Луксузни јахти од кои боли глава: Новак ја именуваше по својата мајка, Јариќ ја избра со Лима, а ФОЛКЕРКАТА е исто така во трка

август 8, 20202min
јнхмјн

Голем број на познати личности сакаат да ги поминат своите одмори на луксузни јахти.

Ви претставуваме само еден дел од јавни личности кои можат да се пофалат со морска флота, во која уживаат цело лето.

МАРКО ЈАРИЌ

Поранешниот кошаркар Марко Јариќ купи јахта пред неколку години, која тој и денес ја поседува. Станува збор за „зеландер 44“ чија должина е 13,5 м, а вреди околу 900.000 евра. Скапоцениот и моќен морски брод потоа беше предаден на пристаништето во близина на домот во Мајами каде кошаркарот живеел со Адријан Лима. Тие ја чекаа неколку месеци за таа да пристигне точно на време. Денес, таа често вози со пријателите и ќерките.

Синиша Михајловиќ

Пред две години, Синиша Михајловиќ, исто така, купи скапа јахта на луксузниот брод „Ба 41ето 41“, кој го купи од италијанскиот дизајнер Роберт Кавали. Бојата на трупот на овој брод се менува од зелена во виолетова, од златна во сина и во сите комбинации на овие бои, во зависност од аголот кој е осветлен од сонцето. Кавали ја ценеше јахтата на 20 милиони евра, но, наводно, му дал пријателски попуст на Михајловиќ

ЗЛАТАН ИБРАХИМОВИЌ

Пред три години фудбалерот Златан Ибрахимовиќ го посети Специја, град во Италија каде се продаваат најскапите јахти во светот. Според англиските медиуми, Ибрахимовиќ отишол да ја купи луксузната „супер јахта„ Рива 100 корсаро “, чија цена е околу осум милиони евра. Производителот на јахти Ферети објави и фотографии на Ибрахимовиќ на кои позира на својот Инстаграм профил. Патем, јахтата на Ибрахимовиќ е долга 29 метри и има брзина од 27,5 јазли. Опремена е со голема трпезарија, коктел бар и иновативна гаража која се отвора на слетување. Исто така, постои голема спална соба со брачен кревет, која има феноменален поглед кон морето. Јахтата има и специјален агол кој е опремен со караоке систем и силен звучен систем.

View this post on Instagram

🐠 Ci vorrebbe il mare …..🐠

A post shared by Arianna Rapaccioni Mihajlovic (@ariannamihajlovic) on


НОВАК ЏОКОВИЌ

Џоковиќ е сопственик на јахтата „Дијана“, именувана по неговата мајка, за која минатата година ја купи во Тиват. „Јахта 88“ на познатата јахта марка „Сонце“ е изградена во британскиот бродоградилник „Базен“ кај Дорсет. Јахтата „Дајана“ од оваа серија „Сансикер“ чини околу пет милиони евра и припаѓа на средната класа на пловни објекти на познатата англиска марка. Долга е 27 метри, има џакузи и ВИП-кабина. Нејзината максимална брзина е со 30 јазли.

САНДРА АФРИКА

Пејачката Сандра Африка, на изненадување на многумина, исто така поседува јахта. Покрај тоа што рече дека пловидбата со јахта е еден од идеалните начини за опуштање по напорните настапи, таа верува дека е идеална и за забавите што ги организира. Иако многумина беа изненадени што го поседува ова скапо возило, пејачката тоа го оправда со тоа што добро заработува од своите настапи што ги има секој ден, како и од фактот дека со години е на сцената.