дома Балкан Хрватите му ја исполнија желбата на Балашевиќ: Испишаа „Бечарац“ на кирилица на...

Хрватите му ја исполнија желбата на Балашевиќ: Испишаа „Бечарац“ на кирилица на „Илица“

Музиката не познава граници, не познава националности… Тоа вечерва се покажа со загубата на легендарниот Ѓорге Балашевиќ кој почина како последица на корона вирус. Балканот тагува по Големиот поет, а на централниот плоштад во Загреб, се собраа луѓе, кои ги пеат неговите песни.

Во песната „Стих на асфалту“, Балашевиќ пее: „Да ми је још једаред прочи „Илицом“, па да бечарац нашврњам кирилицом…“. Вечерва загрепчани му ја исполнија желбата.

На улицата „Илица“, која поминува низ срцето на Загреб, а завршува токму на плоштадот „Бан Јелачиќ“, напишаа „бечарац“, на кирилица, запалија свеќи и ги пеат неговите песни.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

Одвојте минута за да дознаете КОЈ СТЕ: Психолошки тест што беспрекорно открива ШТО Е ВАЖНО ВО ВАШИОТ ЖИВОТ!

Постои еден интересен психолошки тест кој се состои од само едно прашање и открива многу за тоа каква личност стеМоже да ви помогне подобро...

Сексуален терапевт откри супер трик за подобро поврзување во кревет

Овој вид на сексуални игри стапува на сцена само ако имате целосна доверба во вашиот партнер. Му дозволувате да одлучи за сè што е...

ВО ЖИВО Пристигна првата снимка од Марс – но и првото ВИДЕО звук

Првото видео од Марс, благодарение на Rover Perseverance на НАСА, беше испратено од Црвената планета. Ова е прв пат да се покаже перспективата на слетувањето...

Одвојте минута за да дознаете КОЈ СТЕ: Психолошки тест што беспрекорно открива ШТО Е ВАЖНО ВО ВАШИОТ ЖИВОТ!

Постои еден интересен психолошки тест кој се состои од само едно прашање и открива многу за тоа каква личност стеМоже да ви помогне подобро...

Слични вести

КАКО БРЗО ДА ЛОЦИРАТЕ ЛИЦЕ КОИ ИСЧЕЗНУВА? Паметните телефони имаат одлично решение!

Додека полицијата не го преземе случајот, можете сами да направите некои работи што, во моментот на исчезнување, можат да бидат од голема важност заради...

Сексуален терапевт откри супер трик за подобро поврзување во кревет

Овој вид на сексуални игри стапува на сцена само ако имате целосна доверба во вашиот партнер. Му дозволувате да одлучи за сè што е...

ВО ЖИВО Пристигна првата снимка од Марс – но и првото ВИДЕО звук

Првото видео од Марс, благодарение на Rover Perseverance на НАСА, беше испратено од Црвената планета. Ова е прв пат да се покаже перспективата на слетувањето...

Одвојте минута за да дознаете КОЈ СТЕ: Психолошки тест што беспрекорно открива ШТО Е ВАЖНО ВО ВАШИОТ ЖИВОТ!

Постои еден интересен психолошки тест кој се состои од само едно прашање и открива многу за тоа каква личност стеМоже да ви помогне подобро...

Кралицата ПОВТОРНО ЧЕКОР НАПРЕД: Елизабета им украде на Хари и Меган ПЕТ МИНУТИ СЛАВА- залудно Опра, мора да се знае КОЈ Е ГЛАВЕН!

Кралицата исто така ќе ги украде овие „пет минути слава“ од нејзиниот внук и снаа. Кралицата Елизабета Втора и овој пат ќе ги украде рефлекторите....