дома Балкан Црквата Ружица на Калемегдан крие долговековна тајна: Еве поради што се смета...

Црквата Ружица на Калемегдан крие долговековна тајна: Еве поради што се смета за најнеобичната црква во целиот свет!

Црквата Ружица, лоцирана на Калемегдан, сместена под портата Зиндан, е најстарата црква во главниот град.

Сегашната црква на Рождеството на Пресвета Богородица (Ружица) има бурно и богато минато. Порано тоа беше магацин за барут кој беше претворен во воена црква, некаде околу 1867 година. Сè уште не е познато кој и кога ја изградил, на местото на црквата срушена во турскиот период.

Во времето на деспотот Стефан Лазаревиќ, постоела истоимената стара црква, која Турците ја уништиле за време на освојувањето на Белград во 1521 година. Црквата Ружица е изградена од камен и е додадена на Белградската тврдина со камбанаријата.

Детал што им го привлече вниманието на сите при посетата, е фигурата на српски витез од времето на императорот Душан, која беше поставена пред црквата.

Пред страничниот, главен влез во црквата, постои „бронзен чувар“ од 1924 година – десно е српскиот средновековен витез Цар Душан, лево се наоѓа српски пешадија од Првата светска војна.

За време на Првата светска војна, црквата била сериозно оштетена, а во 1925 година повторно била осветена по целосната обнова, благодарение на придонесите на белградските жени чии членови на семејството учествувале во војните за ослободување.

Резбаниот иконостас е изработен од Коста Тодоровиќ, а иконите на него се насликани од Романецот Рафаило Момчиловиќ. Внатрешноста е украсена со три лустери изработени од истрошени чаури, топовска муниција, офицерски мечеви и воени футроли на војници од солунскиот фронт.

Покрај овие статуи, она што ја прави црквата Ружица една од најуникатните во светот е лустерот изграден од австро-унгарски гранати, мерачи на пушки и пиштол, како и српски офицерски сабји.

Имено, многу работи се направени од оружје, а украсите на лустерите не се ништо друго освен – вистински куршуми.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320фановиLike

Прочитајте повеќе

ПАРA НА ПАРA ОДИ! Кога ги слушаме Ријана, Бијонсе, Бон Xови, им плаќаме на кралицата Елизабета и Англиканската црква

Англиската црква и кралицата Елизабета Втора, инвестирајќи во „Hipgnosis Songs Fund“, станаа косопственици на хитот на Бијонсе „Single Ladies“, песната на Ријана „Umbrella“ и...

Францускиот претседател Емануел Макрон конечно доби голем број навреди по неговиот говор, што го одржа на комеморацијата на брутално убиениот француски учител по историја...

Дали знаете каде живеат жените со најголеми гради?

Колку пати и да помислиме дека жените околу нас претерале со големината на градите, сепак има поголеми во светот! Еве каде во светот има...

ПАРA НА ПАРA ОДИ! Кога ги слушаме Ријана, Бијонсе, Бон Xови, им плаќаме на кралицата Елизабета и Англиканската црква

Англиската црква и кралицата Елизабета Втора, инвестирајќи во „Hipgnosis Songs Fund“, станаа косопственици на хитот на Бијонсе „Single Ladies“, песната на Ријана „Umbrella“ и...

Слични вести

Русија паузираше со вакцинирање на волонтери, сите беа изненадени зошто го стори тоа

Русија привремено ја паузираше вакцинацијата на нови волонтери против коронавирусот, соопштија денес вработените во осум од 25 клиники, повикувајќи се на голема побарувачка за...

Францускиот претседател Емануел Макрон конечно доби голем број навреди по неговиот говор, што го одржа на комеморацијата на брутално убиениот француски учител по историја...

Дали знаете каде живеат жените со најголеми гради?

Колку пати и да помислиме дека жените околу нас претерале со големината на градите, сепак има поголеми во светот! Еве каде во светот има...

ПАРA НА ПАРA ОДИ! Кога ги слушаме Ријана, Бијонсе, Бон Xови, им плаќаме на кралицата Елизабета и Англиканската црква

Англиската црква и кралицата Елизабета Втора, инвестирајќи во „Hipgnosis Songs Fund“, станаа косопственици на хитот на Бијонсе „Single Ladies“, песната на Ријана „Umbrella“ и...

Џенифер Анистон го понижи Кање Вест како никој до сега

Актерката Џенифер Анистон го прозва раперот Кање Вест поради неговата кандидатура на претседателските избори. Имено, таа им се обрати на своите следбеници на Инстаграм...