дома Балкан 19 ПРОЦЕНТИ ОД СЛОВЕНЦИТЕ ОДАТ ДА РАБОТАТ СО КОРОНА СИМПТОМИ: Многумина можат...

19 ПРОЦЕНТИ ОД СЛОВЕНЦИТЕ ОДАТ ДА РАБОТАТ СО КОРОНА СИМПТОМИ: Многумина можат да работат од дома, но нивните шефови не им дозволуваат

Скоро две третини од Словенците отишле на работа минатата недела, а 19 проценти од нив имале барем еден од симптомите на вирусот корона, покажува анкетата на агенцијата за истражување на јавното мислење „Valikon“.

Според истражувањето, 10% од оние кои отишле на работа можеле да работат од дома, но нивните работодавци не им дозволувале да го сторат тоа.

Студијата се однесуваше на моделите на однесување при работа, како заеднички проект на официјалната страница за следење на епидемијата COVID-19 „Sledilnik“, Здружението на млади директори и „Valikon“, кои сметаат дека овие модели се клучни за борба против епидемијата.

Во истражувањето спроведено на примерок од 527 испитаници, меѓу кои имало 293 вработени, мнозинството активни вработени изјавиле дека за време на епидемијата оделе на работа, иако можеле да работат од дома.

Помеѓу 9 и 15 ноември скоро две третини од вработените оделе на работа, а 51 процент од вработените биле на работа секој ден.

Од оние кои отишле на работа, 75 проценти работат работа што не може да се заврши од дома, додека една четвртина може да работи од далечина.

Во 10 проценти од случаите, работодавачот не ја понудил таа можност, додека 14 проценти од испитаниците изјавиле дека решиле да одат сами на работа.

Околу 7 проценти од испитаниците завршиле половина од работата на работа, а другата половина од дома, додека 7 проценти работеле далечинско поголемиот дел од времето и оделе на работа само во итни случаи.

Според официјалната статистика во Словенија, во септември биле вработени 887.200 лица, па доколку резултатите од студијата се применат на целото население, тоа би значело дека околу 142 000 луѓе отишле на работа минатата недела, иако нивната работа од дома не би го нарушила работниот процес.

Авторите на студијата предупредуваат дека загрижувачки е што 10 проценти од вработените кои биле во контакт со заразено лице или имаат симптоми на COVID-19 одат на работа.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320фановиLike

Прочитајте повеќе

Мајли Сајрус не престанува да шокира: Сними диво видео со ѕвездата од Косово

Новиот албум сè уште не е објавен, но песната ‘Midnight Sky’ доби многу добри критики. Пејачката Мајли Сајрус изненади со дует со Дуа Липа...

19 ПРОЦЕНТИ ОД СЛОВЕНЦИТЕ ОДАТ ДА РАБОТАТ СО КОРОНА СИМПТОМИ: Многумина можат да работат од дома, но нивните шефови не им дозволуваат

Скоро две третини од Словенците отишле на работа минатата недела, а 19 проценти од нив имале барем еден од симптомите на вирусот корона, покажува...

ТАЈСОН ФУРИ едвај се спаси од сериозна повреда: Славниот боксер со молскавична брзина избегна нокаут! (ВИДЕО)

Познатиот боксер Тајсон Фјури (32) за малку ќе настрадаше за време на домашен тренинг. Британскиот боксер и шампион во ВБЦ верзија чека ривал да го...

ПАДНАЛ ГРАДЕЖЕН РАБОТНИК, УМРЕЛ ОД КОРОНА: ​​Случајот кој привлече големо внимание, еве што велат експертите

Во повеќемесечна дебата за тоа дали се умрира од коронавирус или со корона вирус, случајот од Хрватска го привлече вниманието на експертите, меѓу кои...

Слични вести

ПУКАЊЕ ВО ВИСКОНСИН: Најмалку 6-мина ранети во трговски центар! Напаѓачот во бегство! Луѓе во паника се кријат во продавниците! (ВИДЕО)

Неколку лица се повредени во пукањето во трговскиот центар Мејфер во градот Вавато во американската сојузна држава Висконсин, пренесуваат американските медиуми. Како што изјави градоначалникот...

19 ПРОЦЕНТИ ОД СЛОВЕНЦИТЕ ОДАТ ДА РАБОТАТ СО КОРОНА СИМПТОМИ: Многумина можат да работат од дома, но нивните шефови не им дозволуваат

Скоро две третини од Словенците отишле на работа минатата недела, а 19 проценти од нив имале барем еден од симптомите на вирусот корона, покажува...

ТАЈСОН ФУРИ едвај се спаси од сериозна повреда: Славниот боксер со молскавична брзина избегна нокаут! (ВИДЕО)

Познатиот боксер Тајсон Фјури (32) за малку ќе настрадаше за време на домашен тренинг. Британскиот боксер и шампион во ВБЦ верзија чека ривал да го...

ПАДНАЛ ГРАДЕЖЕН РАБОТНИК, УМРЕЛ ОД КОРОНА: ​​Случајот кој привлече големо внимание, еве што велат експертите

Во повеќемесечна дебата за тоа дали се умрира од коронавирус или со корона вирус, случајот од Хрватска го привлече вниманието на експертите, меѓу кои...

ДОНАТЕЛА ЈА НАРЕКУВААТ СЕ ИЗОБЛИЧЕНА КРАЛИЦА НА ПЛАСТИЧНАТА ХИРУРГИЈА: Објави слика од 1993 година, СИТЕ ЗАНЕМЕА!!!

Донатела Версаче е доказ за тоа како пластичната хирургија може да го уништи изгледот. Таа имаше природно полни усни и имаше само неколку брчки во...