дома Балкан „Тато, се гледаме во дворот“: Ќерката на Балашевиќ откри што сака за...

„Тато, се гледаме во дворот“: Ќерката на Балашевиќ откри што сака за своето семејство и ги расплака сите

Смртта на Ѓорѓе Балашевиќ го потресе целиот регион, а улиците на Нови Сад се обвиткани во црно. Неговата ќерка Јована Балашевиќ, наречена Лола, најде сили јавно да се збогува со својот татко и објави шокантен текст на социјалната мрежа Instagram.

Јована направи видео, составено од нивните семејни спомени, а во текстот прво ги цитираше зборовите на нејзиниот татко.

 

  • Мислев дека ќе можам да се искраднам вечерва. Колку прекрасен ден! Секое лице што го гледам е една меморија. Можеби меморијата не е совршена. Понекогаш имам подеми и падови. Но, сите сме заедно, а вечерва си мој. Ќе го прекршам обичајот и ќе кажам што сакав додека ја гаснев свеќата: Нека ти е животот среќен како мојот – изјави Јована.
  • Да се ​​разбудам едно утро и да кажам: Не сакам ништо повеќе. 67 години, не минаа за миг? – го цитираше татко си Лола, а потоа таа му рече:
  • Те сакам тато, ти ми го даде најубавиот можен живот, се гледаме во дворот.

 

Фановите и обожавателите на неговиот карактер и дела се расипаа пред зборовите на неговата ќерка, а многумина истакнаа дека плачат откако слушнаа дека Ѓорѓе починал.

“Плачам и не можам да запрам, најголемата ја нема”, “Драга Јована, имаш со што да се сетиш и со што да се пофалиш. Нека има вечна слава”, се само некои од коментарите.

Легендарниот музичар Ѓорѓе Балашевиќ почина вчера на 67-годишна возраст поради последиците од вирусот корона, а неговите поетски стихови стигнаа до срцата на многу луѓе.

Неговото семејство секогаш беше на прво место, а тој ги остави сопругата Оливер и трите деца. Неговата ќерка Јована пред неколку години зборуваше за нејзиниот татко во емисијата „Премиера – Специјален викенд“.

  • Ако ме прашаа, би рекла дека тој никогаш повеќе да не пее во Нови Сад, бидејќи публиката тука е малку фригирана. Ја знам разликата помеѓу Загреб и тука. Не обвинувајте ме сега за оние што се прашуваат каква е нашата вера и кого го поддржуваме – рече тогаш.
  • Кога отиде некаде во друг град, сфатив кој е всушност Ѓоле, кога целата сала врескаше – додаде Јована во шоуто.

Потоа откри со која песна на татко плачела.

  • Зошто да не! Нека не се лути Бајага, никој друг не може да ме растажи толку. Ѓоле овде е навистина потполно оригинален, се надевам дека неговата поезија ќе биде вклучена во учебниците. Никогаш не би рекол дека ќе плачам со песната „Оливера“, како што плачев во Нови Сад. Тоа целосно ме растури – рече ќерката на Балашевиќ во споменатото шоу.