дома Балкан ЈУЖНОАФРИКАНСКИОТ СОЈ ПОТВРДЕН ВО СРБИЈА: Многу е опасен, брзо се шири -...

ЈУЖНОАФРИКАНСКИОТ СОЈ ПОТВРДЕН ВО СРБИЈА: Многу е опасен, брзо се шири – овие две групи на луѓе се најзагрозени

Првиот случај на јужноафриканскиот „бета“ вид на коронавирус, како што е именуван според новата класификација на СЗО, беше потврден пред два дена во Косово и Метохија, кај пациент кој беше хоспитализиран на Клиниката за инфективни болести во Приштина. Оваа варијанта на вирусот се карактеризира со фактот дека тој се пренесува побрзо, а две групи на луѓе се изложени на зголемен ризик од заболување, сметаат експертите.

Веста за инфицирање на човек од Косово и Метохија е потврдена на социјалната мрежа Facebook од Националниот институт за јавно здравје на Косово.

  • Од примероците тестирани на COVID-19, беше потврден случајот со африканската варијанта, линијата B.11351 (мутација N501I) – се наведува во соопштението на Националниот институт за јавно здравје.

Така, јужноафриканската варијанта на ковид, која за прв пат беше откриена во октомври претходната година во Источниот Кејп, пристигна во соседната земја.

Како што се очекуваше
Сепак, ваквиот развој на настаните се очекуваше, според епидемиологот, вирусолог и вакцинолог, д-р Радмило Петровиќ, кој рече дека новата варијанта се шири побрзо, и дека две групи на луѓе се изложени на ризик од заболување.

  • Јужноафриканската мутација има антигенска промена во посочениот регион на геномот и има карактеристика на побрзо ширење. Како и со оригиналната верзија, ризикот е најголем кај луѓе кои се постари или имаат тешки хронични здравствени состојби. Сепак, постои оправдан страв дека нема да ги заобиколат ниту младите, поради фактот што одговорот на вакцинацијата е најнизок меѓу нив – посочува д-р Петровиќ и додава:
  • Вирусот ќе продолжи да се шири, тоа е сигурно, веројатно ќе го опфати и северниот дел на земјата. Никој не ни гарантира дека оваа мутација всушност не е присутна, туку сè уште не е регистрирана – предупреди нашиот епидемиолог.

Вакцините се единственото оружје
Според него, кога станува збор за Косово, има, за жал, мал број вакцинирани лица, така што варијантата од Јужна Африка лесно најде начин да навлезе во населението.

  • Сега е доцна да се размислува за заклучување или слични методи, бидејќи тоа нема да го запре ширењето на вирусот. Вакцините се единствениот спас, иако постои страв дека тие помалку ќе штитат. Сепак, сè уште немаме подобро оружје против вирусот – изјави д-р Петровиќ.

Вирусологот д-р Ана Глигиќ, се согласи со него, посочувајќи дека, според студиите од Израел, оваа варијанта на вирусот е способна да ја „пробие“ заштитната бариера на вакцината против COVID. Сепак, смета таа, не треба да се грижиме за тоа.

Граѓани се добро заштитени

  • Овој вид содржи мутации кои предизвикаа загриженост дека може да биде позаразна од претходните и дека може да избегне одговор на антитела по вакцинацијата. Сепак, ние добро ги заштитивме граѓаните, голем број се вакцинирани, а има и такви кои откако ја претрпеа круната се здобија со имунитет. Африканскиот вид не треба да предизвика нов бран епидемии – вели нашиот лекар.

Имунизацијата треба да продолжи, додава таа, бидејќи секако не штити од увезени соеви на COVID, со забелешка дека вакцините нема да успеат во сто проценти од случаите.

Индискиот вирус „во соседството“
Индискиот вид коронавирус, попознат како „двоен мутант“, беше откриен минатата недела во Хрватска, а пред неколку дена во Унгарија. Лекарите наведуваат дека оваа варијанта на вирусот се карактеризира и со заразност, побрзо ширење, но сè уште не е дефинирано дали дава посериозна клиничка слика.

  • Доволно е само 30% да работат и ќе бидеме заштитени. Ќе го избегнеме проблемот со пренатрупаност на болничките капацитети. Дури и ако некој се зарази со јужноафриканскиот вид, тој ќе легне без сериозни симптоми – рече д-р Глигиќ.

Потсетуваме, јужноафриканската варијанта, позната и како В.1.351, за прв пат беше откриена на крајот на минатата година и оттогаш е регистрирана во 96 земји во светот.

Првата, позната како мутација N501I, ја прави поголема веројатноста да се поврзе со човечки клетки, што може да ја подобри неговата преносливост. Исто така, има мутација E484K, за која се смета дека му помага на вирусот да избегне делови на имунолошкиот систем и антитела.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

ПРОГЛАСЕНА СОСТОЈБА НА ВИСОКА ГОТОВНОСТ: Ким Јонг Ун и военото раководство најавија: Северна Кореја прави пресврт

Севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун претседаваше со состанокот на Централната воена комисија и повика на зајакнување на воената моќ и најави нова пресвртница во...

ПРОПАДНАА 1.800 PFIZER – BIONTECH ВАКЦИНИ! Неверојатна човечка грешка

Во време кога во Австрија сè уште немаат вакцини против коронавирус, поради човечка грешка, околу 1.800 дози вакцина Pfizer - BioNTech беа изгубени во...

ВИДЕО ОД ИЗВЛЕКУВАЊЕ НА ДЕЦА ОД ПОЖАР ВО СТАН НА ТРЕТ КАТ! Тројца мажи ХЕРОЈСКИ извлекоа две деца (ВИДЕО)

Ужасен пожар се случил во стан во рускиот град Кострома кога тројца успеале да спасат две деца од запален дом на третиот кат пред...

КАМЕРИТЕ СНИМИЈА СТРАШЕН МОМЕНТ НА ХИМАЛАИТЕ: Планинарите застанаа да се одморат, а потоа започна огромна лавина (ВИДЕО)

Камерите забележаа застрашувачки момент кога лавина падна од врвот на Хималаите и се упати кон логорот каде што беше сместена група планинари, во Непал. За...

Слични вести

Ширењето на делта сојот е причина за сериозна загриженост

Премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон, денес оцени дека ширењето на делта сојот на вирусот корона е причина за сериозна загриженост. Се очекува британскиот премиер...

ПРОПАДНАА 1.800 PFIZER – BIONTECH ВАКЦИНИ! Неверојатна човечка грешка

Во време кога во Австрија сè уште немаат вакцини против коронавирус, поради човечка грешка, околу 1.800 дози вакцина Pfizer - BioNTech беа изгубени во...

ВИДЕО ОД ИЗВЛЕКУВАЊЕ НА ДЕЦА ОД ПОЖАР ВО СТАН НА ТРЕТ КАТ! Тројца мажи ХЕРОЈСКИ извлекоа две деца (ВИДЕО)

Ужасен пожар се случил во стан во рускиот град Кострома кога тројца успеале да спасат две деца од запален дом на третиот кат пред...

КАМЕРИТЕ СНИМИЈА СТРАШЕН МОМЕНТ НА ХИМАЛАИТЕ: Планинарите застанаа да се одморат, а потоа започна огромна лавина (ВИДЕО)

Камерите забележаа застрашувачки момент кога лавина падна од врвот на Хималаите и се упати кон логорот каде што беше сместена група планинари, во Непал. За...

ХОРОР ВО КОПЕНХАГЕН: Борба за живот на Кристијан Ериксен! Играчи на двата тима во СОЛЗИ! (ВИДЕО)

Страшни вести пристигнуваат од Копенхаген. За време на првото полувреме на натпреварот Данска-Финска во моментов се случи неверојатна трагедија. Најдобриот играч на Данска, Кристијан Ериксен, само...