дома Балкан Сопругата на Балашевиќ, Оливера е скршена стои пред прозорецот: „ Ѓоле најмногу...

Сопругата на Балашевиќ, Оливера е скршена стои пред прозорецот: „ Ѓоле најмногу сакаше да пие кафе дома“

Бројни пријатели, граѓани и сите оние кои го сакаа и почитуваа познатиот кантавтор се собраа пред куќата на покојниот Ѓорѓе Балашевиќ во Нови Сад, со цел да му оддадат почит.

Таму, припадниците на медиумите ја пронајдоа неговата сопруга Оливер на прозорецот. Таа тажно погледна во сè што толпата донесе пред куќата со цел да се збогува со легендата на свој начин. Таа побара од нас да пренесеме неколку цртежи на другата страна и рече:

  • Ѓорѓе ги помина последните денови во вашата куќа. Тој најмногу сакаше да поминува време таму, да пие кафе и да се дружи со семејството и пријателите – рече Оливера.

Букети цвеќе, плишани зајачиња, писма и пораки за починатиот Ѓорѓе беа оставени пред куќата на Балашевиќ.

Една од пораките гласеше:

  • Сметај на нас, ќе ти го чуваме Нови Сад, Ѓоле.

Локалното и јавното во регионот беа тажни од веста за смртта на српскиот кантавтор Ѓорѓе Балашевиќ.

Заминувањето на 68-годишниот музички гениј, кој уживаше толку многу почит и симпатии од обожавателите ширум светот, но и од колегите, ги потресе сите.

Поради смртта на големиот уметник, стотици граѓани синоќа се собраа во Нови Сад да му оддадат почит на Балашевиќ.

Тажните звуци на песната „Kada odem“ одекнаа синоќа на плоштадот Слобода во тој град. Цвеќе, свеќи и стотици плачливи лица го исполнија центарот на Нови Сад во петокот вечерта.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

Британската принцеза роди син, познато како ке се вика

Британската принцеза Јуџин, внука на кралицата Елизабета Втора и нејзиниот сопруг Џек Бруксбанк му го дадоа на синот името Август Филип Хоук Бруксбанк, објавено...

НАПАЃАЧ ВЛЕГОЛ ВО ПРОДАВНИЦА ЗА ОРУЖЈЕ И ПОЧНАЛ ДА ПУКА: Клиентите и вработените возвратиле! Двајца мртви и двајца ранети во Њу Орлеанс! (ВИДЕО)

Две лица загинаа, а две се повредени кога напаѓач отвори оган во продавница за оружје во Њу Орлеанс, на што муштериите и вработените во...

Сопругата на Балашевиќ, Оливера е скршена стои пред прозорецот: „ Ѓоле најмногу сакаше да пие кафе дома“

Бројни пријатели, граѓани и сите оние кои го сакаа и почитуваа познатиот кантавтор се собраа пред куќата на покојниот Ѓорѓе Балашевиќ во Нови Сад,...

Затаракоски: Исто ко со вакцините, Заев пазит и на странски инвеститори

Охридскиот мајтапчија на Фејсбук, Иљче Затаракоски, со коментар во свој стил за изјавата на премиерот Зоран Заев дека нема да набават вакцини и од...

Слични вести

ПОБЕДНИЧКИ СТАЈЛИНГ ИЛИ КИКС НА ГОДИНАТА? Ирина Шајек во издание што не сте го виделе досега, многумина не би имале храброст за комбинацијата што...

Комбинацијата на облека на Ирина Шајк е мета на бројни светски критичари. Иако неодамна за странските медиуми изјави дека сака да си игра со...

НАПАЃАЧ ВЛЕГОЛ ВО ПРОДАВНИЦА ЗА ОРУЖЈЕ И ПОЧНАЛ ДА ПУКА: Клиентите и вработените возвратиле! Двајца мртви и двајца ранети во Њу Орлеанс! (ВИДЕО)

Две лица загинаа, а две се повредени кога напаѓач отвори оган во продавница за оружје во Њу Орлеанс, на што муштериите и вработените во...

Сопругата на Балашевиќ, Оливера е скршена стои пред прозорецот: „ Ѓоле најмногу сакаше да пие кафе дома“

Бројни пријатели, граѓани и сите оние кои го сакаа и почитуваа познатиот кантавтор се собраа пред куќата на покојниот Ѓорѓе Балашевиќ во Нови Сад,...

Затаракоски: Исто ко со вакцините, Заев пазит и на странски инвеститори

Охридскиот мајтапчија на Фејсбук, Иљче Затаракоски, со коментар во свој стил за изјавата на премиерот Зоран Заев дека нема да набават вакцини и од...

ЉУБОВТА НЕМА ГРАНИЦИ: Навивач плати 200.000 само за да фудбалерот може да игра во натпревар за титулата

Интернасионал и Фламенго во недела го играат мечот од претпоследното коло. Првиот спроти вториот, разликата е само еден бод. Доколку Интернационал победи, титулата е...