дома Балкан Германскиот овчар Мичо, со тажен поглед и свиткана опашка, постојано оди на...

Германскиот овчар Мичо, со тажен поглед и свиткана опашка, постојано оди на гробот на својата сопственичка Живка! Ќе заплачете заради она што го прави секој ден

Познато е дека љубовта на кучето кон човекот е една од најискрените и најчистите, а ние сме имале можност да се увериме и видиме безброј пати.

Повеќето од нас гледаа и плачеа со филмот „Hachiko“ за куче кое помина девет години по смртта на неговиот сопственик, чекајќи го на железничката станица да се врати. Сезоните поминаа, времето исто… Кучето старееше, но тој сè уште чекаше… И на крајот умре таму.

Слична приказна се случи и во Србија, во Матарушка Бања кај Краjeево.

Далибор сподели емотивна приказна, што се однесува на неговата покојна мајка Живка и волчјакот Мичо.

Далибор ни рече дека Мичо им верувал на луѓето уште од мали нозе, но дека имал многу тежок период од својот живот како дете. Тој беше запоставен од првичните сопственици, имаше многу рани по телото, вошки… И покрај целата болка, тој беше врзан со краток ланец, кој беше потежок од него.

Само што го виде во таква состојба, Далибор не се помисли ни еден час, го зеде со себе за да го задржи некое време додека не се опорави. Тој веруваше, имајќи предвид дека тој тогаш имал женка волкчјак, дека таа и Мичо ќе уживаат во друштвото, а тој потсвесно знаеше дека сака да му даде безбеден дом до крајот на животот.

Следуваа години исполнети со љубов. Мичо се вдоми, оживеа и стана вистинско галениче полно со енергија и желно за внимание. Најголем виновник за сето тоа беше мајката на Далибор, Живка која поради природата на работата, бидејќи беше на пат неколку дена, поголемиот дел од времето го минуваше со кучињата дома. Мичо го зазеде првото и главното место во нејзинотосрцето.

Пред нешто повеќе од две години, се случи непријатен настан во нивното семејство што ги потресе сите и им го сврте животот.

Додека Далибор бил на пат, неговата мајка, која во тоа време била сама дома со кучињата, паднала непријатно и се повредила. Поминаа три дена додека роднините забележаа дека нешто не е во ред и дека Живка не одговараше. Таа била итно пренесена во болница и била многу болна.

Во следните три месеци, една жена доаѓала да ги посети мајката и кучињата на Далибор во деновите кога тој беше на пат, но за жал, ситуацијата на неговата мајка се влошувала секој ден и наскоро починала.

Набргу по овој тажен настан, женката волчјак умре. Далибор зеде ново куче за да не биде Мичо сам, но не вредело.

Од весело разиграно куче, Мичо станал куче со тажен поглед, повлечен, резервиран, со наведна глава и свиткана опашка, незаинтересиран за светот околу него. Тој станал некој кој страдал на свој начин и некој што не можел да се опорави.

Иако тој прави една работа од ден на ден. Тој е постојано верен на Далибор кога одат кај неговата покојна мајка. Далибор ни рече дека Миша во тоа време бил особено смирен и воздржан и дека имал свое „посебно“ место во делот од гробот каде што секогаш седел и не се мрдал се додека не заминале дома.

Многу локални жители ги запознаа Мичо и Далибор и нивната приказна, од која никој не може да остане рамнодушен со грутка во грлото, затегнато срце или солза.

Поминаа две години од смртта на г-ѓа Живка. Мичо и Далибор сè уште имаат свои ритуали кога одат во гроб, а љубовта што ја имаа тројцата е неизмерна и неуништива, таа само зеде друга, повисока форма.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320фановиLike

Прочитајте повеќе

ПО 50 ДЕНА ВО БОЛНИЦА ВО БИТКА СО КОВИД И СИМНАТИ 20 КИЛОГРАМИ – Рамиз Мерко ја напушти Инфективна

Откако пред 50 дена беше хоспитализиран на Инфективната клиника поради симптомни на Ковид 19, јавноста потоа не доби подетални информации за тоа каква е...

За Заев е неприфатливо тоа дека македонскиот јазик извира од бугарскиот

Премиерот Зоран Заев изјави дека не се прифатливи некои од сигналите што доаѓаат од Бугарија. „Не е прифатливо“, изречно рече Заев одговарајќи на новинарско прашање...

Зошто ВЕНИТЕ се сини ако КРВТА Е ЦРВЕНА? Еве го одговорот!

Според експертите, крвта е црвена како резултат на хемоглобинот, протеин кој е одговорен за пренос на кислород во црвените крвни зрнца. Сепак, хемоглобинот рефлектира големи...

Родители, внимание! Google отстрани три апликации популарни меѓу децата

Google отстрани три апликации од Play Store, популарни меѓу најмладите, кои забележаа повеќе од 20 милиони преземања, пренесува TechCrunch. Станува збор за апликациите „Princess Salon“,...

Слични вести

Нуркачи бараа интересни сцени на дното на водата, и откриле ГРОБИШТА и тоа какви! (ВИДЕО)

Шпански нуркачи влегоа во водите во близина на Палма за да најдат нови пејзажи и можеби видови риби на дното. Сепак, по дваесетина метри нуркање...

За Заев е неприфатливо тоа дека македонскиот јазик извира од бугарскиот

Премиерот Зоран Заев изјави дека не се прифатливи некои од сигналите што доаѓаат од Бугарија. „Не е прифатливо“, изречно рече Заев одговарајќи на новинарско прашање...

Зошто ВЕНИТЕ се сини ако КРВТА Е ЦРВЕНА? Еве го одговорот!

Според експертите, крвта е црвена како резултат на хемоглобинот, протеин кој е одговорен за пренос на кислород во црвените крвни зрнца. Сепак, хемоглобинот рефлектира големи...

Родители, внимание! Google отстрани три апликации популарни меѓу децата

Google отстрани три апликации од Play Store, популарни меѓу најмладите, кои забележаа повеќе од 20 милиони преземања, пренесува TechCrunch. Станува збор за апликациите „Princess Salon“,...

МОНТАЖНАТА БОЛНИЦА СЕ НАПОЛНИ, БОЛНИ СО КОВИД ЌЕ СЕ ПРИМААТ НА КОЖНА КЛИНИКА И НЕВРОЛОГИЈА

Монтажната болница до Инфективната клиника е скоро полна со болни, па сега новите пациенти ќе се примаат на Клиниката за неврологија и Кожна клиника,...