дома Балкан Фон дер Лајан: Подготвени сме да ја поддржиме пругата од Белград до...

Фон дер Лајан: Подготвени сме да ја поддржиме пругата од Белград до Македонија

Европската унија е подготвена да ја поддржи изградбата на пругата меѓу Белград и Македонија, објави претседателот на Европската комисија по разговорите со претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денес во Брисел.

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, се сретна во Брисел со претседателот на Европската комисија, Урсула фон де Лајен.

  • Разговаравме за борбата против COVID-19 пандемијата, економското закрепнување, процесот на пристапување каде што сакаме да видиме продолжување на позитивните случувања во областа на владеењето на правото, дијалогот Белград-Приштина и пругата меѓу Белград и Македонија, што сме подготвени да ги поддржиме, рече Фон дер Лајен на нејзиниот профил на Twitter.

Таа додаде дека е задоволна што денес се сретнала со Вучиќ во Брисел.

Во пресрет на разговорите со Вон дер Лајен, претседателот на Србија најави можност за договор за „еден од најголемите инфраструктурни проекти“ што целосно ќе ја промени Србија.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

КАРДИ ИМА НОКТИ КОИ МОЖЕ ДА ПОСЛУЖАТ КАКО ЛАДНО ОРУЖЈЕ: Ова не е нормално, тие се ОСТРИ КАКО НОЖ, а пак БОЈАТА … (ФОТО)

Раперката Карди Би го остави светот со неверување и повторно се прашува. Харизмата и релаксацијата се нејзин заштитен знак, а по што сè уште е...

Мајка изградила мостови до училиштето за нејзиниот син (ВИДЕО)

Грижлива мајка во кинеската провинција Хенан потрошила повеќе од милион јуани или околу 154 000 американски долари за да изгради два метални моста за...

Како изгледа да се биде во близина на торнадо (ВИДЕО)

Брајан Емфингер е американски фотограф кој патува низ својата земја во потрага по најдоброто место за снимање природни катастрофи. Неговото патување неодамна го донесе во...

СИТЕ ЈА ЗНАЕМЕ МАДОНА, И САМО ДА ВИДИТЕ КАКВА БОМБА Е КЕРЌА Ѝ: Таа провоцира со грубо провокативни фотографии, УБИВА!

Откако Лурдес Леон, ќерката на кралицата на попот Мадона и кубански фитнес тренер и актер Карлос Леон, помина поголем дел од својот живот далеку...

Слични вести

КАРДИ ИМА НОКТИ КОИ МОЖЕ ДА ПОСЛУЖАТ КАКО ЛАДНО ОРУЖЈЕ: Ова не е нормално, тие се ОСТРИ КАКО НОЖ, а пак БОЈАТА … (ФОТО)

Раперката Карди Би го остави светот со неверување и повторно се прашува. Харизмата и релаксацијата се нејзин заштитен знак, а по што сè уште е...

Мајка изградила мостови до училиштето за нејзиниот син (ВИДЕО)

Грижлива мајка во кинеската провинција Хенан потрошила повеќе од милион јуани или околу 154 000 американски долари за да изгради два метални моста за...

Како изгледа да се биде во близина на торнадо (ВИДЕО)

Брајан Емфингер е американски фотограф кој патува низ својата земја во потрага по најдоброто место за снимање природни катастрофи. Неговото патување неодамна го донесе во...

СИТЕ ЈА ЗНАЕМЕ МАДОНА, И САМО ДА ВИДИТЕ КАКВА БОМБА Е КЕРЌА Ѝ: Таа провоцира со грубо провокативни фотографии, УБИВА!

Откако Лурдес Леон, ќерката на кралицата на попот Мадона и кубански фитнес тренер и актер Карлос Леон, помина поголем дел од својот живот далеку...

НАУЧНИЦИТЕ ЗАБЕЛЕЖАЛЕ НУКЛЕАРНА АКТИВНОСТ ВО УНИШТЕНИОТ РЕАКТОР ВО ЧЕРНОБИЛ: ПРОДОЛУВА СЛЕДЕЊЕТО НА СОСТОЈБАТА

Според изјавата на управата на електраната, научниците во уништениот реактор во украинската нуклеарна централа во Чернобил, ја забележале нуклеарната активност која веднаш се стабилизирала,...