дома Балкан Се снима долгометражен документарен серијал Јованка Броз и тајните служби

Се снима долгометражен документарен серијал Јованка Броз и тајните служби

Од прва дама на Југославија, преку шпион, до жена која помина три децении во изолација, сè што беше Јованка Будисављевиќ, подоцна Броз (1952-2013). Вдовицата на поранешниот југословенски претседател Јосип Броз Тито имаше животна патека што ја надминува имагинацијата на холивудските сценаристи, а беше искористена за долгометражниот документарен серијал „Јованка Броз и тајните служби“, што ќе се емитува на RTS наесен.

Снимањето на серијата, во продукција на Данка Милошевиќ пред куќата на GFC, започна во Музејот на Југославија и ќе продолжи во Белата палата, Архивите на Југославија, Архивите на Србија, Хајд Парк. Десет-епизодното сценарио е потпишано од генерал Светко Ковач и режијата му беше доверена на Недеjко Ковачиќ.

Следејќи го богатиот архивски материјал, сведочењата на директните учесници и резултатите од истражувањето на домашни и странски историчари, ќе откриеме дали и во колкава мерка безбедносните служби влијаеле на животот на Јованка Броз, која ја игра Милица Томашевиќ во младоста и Снежана Савиќ во нејзините зрели години.

  • Јованка ми остави впечаток на голема сила. Таа беше силна жена и личност што ја одбележа епохата заедно со Тито. Таа секогаш беше близу до него и на крајот беше неговата последна одбрана. Таа беше офицер, потполковник по ранг, национален херој и беше одликувана во војната. Многу храбра, достоинствена и горда, изјави Снежана Савиќ за TV Novosti.
  • Можеби и таа самата придонесе луѓето строго да бидат казнувани“. Тие велат дека била перфекционист и дека отпуштила многумина кои не правеле нешто како што таа замислувала. Затоа се прошири гласината дека таа е захтевна. Кога сте толку моќни, не можете да бидете драга на сите. Да се ​​биде на врвот не само што значи уживање во слава и раскош, туку и страдање, подготвеност да се направат големи жртви и високи цени. На врвот, секогаш дуваат најстрашните ветрови и ги минувате најтешките моменти.

Јованка била обвинета дека имала своја разузнавачка служба, но Савиќ смета дека ова е претерување.

  • Таа веројатно знаеше многу и затоа им пречеше. Не беше толку опасна како што мислеа, но беше многу мудра. Никогаш не изговорила збор што би ја довел во ситуација да страда повеќе отколку што претрпела. Таа многу вешто успеа да ги избегне сите стапици што и беа поставени. Имам впечаток дека ниту виновна ниту крива и го завршија животот страдајќи и заборавена.

Во играниот дел од серијата, ќе видиме важни историски личности: Тито (Небојша Дугалиќ), сестрата на Јованка, Нада Будисављевиќ (Милена Васиќ), Владимир Бакариќ (Светозар Цветковиќ), Александар Ранковиќ (Гордан Кичиќ), генерал Иван Мишковиќ (Александар Сречковиќ-Кубура), Драгољуб Ставрев (Радомир Николиќ), а раскажувач е Тихомир Станиќ.

Небојша Дугалиќ вели дека се сеќава на духот на времето на Тито, иако бил мал.

  • Ќе биде интересно за луѓето да се сеќаваат на тие времиња. Интересно е да се види како изгледала безбедносната служба тогаш, што значело да се задржи таков државник и какви влијанија доаѓаат од различни страни. Секако, Тито мораше да знае што се случува, но прашање е дали има нешто што тој не го знаеше. Службите посветуваа особено внимание на приватниот живот на Тито и тие Јованка ја сметаа за потенцијална опасност по неговата безбедност, посочува Дугалиќ.

Актерот Александар СречковиќКубура објасни дека неговиот лик, генерал полковник Иван Мишковиќ, бил шеф на КОС (1971-1973) и шеф на техничката комисија што го истражувала прислушувањето на резиденцијата на Тито.

  • Тој даде нејасна, но доволна основа Ранковиќ да биде обвинет за прислушување на Тито, вели Сречковиќ.

Гордан Кичиќ истакнува дека има многу информации за Ранковиќ, но дека всушност има многу малку од неговите изјави:

  • Додека го читав сценариото, не научив многу за приватниот живот на Ранковиќ, туку за ситуацијата меѓу Тито, Јованка, Ранковиќ и Стево Крајачиќ, што се случи на пленумот на Бриони. Серијата се занимава со Јованка, но значајно е што за прв пат ќе имаме можност да го видиме Ранковиќ како драмски лик. Знам многу за вистинските настани како и сите други, а сценариото нуди една перспектива и истражува подетално што се случило. Ништо не се најде во врска со прислушувањето, а можеби и било. Вистина е дека сè друго остана да лебди во воздух и дека Ранковиќ доби отказ, заклучува Кичиќ.

Јованка Броз со својот изглед беше симбол на СФРЈ, а Снежана Савиќ вели дека била и стилска икона:

  • Таа успеа да изгледа така што славните убавици и најголемите филмски ssвезди од тоа време, како што се Елизабет Тејлор, Џина Лолобригида и Софија Лорен, за кои Тито беше среќен да биде домаќин во Југославија, скоро никогаш да не бидат видени покрај неа. Јованка беше толку импресивна и посебна што ми се чини дека сите останаа во нејзината сенка.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

Верувале или не: Груби се понудил да ја советува Грузија за правосудство

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби денес беше домаќин на грузиската претседателка Саломе Зурабичвили, која е во...

МНОГУМИНА СЕ ЗГРОЗЕНИ ОД ОВА: „Го направив тоа пред да одам да спијам и спиев 10 часа!“ Неговото признание предизвика преку 100.000 реакции на...

Еден твит на Алекс Абад-Сантос предизвика над 100.000 лајкови и 5.000 ретвитови, како и неколку коментари. Се избањав минатата ноќ пред спиење за прв...

НИКОГАШ НЕ „ПУШТАШЕ ЖМИГАВЕЦ“ ! Ова се убедливо најбизарните причини за РАСКИНУВАЊЕ што некогаш ќе ги слушнете!

Состаноците и прошетките се неизоставен дел од секоја љубовна врска. Корисник на Reddit ги праша другите корисници зошто ги прекинале врските или одбиле да...

НА ПОВИДОК НОВ СКАНДАЛ ВО КРАЛСКАТА ФАМИЛИЈА! Се најавува бомба што може дополнително да ги уништи веќе ЛОШИТЕ ОДНОСИ

Проблемите во британското кралско семејство не се намалија откако принцот Хари и Меган Маркл дадоа интервју за Опра Винфри и очигледно нема да се...

Слични вести

Огласот стана вирален: Кога ќе ја видите платата, ќе ви биде јасно зошто

Тексашката компанија „Sisu Energy“ сериозно го сфати моменталниот недостиг на возачи во САД. Сакајќи да привлече и да ги задржи искусни возачи, компанијата нуди неделна...

МНОГУМИНА СЕ ЗГРОЗЕНИ ОД ОВА: „Го направив тоа пред да одам да спијам и спиев 10 часа!“ Неговото признание предизвика преку 100.000 реакции на...

Еден твит на Алекс Абад-Сантос предизвика над 100.000 лајкови и 5.000 ретвитови, како и неколку коментари. Се избањав минатата ноќ пред спиење за прв...

НИКОГАШ НЕ „ПУШТАШЕ ЖМИГАВЕЦ“ ! Ова се убедливо најбизарните причини за РАСКИНУВАЊЕ што некогаш ќе ги слушнете!

Состаноците и прошетките се неизоставен дел од секоја љубовна врска. Корисник на Reddit ги праша другите корисници зошто ги прекинале врските или одбиле да...

НА ПОВИДОК НОВ СКАНДАЛ ВО КРАЛСКАТА ФАМИЛИЈА! Се најавува бомба што може дополнително да ги уништи веќе ЛОШИТЕ ОДНОСИ

Проблемите во британското кралско семејство не се намалија откако принцот Хари и Меган Маркл дадоа интервју за Опра Винфри и очигледно нема да се...

Хамас се заканува да го уништи Тел Авив: Први слики од уништени згради во градот, Железната купола пресретнува десетици ракети! Дали ова е почетокот...

Конфликтот меѓу израелската армија и Хамас кулминираше вечерва со ракетни напади врз Тел Авив, со што се остварија заканите на Хамас. https://twitter.com/Conflicts/status/1392180401557356545?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1392180401557356545%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_c10&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.kurir.rs%2Fplaneta%2F3685463%2Fhamas-preti-da-ce-unistiti-tel-aviv-svuda-odjekuju-bombe-i-sirene-ovako-gvozdena-kupola-presrece-na-desetine-raketa-video Хамас исто така издаде...