дома Балкан Исчезнато 11 годишно девојче: Тоа е вистинска МИСТЕРИЈА! Полицијата зачудена!

Исчезнато 11 годишно девојче: Тоа е вистинска МИСТЕРИЈА! Полицијата зачудена!

Сè уште не е пронајдена 11-годишната Банин Хошеин од Авганистан, која според извештајот на нејзиниот татко, барател на азил, се одвоила од него и нивната група мигранти на 27 август во Броканац, на воениот полигон во близина на Слуњ, изјави хрватскиот министер за внатрешни работи Давор Божиновиќ.

„Постојат индиции дека девојчето го продолжило патувањето со друга група мигранти, но тоа не било потврдено затоа што не била пронајдена ниту таа група“, изјави Божиновиќ за Хина.

Иако припадниците на полицијата и армијата вршат интензивно пребарување уште од моментот на дознавање за исчезнувањето, сè уште нема резултати, но кривичната истрага сè уште трае.

„Сè уште чекаме податоци од други земји кои треба да ја потврдат трасата на исчезнатото лице и неговата група“, рече Божиновиќ, нагласувајќи дека засега нема потврда за нивните претходни регистрации во логорите долж балканската рута, но сè уште не е проверено.


Група од 13 мигранти, од кои исчезната девојка, наводно, се разделила во илегално движење преку полигон за воени обуки на 27 август, се наоѓа во Загребскиот центар за прием на трагачи по меѓународна заштита Порин, и сите тие поднеле барање за азил во Хрватска.

На веб-страницата на Националниот регистар на исчезнати лица NENO, изменето од Службата за односи со јавност на Министерството за внатрешни работи, сè уште има детални податоци со опис на Банин Хошеин и од лицата кои имаат какви било информации за нејзините движења се бара да контактираат со најблиската полиција или да дадат информации на е-пошта nestali@nestali.hr

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320фановиLike

Прочитајте повеќе

Мицкоски бара бесплатно тестирање за здравствените работници

Лидерот ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски предложува Владата да организира бесплатно тестирање еднаш во месецот за сите здравствени работници кои имаат потреба и кај кои постои...

Арогантни близначки искористиле срцев удар за да украдат 10.000 евра од својата баба: Сега ги чека брутална казна

Клер и Луиз Смит (25) од Шкотска беа протерани од семејството поради непростлива ароганција и кражба што систематски ја вршеле со месеци. Близнаците ја изнервираа...

Кендра Ласт ја погоди веста дека Хамес има повреда на тестисот: Порно sвездата се огласи на Twitter

Фудбалерот на Евертон, Хамес Родригез, во моментов е на терапии за повреда на тестисот, а доби подржка и желби за поскоро опоравување од славната...

Целиот свет се бори да открие дали на фотографијата е познатата убавица: Ако е така – илјадници луѓе ќе слават

Американската ријалити sвезда Кортни Кардашијан (41) и нејзиниот поранешен партнер со кого има три деца Скот Дисик (37) моментално се наоѓаат на приватен остров,...

Слични вести

Оваа супер боја ја рефлектира сончевата светлина и ја „лади“ каросеријата (ВИДЕО)

Истражувачите од универзитетот Пурдју развија специјална бела боја, која се „лади“ во жешките, летни денови. Познато е дека темните нијанси ги апсорбираат светлосните зраци, додека...

Арогантни близначки искористиле срцев удар за да украдат 10.000 евра од својата баба: Сега ги чека брутална казна

Клер и Луиз Смит (25) од Шкотска беа протерани од семејството поради непростлива ароганција и кражба што систематски ја вршеле со месеци. Близнаците ја изнервираа...

Кендра Ласт ја погоди веста дека Хамес има повреда на тестисот: Порно sвездата се огласи на Twitter

Фудбалерот на Евертон, Хамес Родригез, во моментов е на терапии за повреда на тестисот, а доби подржка и желби за поскоро опоравување од славната...

Целиот свет се бори да открие дали на фотографијата е познатата убавица: Ако е така – илјадници луѓе ќе слават

Американската ријалити sвезда Кортни Кардашијан (41) и нејзиниот поранешен партнер со кого има три деца Скот Дисик (37) моментално се наоѓаат на приватен остров,...

ОГРОМЕН КРАН ПОЧНА ДА СЕ ТРЕСЕ, ДЕЛОВИ ОД ЗГРАДА ПАЃАА НА УЛИЦА: Паника среде Менхетен (ВИДЕО)

Кран над висока зграда на Менхетен започна да се врти во четвртокот навечер од ветрот, расфрлајќи ги остатоците од зградата во изградба на улицата. Пожарникарите...