дома Балкан Регистриран птичји грип во Србија; „Затварајте ја живината“

Регистриран птичји грип во Србија; „Затварајте ја живината“

Птичји грип е регистриран во општина Кула, а Управата за ветеринарство утврди мерки за заштита во заразената и загрозена област од оваа болест кај дивите птици.

Птичји грип е пронајден кај два мртви лебеди на 6 и 13 март во каналот Велики Бачки, во Кула и помеѓу Сивац и Мали Стапар, пишува „Блиц“ и објаснува дека за заразена област се смета круг од радиус од три километри, и загрозената област круг од најмалку десет километри во радиус од фокусот.

Локалните жители се должни да пријават кај ветеринарот или ветеринарниот инспектор за секој случај на смрт на диви птици и зголемена смрт или знаци на болест кај живината и птиците на фармите. Забранета е трговија со живина, саеми за живина и украсни птици, трговија со јајца, месо и остатоци од живинарско потекло, отстранување на трупови на живина од фарми, ѓубриво и половни легла.

Граѓаните се должни да ги заклучуваат живината и птиците во објектите во фармите, да уништуваат глодари и инсекти во објектите, да поставуваат бариери. Третманот со ѓубриво на начин што ќе го уништи патогенот е задолжителен.

Засега болеста се држи под контрола и во Кула велат дека се придржуваат до сите пропишани мерки.

Д-р ветеринар. Милан Ружиќ од Здружението за заштита и проучување на птици од Србија објаснува за „Блиц дека птичјиот грип се наоѓа во природата кај популацијата на диви птици и најчесто се докажува и се наоѓа кај птици грабливки, патки, гуски, лебеди и други кои живеат во водни живеалишта.

Вирусот преживеал во природата илјадници години, меѓутоа, со брзиот развој на човечката популација и големите фарми за живина, особено во Азија, имало големи мутации на вирусот.

  • Многу е важно луѓето да не испуштаат живина во дивината, особено во заразените подрачја. Надлежното министерство даде јасни упатства што да прави, а во спротивно е забрането да се пушта домашна живина надвор од дворот да шета по природа и да доаѓа во контакт со диви животни, рече Ручиќ.

Забележан и во Хрватска
Хрватското Министерство за земјоделство во понеделникот објави дека истотака смрт на лебеди е забележана во областа на округот Вуковар-Срием од почетокот на март.
Според локалните медиуми, кај три мртви птици е пронајден птичји грип подтип Х5Н8.

Исто така, како што објавија хрватските медиуми, во областа на Паркот на природата Копачки, забележана е зголемена смрт на диви птици, па затоа беше извршен претрес на примерок од една чапја со негативен резултат, но се додава дека лабораториски испитувања на други мртви диви птици се во тек.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

СЕ РАЗВИВА ВТОРА ГЕНЕРАЦИЈА НА ВАКЦИНИ ПРОТИВ КОРОНАВИРУС: ОБЈАВЕНИ НОВИ ДЕТАЛИ, глувците СЕ КЛУЧНИ!

Втората генерација на вакцини COVID-19, развиена од „CureVac“ и GlacsoSmithKlein“ дизајнирана за заштита од разни варијанти на коронавирусот, произведе високо ниво на имунолошки одговор...

ВЛАДЕЕЊЕ ОД САМО НЕКОЛКУ МИНУТИ: Тој е запишан во Гинис како КРАЛ со најкраток термин

Португалскиот крал Карлос Први и неговиот син, престолонаследникот Луис Филипе, беа убиени во центарот на Лисабон во 1908 година. Тие беа убиени од приврзаници...

СЕ РАЗВИВА ВТОРА ГЕНЕРАЦИЈА НА ВАКЦИНИ ПРОТИВ КОРОНАВИРУС: ОБЈАВЕНИ НОВИ ДЕТАЛИ, глувците СЕ КЛУЧНИ!

Втората генерација на вакцини COVID-19, развиена од „CureVac“ и GlacsoSmithKlein“ дизајнирана за заштита од разни варијанти на коронавирусот, произведе високо ниво на имунолошки одговор...

Конфликтот меѓу Палестина и Израел се прошири во ГЕРМАНИЈА, и настана ВИСТИНСКИ ХАОС!

Портпарол на Министерството за внатрешни работи предупреди денеска дека безбедносните агенции очекуваат да се интензивира протестот на Палестинците во таа земја, поради последниот конфликт...

Слични вести

ЗАШТО И ТРЕБАШЕ ОВА: Ким Кардашијан експериментира со новиот изглед и не сите се возбудени! (ФОТО)

Ким Кардашијан (40) ги обожава модата и трендовите. Таа многу пати експериментирала со својот изглед, менувајќи го начинот на облекување, шминка, па дури и...

ВЛАДЕЕЊЕ ОД САМО НЕКОЛКУ МИНУТИ: Тој е запишан во Гинис како КРАЛ со најкраток термин

Португалскиот крал Карлос Први и неговиот син, престолонаследникот Луис Филипе, беа убиени во центарот на Лисабон во 1908 година. Тие беа убиени од приврзаници...

СЕ РАЗВИВА ВТОРА ГЕНЕРАЦИЈА НА ВАКЦИНИ ПРОТИВ КОРОНАВИРУС: ОБЈАВЕНИ НОВИ ДЕТАЛИ, глувците СЕ КЛУЧНИ!

Втората генерација на вакцини COVID-19, развиена од „CureVac“ и GlacsoSmithKlein“ дизајнирана за заштита од разни варијанти на коронавирусот, произведе високо ниво на имунолошки одговор...

Конфликтот меѓу Палестина и Израел се прошири во ГЕРМАНИЈА, и настана ВИСТИНСКИ ХАОС!

Портпарол на Министерството за внатрешни работи предупреди денеска дека безбедносните агенции очекуваат да се интензивира протестот на Палестинците во таа земја, поради последниот конфликт...

ВЕЛКАМ ТУ РАША: Ќелав Русин свири БАЛАЛАЈКА додека го гушка џиновска мечка (ВИДЕО)

На социјалните мрежи кружи видео на кое се гледа ќелав Рус како свири, а мечка го гушка и го гали. Мечката го погали со главата,...