дома Балкан РЕАЛНИ ЛИКОВИ НА ФИЛМОТ „ДАРА ​​ОД ЈАСЕНОВАЦ“: Што им се случи по...

РЕАЛНИ ЛИКОВИ НА ФИЛМОТ „ДАРА ​​ОД ЈАСЕНОВАЦ“: Што им се случи по војната? Меѓу нив е и единствената светла точка!

Врз основа на вистински настани, покрај познатите и непознати притвореници, во реализацијата се појавуваат и голем број историски лица.

Филмот „Дара од Јасеновац“ беше премиерно прикажан на РТС на 20 февруари, а веќе во првите моменти на емитување предизвика големо внимание на јавноста. Филмот ги расветли некои од најмрачните настани на Балканот за време на Втората светска војна, потсетувајќи на огромното страдање на Србите, Ромите и Евреите во Јасеновац под власта на Независната држава Хрватска.

Заплетот на филмот ја следи десетгодишното девојче Дара, кое по хрватско-германската офанзива врз Козара, заврши во концентрационен логор со своето семејство. Откако ќе бидат убиени нејзината мајка и постариот брат, смислата на нејзиниот живот станува дека во услови на терор и апсолутно уништување на сè што е човечко, таа го спасува животот на нејзиниот помлад брат. Сите настани во филмот се напишани врз основа на автентични сведоштва на преживеаните од логорот.

Врз основа на вистински настани, покрај познатите и непознати затвореници во логорот, во реализацијата се појавуваат и голем број историски лица, и како што понекогаш се случува – реалноста честопати може да биде пошокантна и застрашувачка од прикажаната.

Ова се вистинските луѓе кои се појавуваат во филмот и нивните судбини по Втората светска војна:

Мирослав Филиповиќ (во филмот го играше Вук Костиќ) беше Францисканец, усташа и едно време командант на логорот Јасеновац и логорот Стара Градишка. Тој беше свештеник од 1939 година. Го зеде религиозното име на отец Томислав, под кое беше познат до 1942 година. По основањето на Независна држава Хрватска, тој се приклучил на усташката војска. Тој е одговорен за масовните злосторства врз српското население, особено во селата околу Бања Лука. Тие велат дека затоа бил наречен „отец сатана“. Тој официјално беше протеран од францисканскиот поредок и после тоа целосно му се посвети на усташкото движење.

Miroslav Filipović

Некои извори наведуваат дека за време на неговата команда од само четири месеци, во Јасеновац биле убиени 20.000 до 30.000 приведени, иако овие бројки варираат. Тој беше познат по невидени злосторства и по комбинирање на религијата со екстремната политичка идеологија. Преживеаните од логорот подоцна сведочеа дека тој ги убивал затворениците безброј пати со свои раце, од чиста забава. На почетокот на мај 1945 година, тој побегна во Австрија и им се предаде на Британците, кои го екстрадираа на југословенските власти. Тој беше изведен пред воен суд каде беше осуден на смрт со бесење.

Вјекослав „Макс“ Лубуриќ (во филмот го играше Марко Јанкетиќ) беше еден од најбруталните усташки команданти, офицер и скоро целиот воен командант на системот на концентрациони логори, од кои најголем беше Јасеновац. Нема многу информации за неговата младост. Според српски извори, тој пред војната бил познат како обичен криминалец и бил казнет за разни злосторства. Според хрватски извори, тој работел на миење садови во ресторан, а подоцна и како службеник во штедилница за здравствено осигурување. Кога Анте Павелиќ побегна во егзил, тој го следеше и помина обука во разни усташки логори во Унгарија. Во една од нив го доби прекарот „Макс“.

Лубуриќ беше основач, а по смртта на Мијо Бабиќ, исто така командант на концентрационите логори во Независна држава Хрватска, и од крајот на 1941 година командуваше со одбраната на усташите, која беше третиот дел од надзорната служба на усташите. Усташката одбрана, подоцна преименувана во Усташка одбрамбена струг, учествувала во операции против четници и партизани, а управувала и со концентрациони логори и вршела масовен терор.

Vjekoslav "Maks" Luburić

Самоиницијативно, додека беше во егзил, тој го дизајнираше системот за концентрациони логори Јасеновац и го објави планот во септември 1941. Тој беше првиот командант на Јасеновац и беше одговорен за неговата работа само на Анге Павелиќ, кој многу ги ценеше неговите „способности“. Од друга страна, дури и нацистичките набудувачи го карактеризираа како „голем садист“ и „нервозен пациент“.

По војната, тој им командувал на „крстоносците“ – проусташки единици кои воделе герилска војна против новата југословенска држава, но на крајот бил принуден да избега во Шпанија. Оттаму, тој ја водеше терористичката организација на усташите – хрватскиот народен отпор.

Неговата активност го привлече вниманието на југословенските тајни служби. Тој беше убиен во неговата вила во Шпанија на 20 април 1969 година.

Динко Сакиќ (во филмот го играше Петар Ѓурѓевиќ) беше командант на логорот Јасеновац. Благодарение на семејните врски со Лубуриќ (тој беше оженет со неговата полусестра Нада), по 1941 година тој брзо се искачи на усташката хиерархија. Од февруари 1942 година, тој беше во Јасеновац на различни должности, а од април 1944 година, стана негов командант. По војната, тој успеал да избега во Аргентина со сопругата, каде што отворил мала фабрика за текстил и живеел мирно. Во подоцнежните децении, тој за медиумите изјави дека не жали за ништо и дека „повторно ќе го стори истото“. Во 1998 година, благодарение на напорите на Центарот Симон Визентал, тој беше уапсен и екстрадиран во Хрватска. Сакиќ беше осуден на 20 години затвор за воени злосторства врз цивили.

Dinko Šakić

Тој почина во затворската болница Реметинец во Загреб на 86-годишна возраст на 21 јули 2008 година. На неговиот погреб присуствуваа бројни хрватски десничари и беше погребан во целосна усташка униформа од Втората светска војна.

Нада Сакиќ, родена Тамбиќ (во филмот ја игра Алиса Радаковиќ) била стражарка во женскиот логор Стара Градишка, сопругата на Динко Сакиќ и полусестрата на Вјекослав Лубуриќ. За време на нејзиниот престој во кампот, иако многу млада, остана запаметена по невидени злосторства.Тие велат дека уживала во тортура и честопати била убивана без причина.

Заедно со управителот на логорот Марија Маја Буждон и чуварот Божица Обрадовиќ (Ана Лешиќ е во филмот), таа формираше „црно трио“ од млади жени кои се фалеа со извршените злосторства и злодела. Никогаш не била судена за злосторствата што ги сторила. Таа успеа да избега од земјата и емигрираше во Аргентина. Во средината на 1998 година, Југославија побара нејзина екстрадиција, но Хрватска го стори истото. Нада била доставена во Загреб за да таму немаат докази против неа. После тоа, таа живеела во дом за стари лица и починала во 2011 година на 84-годишна возраст.

Анте Врбан (во филмот го играше Игор Ѓорѓевиќ) беше мајор на усташката армија и заменик командант на логорот Стара Градишка. Пред војната работел како асистент за продажба. Тој се приклучи на усташите уште во 1941 година, а неговото име се поврзува со масовните убиства на првенствено Срби и Евреи. Тој беше во логорот Стара Градишка од ноември 1941 година.

По распадот на Независната држава Хрватска, тој се повлече во Австрија, но во 1946 година се врати накратко во Хрватска за да воспостави врска со „крстоносците“. Во 1947 година, тој беше заробен од УДБА и беше суден пред хрватскиот Врховен суд. Според достапните извори, тој на судењето признал дека отрул 63 болни деца за време на престојот во логорот Стара Градишка. Осуден е на смрт со бесење. Датумот на неговата смрт е 31 август 1948 година.

Дијана Будисављевиќ (во филмот ја игра Сања Моравчиќ) беше единствената светла точка во хорор филмот наречен Јасеновац. Хуманитарец со австриско потекло, таа беше омажена за хирургот Јулиј Будисављевиќ, раководител на хируршката клиника на Медицинскиот факултет во Загреб.

Се проценува дека за време на Втората светска војна, таа спасила над 15 000 деца од усташките логори на смртта, што ја рангира нејзината акција меѓу најголемите зафати поврзани со логорите за време на Втората светска војна според бројот на спасени животи.

Спасените деца беа претежно сместени во хрватски семејства, но и во цркви, манастири… За да ги зачува податоците за децата за кои се грижеше, таа водеше досие за нив, во надеж дека еден ден ќе може да биде вратена во нејзините биолошки семејства. За жал, тие досиеја беа одземени од новите југословенски власти по војната, а нејзината понуда да помогне во идентификувањето на децата не беше прифатена.

Diana Budisavljević

По Втората светска војна, заминала во Инсбрук, каде живеела тивко и затскриено. Тие велат дека таа не се опоравила сè до својата смрт од последиците од посетата на кампот. Ретко зборуваше за она што го правеше за време на војната и беше заборавена со децении. Таа почина на 20 август 1978 година, на 87-годишна возраст.

Дури на почетокот на 21 век луѓето почнаа да зборуваат за нејзиниот голем потфат, по што таа постхумно беше наградена со неколку одликувања. Во 2019 година беше снимен филмот „Дневникот на Дијана Будисављевиќ“, а непосредно пред тоа и документарниот филм „Децата на Дијана“.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

Премногу си дебел за да бидеш астронаут: Издвојуваме 11 гафови на принцот Филип кои долго ќе се паметат, а тоа не е крајот (ВИДЕО)

Веста дека британскиот принц Филип почина на 99-годишна возраст го обиколи светот. Роден како принц Филип од Грција и Данска, тој често беше познат по...

Антиваксерите се луѓе со кои не вреди да се расправате – Мик Џегер (ВИДЕО)

Во својата нова песна „Easy Sleazy“, фронтменот на The Rolling Ѕtonеs, Мик егер, ги „закачи“ антиваксери и теоретичари на заговор, а во интервју за...

Ван ден Берг: Ако некој е поврзан со ВМРО, грубо апсење, aко е со СДСМ без лисици и со домашен притвор

Холандскиот експерт за Балканот, Ханс ван ден Берг, вели дека во Македонија има двојни стандарди при апсењето на лица блиски до власта и на...

Заев да каже со кои лица имал тајни средби мафијашот Седат Пекер во зградата на Владата

Зошто Седат Пекер го бара Турција, а Спасовски не?, прашуваат од ВМРО-ДПМНЕ. Седат Пекер алијас Џадин Ахмедоски имал лична карта со украден идентитет. Воедно видовме...

Слични вести

Фајон, Пицула и Заев креирале сличен нон-пејпер, како оној за кој лажат дека го напишал Јанша, му открил тој на Мицкоски

Претседателот Христијан Мицкоски во денешната „Само вистина“ откри дека денеска разговарал со словенечкиот премиер, кој негира дека е кретор на документот за промена на границите,...

Антиваксерите се луѓе со кои не вреди да се расправате – Мик Џегер (ВИДЕО)

Во својата нова песна „Easy Sleazy“, фронтменот на The Rolling Ѕtonеs, Мик егер, ги „закачи“ антиваксери и теоретичари на заговор, а во интервју за...

Ван ден Берг: Ако некој е поврзан со ВМРО, грубо апсење, aко е со СДСМ без лисици и со домашен притвор

Холандскиот експерт за Балканот, Ханс ван ден Берг, вели дека во Македонија има двојни стандарди при апсењето на лица блиски до власта и на...

Заев да каже со кои лица имал тајни средби мафијашот Седат Пекер во зградата на Владата

Зошто Седат Пекер го бара Турција, а Спасовски не?, прашуваат од ВМРО-ДПМНЕ. Седат Пекер алијас Џадин Ахмедоски имал лична карта со украден идентитет. Воедно видовме...

Прва трансплантација на коскена срж од починат донор во Македонија

По повеќемесчни подготовки на клиниката за ортопедија ноќеска е завршена првата трансплантација на коскена срж од починат донор. Се работи за еден од најсложените зафати...