дома Балкан 4 НОВИ ПРАВИЛА СЕГА ВАЖАТ НА ПЛАЖИТЕ ВО ГРЦИЈА: Прочитајте ги внимателно,...

4 НОВИ ПРАВИЛА СЕГА ВАЖАТ НА ПЛАЖИТЕ ВО ГРЦИЈА: Прочитајте ги внимателно, СИТЕ мора да ги почитуваат!

Три недели по отворањето на границите за граѓаните на земјите од ЕУ, плажите денес конечно се отворени.

Пред пет дена беа отворени кафулињата и рестораните – иако само градини, но Грците едвај го чекаа тоа – немаше место игла кај да падне во градините, што не може да се каже за плажите, бидејќи посетителите мораат да следат бројни правила.

Првото правило е да испратите СМС-порака на бројот 13033 со шифра 6 доколку сакаат да резервираат лежалка на некоја од плажите.

Кога станува збор за мерките што се применуваат на плажите, тие значат дека растојанието помеѓу комплетите (чадори и две лежалки) мора да биде најмалку 4 метри. Ова правило може да се прекрши само ако семејства со повеќе членови дојдат на плажа.

Вработените на плажа се должни да го дезинфицираат мебелот пред да им биде дозволено на новите гости да изнајмат чадор и лежалки.

Музиката е забранета во рестораните, а исто така не е дозволено и престој во баровите на плажата. Доколку овие правила останат во сила дури и кога ќе започне туристичката сезона, повеќето туристи ќе доживеат нов вид летен одмор.

Сето тоа, сепак, не ги обесхрабри граѓаните на Грција да брзаат на добро чуваните плажи и да уживаат во пливање и сончање.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

ХАОС ВО ТУНИС: Полицијата претепа младо момче, започнаа протести па и општа тепачка меѓу демонстрантите и полицијата (ВИДЕО)

Насилни протести избувнаа повторно на улиците на главниот град на Тунис во саботата вечерта, зголемувајќи го притисокот врз владата на премиерот Хишам Машиши за...

Остров на змејови: Комодо, скриен рај од недопрена природа (ВИДЕО)

Островите Комодо станаа познати по своите древни жители – комодо змејовите. Но, постојат некои други интересни работи што треба да ги запознаеме за овој...

ДРАМА ВО ЊУЈОРК: Жена си ги фрлила децата низ прозорец, скокала по нив, а потоа настанал хорор!

Мајка (24) од Бруклин денес ги фрли своите две деца низ прозорецот и скокна по нив, соопшти њујоршката полиција, а како што пренесуваат медиумите,...

Составувањето на Рубикова коцка го претвори во уметност

22-годишниот Алекс Инанчак, ги претвори своите вештини и талент за составување рубикова коцка во вистинска уметност. Рубиковата коцка е една од најпопуларните механички играчки, која...

Слични вести

ПЛАТИЛ 28 МИЛИОНИ ДОЛАРИ ДА ЛЕТА ВО ВСЕЛЕНАТА СО БЕЗОС: Богатите се борат за место во ракетата на милијардерот

Место во ракетата за вселенското патување со милијардерот Џеф Безос денес беше продадено на аукција за 28 милиони долари. Основачот на „Amazon“ и сопственикот на...

Остров на змејови: Комодо, скриен рај од недопрена природа (ВИДЕО)

Островите Комодо станаа познати по своите древни жители – комодо змејовите. Но, постојат некои други интересни работи што треба да ги запознаеме за овој...

ДРАМА ВО ЊУЈОРК: Жена си ги фрлила децата низ прозорец, скокала по нив, а потоа настанал хорор!

Мајка (24) од Бруклин денес ги фрли своите две деца низ прозорецот и скокна по нив, соопшти њујоршката полиција, а како што пренесуваат медиумите,...

Составувањето на Рубикова коцка го претвори во уметност

22-годишниот Алекс Инанчак, ги претвори своите вештини и талент за составување рубикова коцка во вистинска уметност. Рубиковата коцка е една од најпопуларните механички играчки, која...

Ненајавена посета: Го ставиле детето пред врата и ништо не им кажале (ВИДЕО)

Мајка и тиктокерка Кае Нова решија да ги изненадат своите родители со ненајавена посета. Таа го стави своето новороденче во транспортерот за бебиња и...