Повторно протести низ улиците на Софија: Шатори на клучните раскрсници, сообраќајот е блокиран!

август 8, 20201min
нбнб

Откако полицијата ги отстрани шаторите од клучните пресеци во Софија во петокот наутро, група демонстранти подоцна ги постави повторно и го блокираше сообраќајот.

Овој пат полицијата не ги отстрани шаторите, јавува бугарската агенција БТА.

Претседателот Румен Радев коментираше во објавата на Фејсбук дека владата ја вклучила полицијата во судир со илјадници демонстранти.

„Подготвеноста да се жртвува социјалниот мир во името на политичкиот опстанок е чин на досега невидена политичка ескалација за време на бугарската транзиција. Кризата на бугарската демократија не може да се реши со репресивни и полициски мерки, може само да се продлабочи“, рече Радев.

Тој рече дека оставките на владата и на јавниот обвинител ќе бидат првиот чекор кон враќањето на Бугарија во владеењето на правото и демократската постапка.

Главниот инспектор Красимира Стојадинова од управата за внатрешни работи изутринава изјави дека полицијата ќе продолжи да се обидува да ги убеди демонстрантите да ги отстранат блокадите. Никој не беше уапсен во текот на ноќта.