дома Балкан Почина босанскиот крал на ќебапите, славниот Жеље, со него јадеа Колинда, Месиќ,...

Почина босанскиот крал на ќебапите, славниот Жеље, со него јадеа Колинда, Месиќ, Севе, Мамиќи …

Почина Шаин Мемети. Ова име и презиме на почетокот нема да им значи многу на многумина, но кога ќе се споменат „Жељо“, сè ќе биде јасно, пишува Слободна Далмација.

Шаин, кој се пресели на тој свет во неделата, на 79-годишна возраст, беше со неговиот брат Хасан, сопственикот на култниот Сараево ќебапчилница, неизбежна точка за многумина кои тргнаа кон главниот град на Босна и Херцеговина и Бажарџија.

Тие ја започнаа својата деловна активност уште во 1968 година, како приватни лица во тој систем, и по долго време отворија друга продавница во истиот дел од главната чаршија, Кундурџилуку.

Локалот беше именуван по нивниот омилен фудбалски клуб од Грбавица, Железничар. Откако се преселија во градот под Требевиќ од Гостивар, Македонија, во нивните млади денови, тие не пропуштија ниту еден натпревар.

Така беше до неодамна.

Во ентериерите на обете згради, секако, доминираат фотографии од газдите со фудбалери, како и многу познати личности кои јаделе од нивната скара, како што се Роберт Просинески, браќата Мамиќ, Славен Билиќ со репрезентацијата на Хрватска, Северина, Тони Цетински, Стипе Месиќ, Колинда Грабар Китаровиќ …

‘Кога губиме, ја наведнаме главата!’

  • Бевме заедно и во добро и во зло. Доаѓаат и навивачи на Сараево, се шегуваме заедно. Кога губиме, ја наведнуваме главата, и така е и со нив. Навивачите на Сараево се жестоки непријатели за време на дербито, но по судискиот свиреж се дружиме.

Кога Сараево игра со кој било друг клуб, јас ќе навивам за тоа – ја опишаа вработените во локалот атмосферата кога пред неколку години ги посетија новинарите на турската агенција Анадолија и вечното дерби.

Браќата Мемети не сакаа да се експонираат во јавноста. Во дигиталните архиви денес, и покрај деталното пребарување, тешко дека ќе најдете некое нивно интервју, изјава и слично на која било тема.

Интересно, нивниот главен деловен „противник“ беше поранешниот фудбалер на ФК Сараево и заколнатиот „питар“ (старо име за навивачите на ФКС) Нијаз Ферхатовиќ. Тој е сопственик на „Петката“ во првата населба, исто така култна продавница за ќебапи.

И локалното население и аутсајдерите отсекогаш барале одговор каде ќебапите се подобри, сè додека не се заклучи дека најмногу се разликуваат по боја: во „Петица“ тие се повеќе бургунди, во „Жеље“ се некако синкави. Секако, ова се боите на двата клуба.

Шаин Мемети одамна ја пренесе тајната на рецептот што привлекува стотици илјади луѓе годишно кај помладите генерации. Легендата вели дека им биле понудени ридови и долини само за да ги откријат состојките што ги прават ќебапите специјални, но дека тие одбиле сè за таа информација.

  • звучи патетично, но тајната, како и во секоја работа, е во љубовта кон она што го работите.
- Реклама -

Социјални мрежи

5,320фановиLike

Прочитајте повеќе

Арогантниот Роналдо носи часовник вреден 800.000 евра додека плука по мизерно платените здравствени работници и мртвите!

Светот се чуди на срамните постапки на Кристијано Роналдо. Кристијано Роналдо беше бесен што не може да игра против Барселона во второто коло од Лигата...

Гејтс има 65 години и има 4 важни совети за вас

Основачот на „Мајкрософт“ започнал да работи со компјутери и програмирање на 13-годишна возраст, а пет децении подоцна е еден од најбогатите луѓе во светот....

ХОРОР НА ОТВОРЕНО МОРЕ: Брод полн со луѓе се превртел, брановите проголтале најмалку 140 луѓе

Сенегалската и шпанската морнарица и рибари спасија околу 60 лица. Брод со 200 лица се запали и се преврте во саботата неколку часа откако...

Арогантниот Роналдо носи часовник вреден 800.000 евра додека плука по мизерно платените здравствени работници и мртвите!

Светот се чуди на срамните постапки на Кристијано Роналдо. Кристијано Роналдо беше бесен што не може да игра против Барселона во второто коло од Лигата...

Слични вести

Џенифер Анистон го понижи Кање Вест како никој до сега

Актерката Џенифер Анистон го прозва раперот Кање Вест поради неговата кандидатура на претседателските избори. Имено, таа им се обрати на своите следбеници на Инстаграм...

Гејтс има 65 години и има 4 важни совети за вас

Основачот на „Мајкрософт“ започнал да работи со компјутери и програмирање на 13-годишна возраст, а пет децении подоцна е еден од најбогатите луѓе во светот....

ХОРОР НА ОТВОРЕНО МОРЕ: Брод полн со луѓе се превртел, брановите проголтале најмалку 140 луѓе

Сенегалската и шпанската морнарица и рибари спасија околу 60 лица. Брод со 200 лица се запали и се преврте во саботата неколку часа откако...

Арогантниот Роналдо носи часовник вреден 800.000 евра додека плука по мизерно платените здравствени работници и мртвите!

Светот се чуди на срамните постапки на Кристијано Роналдо. Кристијано Роналдо беше бесен што не може да игра против Барселона во второто коло од Лигата...

НАСА испраќа подморница на Титан: Океаните од метан кријат големи тајни

Амбициозниот план може да се реализира за десет години. Во блиска иднина, вселенската агенција НАСА планира да ја истражи месечината на Сатурн, Титан и...