дома Балкан КАКОВ ОГЛАС! Сопственикот се разделува со својата „Пегличка“ со тешко срце: „Купено...

КАКОВ ОГЛАС! Сопственикот се разделува со својата „Пегличка“ со тешко срце: „Купено е само една година по заминувањето на другарот Тито и не мириса на 91-ва“

Секојдневно наидуваме на разни интересни реклами во кои сопствениците се обидуваат да ги продадат своите „лимени миленици“, а многу од нив честопати го привлекуваат нашето внимание.

Некој поради добар автомобил, некој поради луда цена, а некој поради интересен опис. Наидовме на еден од нив додека баравме олдтајмери, односно автомобили постари од 30 години.

Станува збор за Fiat 126, поточно, популарната Peglica. Тој е наследник на легендарниот Fiat 500, популарно познат како Fićo.

Пеглика се произведува од 1972 година, а најчестиот примерок во нашата област беше од „Застава“ Крагуевац и Полска. Го придвижуваше мотор од 600-700 кубика, кој даваше целосни 26 коњски сили. Иако не беше украсен со високи перформанси, успеа да влезе во срцата на многу возачи, вклучувајќи го и овој продавач. Впрочем, прочитајте сами колку му било тешко да се оддели од неговата Пегличка.

  • Врвна копија од олдтајмер на Fiat 126 популарно наречена Пегличка, многу ретка копија и во Хрватска и на светските патишта! Овој извонреден примерок е од колекција на модели на приватни колекционери и се разделуваме со тешко срце. За утеха, остана само една во друга боја, па кој сака нека избере. Возилото ја има оригиналната документација од денот на купувањето, а тоа беше на 26 јуни 1981 година, еден ден по заминувањето на другарот Тито. Сè е видливо во документите, а ракетата има поминато само 7900 километри, за што има и печат од техничкиот преглед. Не би зборувал премногу за состојбата на самото возило, освен што сè уште мириса не на 91-ва туку на 81-ва кога е произведено. Сè е во совршена и оригинална состојба и не бара понатамошно вложување! Привлекува внимание каде и да се појавите, и на посилниот и на понежниот пол, но најдобро е кога сте сами во неа и уживате во целост! Опремата е онаа што беше во тоа време и сè е на свое место како пред 40 години кога се произведе.

П.С. бидејќи го возам овој автомобил, мажите ме мразат, а жените ме сакаат… затоа внимателно избирам нов сопственик затоа што не е сè во парите… “, напиша сопственикот на овој легендарен модел.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320фановиLike

Прочитајте повеќе

Зошто ВЕНИТЕ се сини ако КРВТА Е ЦРВЕНА? Еве го одговорот!

Според експертите, крвта е црвена како резултат на хемоглобинот, протеин кој е одговорен за пренос на кислород во црвените крвни зрнца. Сепак, хемоглобинот рефлектира големи...

ФИНАНСИСКА ПОЛИЦИЈА: НАД 411 ИЛЈАДИ ЕВРА ПРОНЕВЕРНИ ВО НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЈА ЗА ЕВРОПСКО ОБРАЗОВАНИЕ

Над 411 илјади евра се проценети како штета која ја направила  директорката на Националната Агенција Лидија Димова и нејзини соработници. Финансиската полиција ги стокми...

‘НАЈСРЕЌНИОТ ЧОВЕК НА СВЕТОТ’: Има дури пет жени и 24 деца, а сега им покажа на сите како изгледа животот во полигамијата

Во нивните домови има строг распоред затоа што тој мора да помине еднаква количина на време со секоја од неговите жени Животот на овој човек...

Ѕидот на надежта исполни повеќе од 5000 пораки: Трогателен доказ за тоа колку се смени нашиот живот во пандемијата; „Кога ова ќе заврши“

Желба за патување, желба повторно да се види некој близок, израз на сексуална желба, сето тоа најде место на плочите каде што секое парче...

Слични вести

Симболична временска облека

Во повеќето случаи, водителите за временска прогноза ја одржуваат својата професионалност по начинот на облекување за време на ТВ-преносот. Сепак, големото внимание на светските медиуми...

ФИНАНСИСКА ПОЛИЦИЈА: НАД 411 ИЛЈАДИ ЕВРА ПРОНЕВЕРНИ ВО НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЈА ЗА ЕВРОПСКО ОБРАЗОВАНИЕ

Над 411 илјади евра се проценети како штета која ја направила  директорката на Националната Агенција Лидија Димова и нејзини соработници. Финансиската полиција ги стокми...

‘НАЈСРЕЌНИОТ ЧОВЕК НА СВЕТОТ’: Има дури пет жени и 24 деца, а сега им покажа на сите како изгледа животот во полигамијата

Во нивните домови има строг распоред затоа што тој мора да помине еднаква количина на време со секоја од неговите жени Животот на овој човек...

Ѕидот на надежта исполни повеќе од 5000 пораки: Трогателен доказ за тоа колку се смени нашиот живот во пандемијата; „Кога ова ќе заврши“

Желба за патување, желба повторно да се види некој близок, израз на сексуална желба, сето тоа најде место на плочите каде што секое парче...

Апacиев: Бугapи ли ќe нe пишeтe мaмy ви иб*м пpeдавничко и одpoдено

На лидерот на Левица и пратник во македонското Собрание му пукна филмот откако реномираниот бриселски „Политико“ објави дека е постигнат компромис помеѓу Македонија и...