дома Балкан 5 УСЛОВИ ЗА ОДМОР ВО ГРЦИЈА: Грчкиот министер за туризам за правилата...

5 УСЛОВИ ЗА ОДМОР ВО ГРЦИЈА: Грчкиот министер за туризам за правилата за ВЛЕЗ И ПРЕСТОЈ на странски туристи

Во серија интервјуа за странски дневни весници со голем тираж, грчкиот министер за туризам Харис Теохарис, кој е на турнеја низ земјите од каде што редовно доаѓаат гости во Грција, го претстави планот на Владата за отворање туризам.

Министерот за денешниот „Frankfurter Allgemeine Zeitung“ (FAZ) повтори дека планот е Грција да започне да прима странски гости оваа година на 14 мај, што зависи и од степен на пандемијата, пренесе денес атинскиот весник „Катимерини“.

Тој додаде дека со иста состојба – ако епидемиолошките податоци се поволни, за патниците „од некои пазари со голем процент на вакцинирани, сакаме да го отвориме нашиот туризам веќе во средината на април“.

Теохарис пред германскиот весник ги претстави и „петте одбранбени линии“ на Грција, односно условите за влез на патници и престој во Грција.

Првата линија на одбрана“ е дека секој странски турист мора да има потврда дека или бил вакциниран против вирусот корона, или дека се опоравил од инфекцијата со тој вирус, или да покаже негативен тест за вирусот корона.

Втора линија на одбрана“ е „дека ќе ги извршиме тестовите од примерокот на туристи по пристигнувањето“. Оваа стратегија за контрола ќе биде насочена особено кон оние кои доаѓаат од земји каде што имало „концентрација на позитивни случаи“ претходниот ден.

Третата линија на одбрана“ на Грција е „непосредно да се стават во карантин туристи во случај на позитивен тест, а потоа да се подложи на подетален PCR тест“.

Четвртата линија на одбрана“ е „општи правила за безбедност, како што се задолжителна употреба на маска или одржување на далечина, ограничувања во ресторани, автобуси, туристички патувања и разгледувања“.

Последната, „петта линија на одбрана“ е, подвлече министерот, дека „сите треба да ги следат истите правила како Грците“.

  • Доколку има обврска грчките граѓани да носат маска, истото ќе важи за сите, без оглед дали се вакцинирани или не“, нагласи министерот.

Теохарис рече дека вакцинирањето на персоналот во грчкиот туристички сектор исто така ќе помогне да се заштити од инфекција:

  • Тие ќе бидат вакцинирани како приоритет веднаш по постарите и ризичните пациенти“, најави тој.

Министерот најави и можно продолжување на годинешната туристичка сезона.
Како што очекува, „од септември, проблемот со вакцинацијата ќе биде решен и ќе има големо туристичко побарување, кое тогаш нема да биде задоволено, а некои ќе сакаат да дојдат во октомври или ноември“, за што Грција веќе се подготвува.

Говорејќи за германски „Der Velt“, Теохарис рече дека во однос на слободното движење на туристите во Грција „нема да има дискриминација на посетителите кои не биле вакцинирани. На сите луѓе ќе им биде дозволено да патуваат“ низ Грција.

За германскиот весник Теохарис, тој исто така рече дека Германците се на прво место за грчкиот туризам! Но, Велика Британија будно ве следи“.

Министерот рече дека „германските туристи не мора да се вакцинираат за да го поминат одморот во Грција“, но „за нив е доволен негативен тест за вирусот корона“.

Во интервју за шпанскиот весник „El Mundo“, одговарајќи на прашањето за категориите посетители на кои Грција им се обраќа како приоритет пред летото, министерот ги посочи туристите „пред се од Германија и Велика Британија, додека Франција, Италија, Русија, САД и балканските земји се вторите главни пазари за грчкиот туристички сектор“.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ со кривични пријави за „пратениците во скафандери“

 Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ утре ќе поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство поради, според нив, присуството на двајца пратеници од парламентарното мнозинство кои...

„Алчноста“ во COVID пандемија

Италијанскиот весник „Il Manifesto“ пишува дека сè укажува на тоа дека алчноста е позадината на неуспешната европска анти-козидна вакцинација. Како прво, алчноста на господарите...

Мицкоски вечерва од 20:30 часот гостин на ТВ Клан

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва од 20:30 часот ќе биде гостин на телевизија Клан. -Следете го моето гостување на ТВ КЛАН, вечерва во 20:30...

Лекарите: Тестовите на крвта покажуваат дека може да умре за неколку дена; ЕУ: За тоа ќе ја сметаме Русија одговорна

Лекарите задолжени за здравјето на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални велат дека „тој може да умре за неколку дена“ доколку не му се помогне. Според...

Слични вести

Ако нудат сексуални услуги – ништо, ако ги купуваат – казна

Пред пет години, Франција го примени шведскиот модел: не е казниво да се нудат сексуални услуги, туку да се купат истите. Работниците во проституција велат...

„Алчноста“ во COVID пандемија

Италијанскиот весник „Il Manifesto“ пишува дека сè укажува на тоа дека алчноста е позадината на неуспешната европска анти-козидна вакцинација. Како прво, алчноста на господарите...

Мицкоски вечерва од 20:30 часот гостин на ТВ Клан

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва од 20:30 часот ќе биде гостин на телевизија Клан. -Следете го моето гостување на ТВ КЛАН, вечерва во 20:30...

Лекарите: Тестовите на крвта покажуваат дека може да умре за неколку дена; ЕУ: За тоа ќе ја сметаме Русија одговорна

Лекарите задолжени за здравјето на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални велат дека „тој може да умре за неколку дена“ доколку не му се помогне. Според...

АНАЛИЗА: Чистка пред генерална проба, Заев од денес тргнува во офанзива

Циркузот во македонското собрание заврши, сега за сега, изгласан е петтиот пакет на мерки, за лица и фирми погодени од ковид кризата која го...