дома Балкан „Да умреше Сталин (малку) подоцна, Југославија ќе беше во НАТО, а Тито...

„Да умреше Сталин (малку) подоцна, Југославија ќе беше во НАТО, а Тито ќе дозволеше партии…“

Интересно е како историјата, ќе го памети овој договор од Вашингтон, како „Договор за економска нормализација“ или како „Американски договор на Вучиќ“, што навистина нема многу врска со нормализацијата на економските односи.

Од американска гледна точка, Вучиќ беше „зрел како круша“ за голема работа.

Притисокот врз него беше доволен да го исплаши да изгуби моќ, но да го задржи на чело. На крајот на краиштата, каква корист има документот на американскиот Претставнички дом, кој предлага извештај за корупција од страна на Русија и Кина од највисоките политички претставници на Србија, доколку тие не испратат сигнал и своевидна најава за одвојување од овие две земји во договорот од Вашингтон?

Од американска гледна точка, тоа е совршен договор. Тој дополнително ја оддели Србија од Русија и Кина, а од српска страна се слуша дека „на Америка конечно и требаме за нешто“. Дури и ако тоа е во контекст на изборите во Америка, кои се повеќе од несигурни. Што ќе се случи ако победи противникот на Трамп Џо Бајден, е прашање од милион долари, исто како и прашањето што ќе се случи со американскиот договор на Вучиќ.

Ваквите отстапувања во надворешната политика не се невообичаени, но секогаш е потенцијално опасно кога се толку нагли, особено кога се вртат нагло, без да трепнат.

Но, дури и тоа не е туѓо за дипломатската историја на Белград, без разлика за која земја е главен град, барем во периодот по Втората светска војна, кога се оформи овој свет во кој живееме денес. Сè започна со уште понеочекуван пристап кон Американците по расколот меѓу Тито и Сталин во 1948 година. И колку и да е „историското не“ на Вучиќ – некои велат дека ова било „не“ за Путин, а некои „не“ на Американците и Албанците за „меѓусебно признавање“ биле ставени на исто ниво со оној на Тито.

„Најголемиот пресврт во нашата политика е дефинитивно Студената војна, по 1948 година“, рече историчарот Предраг Марковиќ„Тогаш бевме земја што собори американски авиони и две-три години подоцна добиваме авиони во исто време со главните американски сојузници во НАТО. Никогаш немало таков вид на пресврт. Политиката на неусогласување, како откритието на Третиот свет, е исто така еден вид пресврт, но не беше никаде драматична. Тие го споредија конфликтот меѓу Тито и Сталин на Запад со бунтот на Лутер против папата “.

И, како што протестантите се вратија во Библијата, така и нашите комунисти започнаа да ги толкуваат текстовите на Маркс од самиот почеток. Тука најголема улога играше Милован Ѓилас, кој ќе плати највисока цена во надворешните политички лутања на Тито во тие години.

Започнавме да се приближуваме кон Запад со добивање американско оружје, ефтини заеми, а врвот го достигнавме во 1953 година, кога беше формиран Балканскиот сојуз меѓу Југославија, Грција и Турција, што практично не однесе на чекор до НАТО.

Тој договор, покажа времето, остана мртво писмо на хартија, бидејќи имаше неочекувана промена на околностите – во март, само пет дена по потпишувањето на првичниот договор, друг Сталин почина во Москва.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320фановиLike

Прочитајте повеќе

Џенифер Анистон го понижи Кание Вест како никој до сега

Актерката Џенифер Анистон го прозва раперот Кање Вест поради неговата кандидатура на претседателските избори. Имено, таа им се обрати на своите следбеници на Инстаграм...

Оваа супер боја ја рефлектира сончевата светлина и ја „лади“ каросеријата (ВИДЕО)

Истражувачите од универзитетот Пурдју развија специјална бела боја, која се „лади“ во жешките, летни денови. Познато е дека темните нијанси ги апсорбираат светлосните зраци, додека...

Арогантни близначки искористиле срцев удар за да украдат 10.000 евра од својата баба: Сега ги чека брутална казна

Клер и Луиз Смит (25) од Шкотска беа протерани од семејството поради непростлива ароганција и кражба што систематски ја вршеле со месеци. Близнаците ја изнервираа...

Кендра Ласт ја погоди веста дека Хамес има повреда на тестисот: Порно sвездата се огласи на Twitter

Фудбалерот на Евертон, Хамес Родригез, во моментов е на терапии за повреда на тестисот, а доби подржка и желби за поскоро опоравување од славната...

Слични вести

Научниците открија дека коронавирусот мутирал, нов вид сега се шири низ цела Европа

ВЕРЗИЈА на коронавирусот, која потекнува од шпански земјоделски работници, брзо се шири низ голем дел од Европа од летото и сега претставува најголем број...

Оваа супер боја ја рефлектира сончевата светлина и ја „лади“ каросеријата (ВИДЕО)

Истражувачите од универзитетот Пурдју развија специјална бела боја, која се „лади“ во жешките, летни денови. Познато е дека темните нијанси ги апсорбираат светлосните зраци, додека...

Арогантни близначки искористиле срцев удар за да украдат 10.000 евра од својата баба: Сега ги чека брутална казна

Клер и Луиз Смит (25) од Шкотска беа протерани од семејството поради непростлива ароганција и кражба што систематски ја вршеле со месеци. Близнаците ја изнервираа...

Кендра Ласт ја погоди веста дека Хамес има повреда на тестисот: Порно sвездата се огласи на Twitter

Фудбалерот на Евертон, Хамес Родригез, во моментов е на терапии за повреда на тестисот, а доби подржка и желби за поскоро опоравување од славната...

Целиот свет се бори да открие дали на фотографијата е познатата убавица: Ако е така – илјадници луѓе ќе слават

Американската ријалити sвезда Кортни Кардашијан (41) и нејзиниот поранешен партнер со кого има три деца Скот Дисик (37) моментално се наоѓаат на приватен остров,...