Источноевропската мафија не спие: ЕВЕ во кои земји овие КРИМИНАЛНИ групи работат најмногу

септември 17, 20201min
world-1264062_1280

Во Шпанија има сè повеќе членови на криминални групи од Источна Европа, како што се Албанија, Црна Гора, Хрватска и Босна и Херцеговина, соопшти полицијата на шпанската цивилна гарда откако запре едрилица со тројца хрватски државјани кај кои пронашле еден тон кокаин.

Овие криминални групи се наоѓаат главно во стратешки зони за патување преку Атлантскиот океан, како што се Канарските острови, северната провинција Галиција и јужниот брег на Шпанија.

Групите што „дејствуваат“ таму се одговорни за голем дел од увозот на кокаин во Европа, се вели во соопштението на Цивилната гарда, која пресретнала хрватски едриличар околу Канарските острови утрото на 9 септември, со околу 980 пакувања кокаин со висока чистота.

Едрилицата пловеше под хрватско знаме, екипажот се состоеше од тројца хрватски државјани, кои беа уапсени, а дрогата наменета за европскиот пазар вреди околу 40 милиони евра.

Според досега собраните информации, кокаинот бил наменет за европскиот, шпанскиот и хрватскиот пазар на дрога, објави хрватската полиција.

Имињата на уапсените хрватски државјани не се објавени.

Тројцата хрватски државјани претходно биле поврзани со трговија со дрога и трговија со оружје, соопшти Цивилната гарда, како што објави агенцијата Хина.

Како дел од своите активности, хрватската полиција собра првични информации за прекумерен шверц на големи количини на кокаин, во кој, како членови на таканаречениот „балкански картел“, хрватските граѓани се активно вклучени.

Имајќи ги предвид ваквите информации, на почетокот на оваа година, полициските службеници на Националната канцеларија за сузбивање на корупцијата и организираниот криминал – Службата за нарко-криминал и Сплитската служба и полициската управа Шибеник-Книн започнаа истрага со кодното име „Фалкуша“.

Поради нагласениот меѓународен карактер на криминалните активности веќе во почетната фаза, хрватската полиција иницираше трилатерална соработка со шпанската цивилна гарда и француските царини, објави хрватската полиција.