дома Балкан Раде Шербеџија и неговата сопруга должат БРДО ПАРИ?! Поради тоа не се...

Раде Шербеџија и неговата сопруга должат БРДО ПАРИ?! Поради тоа не се враќаат во Америка?

Актерот Раде Шербеџија и неговата сопруга, наводно, должат многу пари, поради што можеби дури и не се враќа во САД, каде живее многу години.

Според тамошните медиуми, овој брачен пар е во големи долгови поради заемите што ги зеле за да купат куќа во Америка, но и поради хипотеката и неплатените даноци.

Раде и неговата сопруга Ленка ја купија куќата на кредит во јули 2004 година, во Лос Анџелес, за нешто повеќе од еден милион долари и ја продадоа шест години подоцна, пред да се вратат во Хрватска.

Иако сите овие години се чинеше дека актерот и неговото семејство го живеат вистинскиот американски сон на Далечниот Запад, не беше баш така, бидејќи Шербеџија и неговата сопруга наводно се мачеле со американски заеми. Американскиот сон за повеќето имигранти е вистински кошмар затоа што бара многу работа, а сè што е во сопственост е поврзано со кредитни обврски, каматни стапки и даноци.

Шербеџија и неговата сопруга, наводно, го имаат истиот проблем, па даночните долгови остануваат во Лос Анџелес, кои се уште се актуелни. Во официјалните регистри, можете да видите како Раде и Ленка позајмиле за недвижен имот од неколку американски банки: Washington Mutual Bank, JP Morgan Chase Bank, National City Bank, тврди Imperial.net, кој дури објави некои докази од американски страници. Како што наведуваат, не само што Ленка и Раде имале хипотека, туку наводно должеле големи суми за данок. Износите наведени во даночните документи се движат од 2.335,27 УСД, до 178.898,68 УСД па и до 511 710,20 УСД.

Последната, најголема сума е регистрирана на 31 декември 2010 година. Износот од над 178 илјади долари беше регистриран како даночен долг во 2015 година одделно и во името на Раде и Ленка, а минималниот износ од 2,3 илјади долари беше внесен во 2014 година, но во врска со трансакцијата од 2010 година.

 

Во едно интервју, Раде опиша како тие се преселиле од Лос Анџелес во Риека во 2011 година. Значи, откако се вратија во Хрватска, американските даночни обврзници го забележаа неплатениот данок и таа документација заврши во Даночната управа во Лос Анџелес. Во Америка, каматата се наплатува за неплатени даноци, па сигурно е дека овие износи само ќе растат.

Соединетите држави, како и секоја регулирана земја, строго го казнуваат затајувањето данок, особено кога станува збор за големи суми, повеќе од половина милион долари, така што големото прашање е дали Раде Шербеџија и Ленка Удовички воопшто ќе се вратат во Америка. Имено, и Ленка Удовички и Раде Шербеџија имаат отворен предмет во Централниот округ на Калифорнија на Окружниот суд на САД (Централен округ на Калифорнија и Окружениот суд на САД), според споменатата страница.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320фановиLike

Прочитајте повеќе

Космодром од соништата: Јапонците го открија „скапоцениот камен“ на Токио (ВИДЕО)

Група јапонски архитекти, собрани во рамките на проектот „Space Port Japan Association“, откриле фантастичен концепт за вселенско база, која би го красела главниот град. Покрај...

Бил Гејтс зборува за чипови и вакцини: Лесно е да се каже дека зад пандемијата се крие некое зло

Еден од основачите на компанијата „Мајкрософт“, Бил Гејтс и неговата сопруга Мелинда вложија стотици милиони долари во истражување на вирусот корона, а неодамна беше...

ГЕРМАНЦИТЕ ПРАВАТ СПЕЦИЈАЛНИ ФРИЖИДЕРИ ЗА СМЕСТУВАЊЕ НА К0РОНА ВАКЦИНИ НА -80: Тие имаат посебна изолација и работат дури и ако нема струја

Бидејќи светот чека за развој на првите вакцини за коронавирус, мора да се разгледа соодветно складирање на милиони дози. Германската компанија Биндер започна со производство...

Принцот Вилијам ја поздрави истрагата за интервјуто на Дајана

Британскиот принц Вилијам ја поздрави независната истрага за околностите околу интервјуто дадено за Би-Би-Си во 1995 година од неговата мајка принцезата Дајана. Вилијам во изјавата...

Слични вести

Короната ја опустоши Европа долго ПРЕД да започне пандемијата!? Тврдењата на д-р Габриела го тресат светот

Колку точно е новиот вирус корона меѓу нас? 17 ноември е официјална информација за првата регистрирана инфекција, но докторката од Италија, Габриела Сози, со...

Бил Гејтс зборува за чипови и вакцини: Лесно е да се каже дека зад пандемијата се крие некое зло

Еден од основачите на компанијата „Мајкрософт“, Бил Гејтс и неговата сопруга Мелинда вложија стотици милиони долари во истражување на вирусот корона, а неодамна беше...

ГЕРМАНЦИТЕ ПРАВАТ СПЕЦИЈАЛНИ ФРИЖИДЕРИ ЗА СМЕСТУВАЊЕ НА К0РОНА ВАКЦИНИ НА -80: Тие имаат посебна изолација и работат дури и ако нема струја

Бидејќи светот чека за развој на првите вакцини за коронавирус, мора да се разгледа соодветно складирање на милиони дози. Германската компанија Биндер започна со производство...

Принцот Вилијам ја поздрави истрагата за интервјуто на Дајана

Британскиот принц Вилијам ја поздрави независната истрага за околностите околу интервјуто дадено за Би-Би-Си во 1995 година од неговата мајка принцезата Дајана. Вилијам во изјавата...

Фото временска машина: Како некогаш славните се забавуваа

Познатите личности водат гламурозен живот, па затоа ја ценат добрата забава. Елегантна гардероба, чаша во едната рака и цигара во другата, обично беа задолжителни...