дома Балкан Протерани двајца руски дипломати од Амбасадата во Софија

Протерани двајца руски дипломати од Амбасадата во Софија

Бугарското Министерство за надворешни работи прогласи двајца руски дипломати за персона нон грата и им даде рок од 72 часа да ја напуштат државата.

Таква нота му била предадена на заменик-шефот на руската амбасада.

Министерството за надворешни работи добило писмо од Обвинителството на Република Бугарија во кое се вели дека двајцата дипломати вршат активности во државата несоодветни со Виенската конвенција за дипломатски односи.

Првиот е Александар Зинкин, а вториот е Максим Рибкин. Тие добиле тајни документи на НАТО, веројатно предадени од шпионската група на Иван Илиев, јавија бугарските медиуми.Тие имаат врски со истрагата против уапсените поранешни и сегашни бугарски разузнавачи. За 1,5 година бројот на протерани руски дипломати од Бугарија е осум.

Сепак, во соопштението од МНР на Бугарија и од обвинителството не се наведува дали двајцата руски дипломати биле вклучени во акциите на обвинетите за шпионирање за Русија, поранешни и сегашни воени лица, за кои државното обвинителство даде прес-конференција во петокот.

Амбасадата на Руската Федерација во Бугарија изјави дека „овој неоправдан демарш на бугарските власти нема да придонесе за понатамошно воспоставување на конструктивен руско-бугарски дијалог. Руската страна го задржува правото да возврати“.

 

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

Елен Деџенерис по 19 сезони објави збогување со публиката

Познатата водителка Елен Дегенерис одлучи претстојната 19-та сезона на нејзиното ток-шоу „The Ellen Degeneres Show“ да биде последна. Презентерката ја разгледуваше оваа одлука неколку...

ВАЖНА ОДЛУКА: „AstraZeneca“ надвор од употреба, „Johnson & Johnson“ сè уште се разгледува!

Норвешка нема да продолжи да ја користи вакцината „AstraZeneca“, а одлуката дали да се вклучи „Johnson & Johnson“ во системот на масовна имунизација сè...

Нешто „зуе“ надвор од Сончевиот систем

Ветеранот меѓу вселенските летала и вештачки објект што е најдалеку оддалечен од нас, познатиот „Voyager 1“ забележал и снимал звуци во вселената надвор од...

Чудо по 40 години: Исплива црква во Мексико

Древната црква „Virgen de los Dolores“ во Мексико се појави над површината на водата откако сушата го намали нивото на езерото во кое беше...

Слични вести

БРОЈОТ НА ЖРТВИ РАПИДНО РАСТЕ: Во конфликтите во Израел, повеќе од 70 жртви, има и мали деца

Најмалку 72 лица се убиени во израелски напади, од кои 17 деца, откако во понеделникот ескалираа судирите меѓу Израел и Палестинците, потврдија претставници на...

ВАЖНА ОДЛУКА: „AstraZeneca“ надвор од употреба, „Johnson & Johnson“ сè уште се разгледува!

Норвешка нема да продолжи да ја користи вакцината „AstraZeneca“, а одлуката дали да се вклучи „Johnson & Johnson“ во системот на масовна имунизација сè...

Нешто „зуе“ надвор од Сончевиот систем

Ветеранот меѓу вселенските летала и вештачки објект што е најдалеку оддалечен од нас, познатиот „Voyager 1“ забележал и снимал звуци во вселената надвор од...

Чудо по 40 години: Исплива црква во Мексико

Древната црква „Virgen de los Dolores“ во Мексико се појави над површината на водата откако сушата го намали нивото на езерото во кое беше...

Поради совет на TikTok, си го изобличи лицето, и останаа лузни: „Иглите ги бутнав длабоко во кожата“ (ФОТО)

Тили Витфелд, учесничка на австралискиот „Big Brother“, го покри лицето со рани и лузни, а последица од тоа е советот од доменот на убавицата...