дома Балкан Разрешен албанскиот претседател Илир Мета

Разрешен албанскиот претседател Илир Мета

Парламентот го разреши претседателот Илир Мета под обвинение за „сериозно кршење“ на Уставот за време на изборната кампања во април.

За разрешување на Мета гласаа 105 пратеници во парламентот кој има 140 места, 7 беа против, а 3 беа воздржани.

Ова е првпат во историјата на Албанија претседателот да биде разрешен од Парламентот.

Сепак, останува Уставниот суд да го каже последниот збор за ова со одобрување или одбивање на разрешувањето и доказите за денешната одлука.

За време на изборната кампања во април, Мета ја обвини владата дека е вклучена во подготовките за лажирање на изборите, дека соработувал со криминални банди за купување гласови и ги повика луѓето да го бранат својот глас.

Социјалистичкото мнозинство започна процедури за негово разрешување веднаш по освојувањето на третиот мандат на изборите на 25 април, по ветувањето дадено неколку дена претходно од премиерот Еди Рама и откако претседателот се судри со американскиот амбасадор на телевизија, јави Exit.al

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

ГИ КОРИСТАТ ВУЛКАНИТЕ ЗА ЗБОГАТУВАЊЕ: Еве како Ел Салвадор планира да започне еколошко рударство на биткоини (ВИДЕО)

Претседателот на Ел Салвадор во средата објави дека државната комунална компанија за геотермална енергија ќе започне да ја користи енергијата од вулканот за ископување...

ПРОПАДНАА 1.800 PFIZER – BIONTECH ВАКЦИНИ! Неверојатна човечка грешка

Во време кога во Австрија сè уште немаат вакцини против коронавирус, поради човечка грешка, околу 1.800 дози вакцина Pfizer - BioNTech беа изгубени во...

ВИДЕО ОД ИЗВЛЕКУВАЊЕ НА ДЕЦА ОД ПОЖАР ВО СТАН НА ТРЕТ КАТ! Тројца мажи ХЕРОЈСКИ извлекоа две деца (ВИДЕО)

Ужасен пожар се случил во стан во рускиот град Кострома кога тројца успеале да спасат две деца од запален дом на третиот кат пред...

КАМЕРИТЕ СНИМИЈА СТРАШЕН МОМЕНТ НА ХИМАЛАИТЕ: Планинарите застанаа да се одморат, а потоа започна огромна лавина (ВИДЕО)

Камерите забележаа застрашувачки момент кога лавина падна од врвот на Хималаите и се упати кон логорот каде што беше сместена група планинари, во Непал. За...

Слични вести

Ширењето на делта сојот е причина за сериозна загриженост

Премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон, денес оцени дека ширењето на делта сојот на вирусот корона е причина за сериозна загриженост. Се очекува британскиот премиер...

ПРОПАДНАА 1.800 PFIZER – BIONTECH ВАКЦИНИ! Неверојатна човечка грешка

Во време кога во Австрија сè уште немаат вакцини против коронавирус, поради човечка грешка, околу 1.800 дози вакцина Pfizer - BioNTech беа изгубени во...

ВИДЕО ОД ИЗВЛЕКУВАЊЕ НА ДЕЦА ОД ПОЖАР ВО СТАН НА ТРЕТ КАТ! Тројца мажи ХЕРОЈСКИ извлекоа две деца (ВИДЕО)

Ужасен пожар се случил во стан во рускиот град Кострома кога тројца успеале да спасат две деца од запален дом на третиот кат пред...

КАМЕРИТЕ СНИМИЈА СТРАШЕН МОМЕНТ НА ХИМАЛАИТЕ: Планинарите застанаа да се одморат, а потоа започна огромна лавина (ВИДЕО)

Камерите забележаа застрашувачки момент кога лавина падна од врвот на Хималаите и се упати кон логорот каде што беше сместена група планинари, во Непал. За...

ХОРОР ВО КОПЕНХАГЕН: Борба за живот на Кристијан Ериксен! Играчи на двата тима во СОЛЗИ! (ВИДЕО)

Страшни вести пристигнуваат од Копенхаген. За време на првото полувреме на натпреварот Данска-Финска во моментов се случи неверојатна трагедија. Најдобриот играч на Данска, Кристијан Ериксен, само...