСТОК? Она што го предизвика најтешкото насилство во овој дел од светот во последните години

Конфликтите на Блискиот исток траат со денови. Започна со протести во Ерусалим, се пресели кон Тел Авив и Појасот Газа. Најмалку 40 лица загинаа...

Тасевски: Дa мy кaжeмe глacнo нa cкoтoн миниcтep, ниe cмe мajки и тaткoвци, a нe poдитeл 1 и poдитeл 2

Да му кажеме гласно на скотон министер, ние сме мајки и татковци, а не родител 1 и родител 2, повика актерот Сашо Тасевски. „Нема да...

(Видео) Бошковски имaл caмoyбиcтвeни миcли и cpaмнo бил yaпceн „кaкo пocлeдeн идиoт зaлeпeн зa тoaлeт“

Случајот со апсењето на Љубе Бошкоски за случајот „Кампања” стаса до завршни зборови. Денес завршен збор во предметот „Тортура” прв даде обвинителот Љубомир Лапе,...

Доста и било од сè: Жена си ја запали сопствената куќа и седна во дворот и гледаше како гори (ВИДЕО)

Гејл Метвол беше уапсена откако ја запали својата куќа во Елктон, во која во тој моменент внатре се наоѓала Бленда Холбрук. Според странските медиуми, на...

ХИТ! РАПЕРКАТА ПОЗИРАШЕ ЦЕЛОСНО ГОЛА, ВНИМАНИЕТО ГО ПРИВЛЕКОА РОЗЕВИТЕ БОМБАСТИЧКИ ВЛЕЧКИ: Instagram БЛОКИРАН од лајкови! (ФОТО)

Раперката Ники Минаш објави фотографии на својот Instagram профил како седи на маса целосно гола, но покриена со перници за да не покажува бујни...