дома Балкан Професор Доктор Дикиќ: Пиењето кафе на празен стомак... Прочитајте - за здравјето...

Професор Доктор Дикиќ: Пиењето кафе на празен стомак… Прочитајте – за здравјето се работи

Во последно време, различни видови режими доминираат во човечката исхрана, главно со цел да се намали телесната тежина и да се зголеми фитнесот. Покрај автофагијата и разните диети, вежбањето на празен стомак се практикува сè почесто, па логично прашање е дали е добро да пиете кафе на празен стомак.

Во суштина, како и со другите работи, има многу контроверзии. Во спортска смисла, ако вежбате на празен стомак, метаболизмот се префрла од јаглехидрати во маснотии, што влијае на ентузијазам и енергија, па многумина го препорачуваат кофеинот како стимуланс. Сепак, други велат дека можеби не е најдобар затоа што кофеинот влијае на зголеменото производство на кортизол. Поддржувачите на кафе на празен стомак велат дека ова не е проблем затоа што кортизолот се лачи со будењето во секој случај, па затоа не е страшно ако неговата концентрација се зголеми малку повеќе заради кофеинот.

Сепак, студиите исто така покажуваат дека конзумирањето на кофеин кога кортизолот е висок, всушност може да предизвика непотребно повеќе кортизол (Bae и др., 2014). Ова може да доведе до зголемување на шеќерот во крвта, што доведува до зголемено производство на инсулин и, следствено, на потенцијална отпорност на инсулин. Од друга страна, вишокот на кортизол може да доведе до зголемување на телесната тежина, проблеми со спиењето и намален имунолошки одговор. Значително нарушување на секрецијата на кортизол, исто така, може да влијае на хормоналната рамнотежа.

Повторно многумина прашуваат зошто високиот кортизол е лош? Се разбира, таквото прашање е легитимно под услов да живееме нормален живот. Сепак, проблемот е во тоа што кога сме под постојан стрес, телото, исто така, континуирано произведува кортизол. Фактот дека на овој начин претходно опишаниот циклус на зголемување на шеќер, инсулин и отпорност на инсулин е затворен, односно невозможноста инсулин да дејствува на клетките и да инјектира гликоза во нив.

Од друга страна, гастроентеролозите веруваат дека кафето на празен стомак може да влијае на дигестивните проблеми. Повеќето луѓе мислат на зголемување на киселина во желудникот (преку дејството на гастрин), што е апсолутно точно и доведува до некаков гастритис и металоиди, а ретко кој се рефлуксра во хранопроводот. Во некои ситуации, тоа може да доведе до зголемување на контрактилноста на жолчното кесе и / или дебелото црево (Boekema et al., 1999). Сепак, постојат студии кои индицираат дека кофеинот и зголемената киселост можат да имаат корисен ефект врз микробиотата, односно бактерискиот состав на цревата.

И така, дискусијата продолжува на неодредено време затоа што толку многу луѓе пијат кафе прво нешто наутро, што не се совршено заинтересирани за тоа дали го стимулира кортизолот или влијае на микробиота. Повторно, противниците на пиење кафе на празен стомак велат дека секогаш треба да јадете нешто претходно и да пиете кафе во периодот помеѓу 9.30 и 12 часот како неопходен стимуланс во подигнување на енергијата. Дури и најжестоките противници не ја негираат улогата на кофеинот, но потоа тие прибегнуваат кон проблемот на дехидрирање, бидејќи според нив, не е логично дека откако ќе се разбудам дехидрирани, да продолжиме со нешто што предизвикува дехидрираност. Се разбира, никој не спомнува дека консумирањето кафе на празен стомак не значи автоматски да не пиете течности. Напротив, повеќето поборници за пиење кафе на празен стомак, исто така, пијат вода. И има многу теории на кои веројатно им треба посебна статија.

Конзумирањето кафе на празен стомак може да доведе до зголемена нервоза и вознемиреност. И додека некои не можат да се фокусираат на работите што треба да се направат во текот на денот, други само што кофеинот им пречи да го фокусираат. И, веројатно за оние кои се грижат, тоа се случува заради ефектите врз кардиоваскуларниот систем, односно на забрзувањето на чукањето на срцето, аритмијата и напливот на притисок. Ова е точно од гледна точка на клиничката фармакологија, бидејќи кофеинот делува блокирајќи ги аденозин рецепторите и со тоа има стимулирачки ефект врз срцето, слично на ефектот врз мозокот. Затоа е важно секој да научи што им одговара и да се однесуваат на тој начин (Higdon et al., 2006).

И тогаш пасторите советуваат да пиеме кафе напладне или дури подоцна. Замислете што велат Италијанците за вакво нешто, бидејќи нивната култура за јадење вклучува капучино и кроасан наутро, а потоа и неколку еспресори по ред, и оние малечки со нозе кои едноставно служат за подигнување на телото до посакуваното енергетско ниво за сè што треба да направат. тој ден.

Се разбира, некои луѓе со години консумираат кафе на празен стомак и се чувствуваат доста добро. И тоа е суштината, затоа што ако е така, продолжете да пиете. За сите други, можеби не е лошо да ја споите потрошувачката за кафе со мал појадок, ако ништо друго, барем кроасан како Италијанците.

И наместо да заклучите, можеби ќе сакате да се обидете да користите кофеин за да работите на позитивниот дел од вашата личност. Сè што забележувате ви пречи – поправате, но не со запирање на пиење кафе, туку со комбинирање со цел да ги стимулирате ефектите на кофеинот и да соберете енергија на почетокот на денот. Во превод, обидете се да научите да пиете кафе онака како што ви одговара.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320фановиLike

Прочитајте повеќе

ОТКРИЕНА ШОКАНТНАТА ТАЈНА НА ЗАБОРАВЕНИТЕ ПРОСТРАНСТВА НА СОБИР! Мерењата го потврдија она за што во СССР се сомневаше, Русија го има НАЈГОЛЕМОТО ЗЛАТНО НАОЃАЛИШТЕ...

Најголемото наоѓалиште на злато во светот, Сухој Лог во Сибир, беше скоро заборавено во Русија до неодамна, а сега најголемиот екплоататор на злато во...

Снимка од ликвидацијата на напаѓачот кој не престанал да извикува „Алах Акбар“: Градоначалникот на Ница проговори терористичкиот напад (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО)

Терористички напад се случи во црква во Ница во кој загинаа три лица, а неколку беа ранети. Напаѓачот со нож избодел луѓе во црквата,...

Мицевски: Неусогласеноста помеѓу СДСМ, ДУИ и БЕСА го кочи функционирањето на Собранието

Поминаа веќе три месеци откако Собранието на Република Македонија започна со работа, а се уште се соочуваме со негова нефункционалност во повеќе сегменти. Партиската...

Најлудото Bugatti во историјата! Француска машина од 1800 „коњи“ јаде асфалт (ВИДЕО)

Вреди да се почека! Bugatti го претстави концептот на нов автомобил со неверојатни „коњи“ од 1825 година и максимална брзина од 500 km /...

Слични вести

Пендаровски: Ситуацијата со Ковид-19 е исклучително сериозна!

Претседателот Стево Пандаровски, по состанокот на Советот за безбедност, се обрати пред јавноста, апелирајќи да се почитуваат сите мерки за заштита од корона вирусот,...

Снимка од ликвидацијата на напаѓачот кој не престанал да извикува „Алах Акбар“: Градоначалникот на Ница проговори терористичкиот напад (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО)

Терористички напад се случи во црква во Ница во кој загинаа три лица, а неколку беа ранети. Напаѓачот со нож избодел луѓе во црквата,...

Мицевски: Неусогласеноста помеѓу СДСМ, ДУИ и БЕСА го кочи функционирањето на Собранието

Поминаа веќе три месеци откако Собранието на Република Македонија започна со работа, а се уште се соочуваме со негова нефункционалност во повеќе сегменти. Партиската...

Најлудото Bugatti во историјата! Француска машина од 1800 „коњи“ јаде асфалт (ВИДЕО)

Вреди да се почека! Bugatti го претстави концептот на нов автомобил со неверојатни „коњи“ од 1825 година и максимална брзина од 500 km /...

Министерот Спасовски хоспитализиран на Инфективна

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски синоќа бил хоспитализиран на клиниката за Инфективни болести, пишува Фокус. -Министерот од вчера е на инфективната клиника поради висока температура....