дома Балкан Сагата продолжува: Плочата во чест на Балашевиќ беше отстранета, а потоа вратена

Сагата продолжува: Плочата во чест на Балашевиќ беше отстранета, а потоа вратена

Градската комунална инспекција во Тузла побара да се отстрани плочата од пешачкиот мост преку северниот пат во овој град, што граѓаните го поставија во делот на покојниот кантавтор Ѓорѓе Балашевиќ. Ова барање беше исполнето и непознато лице ја отстрани плочата во текот на ноќта, но приказната не заврши тука. Според порталот Кликс, новиот го поставил активистот од Тузла, Синан Алиќ.

„Ова е неуспех на градот, кој се пробива на таблата и на овој мост, а дивоградбата ја покри Тузла. Ја поставив новата плоча и ја прескокнавме официјалната постапка, бидејќи 20 години граѓаните на овој град чекаа за процедурален одговор на барање за некое катче, мост или бандера е именувано по Срѓан Алексиќ “, изјави Алиќ. Тој истакна дека има голема поддршка од граѓаните на Тузла, а по вчерашните постапки на кантонскиот инспектор, Алиќ ангажираше законски застапник.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

Се бара инфектологот што на инфицираната пратеничка и дозволил да шета со скафандер

Во Битола но и на социјалните мрежи многумина се прашуваат кој е инфектологот кој на со Ковид-19 инфицираната пратеничка на СДСМ Бисера Костадиновска Стојчевска...

„Алчноста“ во COVID пандемија

Италијанскиот весник „Il Manifesto“ пишува дека сè укажува на тоа дека алчноста е позадината на неуспешната европска анти-козидна вакцинација. Како прво, алчноста на господарите...

Мицкоски вечерва од 20:30 часот гостин на ТВ Клан

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва од 20:30 часот ќе биде гостин на телевизија Клан. -Следете го моето гостување на ТВ КЛАН, вечерва во 20:30...

Лекарите: Тестовите на крвта покажуваат дека може да умре за неколку дена; ЕУ: За тоа ќе ја сметаме Русија одговорна

Лекарите задолжени за здравјето на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални велат дека „тој може да умре за неколку дена“ доколку не му се помогне. Според...

Слични вести

Ако нудат сексуални услуги – ништо, ако ги купуваат – казна

Пред пет години, Франција го примени шведскиот модел: не е казниво да се нудат сексуални услуги, туку да се купат истите. Работниците во проституција велат...

„Алчноста“ во COVID пандемија

Италијанскиот весник „Il Manifesto“ пишува дека сè укажува на тоа дека алчноста е позадината на неуспешната европска анти-козидна вакцинација. Како прво, алчноста на господарите...

Мицкоски вечерва од 20:30 часот гостин на ТВ Клан

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва од 20:30 часот ќе биде гостин на телевизија Клан. -Следете го моето гостување на ТВ КЛАН, вечерва во 20:30...

Лекарите: Тестовите на крвта покажуваат дека може да умре за неколку дена; ЕУ: За тоа ќе ја сметаме Русија одговорна

Лекарите задолжени за здравјето на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални велат дека „тој може да умре за неколку дена“ доколку не му се помогне. Според...

АНАЛИЗА: Чистка пред генерална проба, Заев од денес тргнува во офанзива

Циркузот во македонското собрание заврши, сега за сега, изгласан е петтиот пакет на мерки, за лица и фирми погодени од ковид кризата која го...