Тој напиша, а неговата рака трепереше: Финецот Јан, убиецот на кумот на Аркан, ги раскажа сите детали за погубувањето во книгата

септември 16, 20201min
4

Смртта на Драган Јоксовиќ Јокса (42), шефот на југословенската мафија во Шведска и кум на убиениот Жељко Ражнатовиќ Аркан (48), кој беше убиен пред 20 години во холот на хиподромот во Стокхолм „Солвала“, повторно е во центарот на вниманието на јавноста во таа скандинавска земја.

Финецот Јан Ранинен (30), кој го уби Јокса и подоцна беше осуден, објави книга во која ги раскажа деталите за тоа погубување.


Ранинен наведува дека во времето на убиството, шведскиот рапер Александар Бард, кој е познат по тоа што зборувал за криминалци во неговите песни, седел покрај Јоксовиќ во едно кафуле.


Според убиецот на Јоксин, шведската музичка sвезда скокнала во моментот на пукањето за да ги заштити своите пријатели со своето тело, а за тамошните медиуми раперот ги потврдил овие тврдења и рекол дека никогаш нема да го заборави моментот кога Јоксовиќ бил убиен.

„Драган седеше на масата покрај нашата кога Ранинен го застрела во главата. „Иако не сум емотивна личност, долго размислував за тоа убиство, горд сум на себе што ги штитев своите пријатели и продолжив да живеам како и обично“, рече Бард.

Во својата книга, Јан Ранинен, убиецот на Јокса, опишува и како покојниот Драган Ковач Кова го убедил дека треба да го убие Јокса.

Ковач беше одлично момче, се сретнавме порано во затвор и еден ден ме праша дали сум подготвен да го убијам Јокса, кој беше многу познат во Шведска. Отпрвин не можев да поверувам дека тој тоа го бараше од мене, но чувствував дека тоа ќе биде голема отскочна штица за мене во светот на криминалот. Отпрвин се прашував дали да прифатам или да дозволам брат ми да изврши убиство. Сепак, сфатив дека со ова убиство ќе скокнам многу чекори во светот на подземниот свет и прифатив – пишува Ранинен, кој исто така опишува како изгледало убиството.

„Кога го испукав првиот истрел, се чинеше дека тој дури и не го допрел Јокс, а вториот веќе го удри. После тоа, тој падна и легна во локва крв “, пишува Јан Ранинен.

Витомир Мартиќ, поранешен боксер и жестоко момче, им раскажа на страницата „легенди на деведесеттите“ зошто имало конфликт меѓу некогаш најдобрите пријатели – Јокса и Кова.

„Јокса сакаше да изгради строга хиерархија во Шведска, како што имаше неговиот кум Аркан во Србија, тој се обиде да направи своја војска. тој му рече: „Ајде да одиме заедно.“ Јокса, кој беше огромен човек, го потцени помалиот Ков и рече: „Каде видовте дека генералот оди во битка?“. Кова негодуваше за ваквиот став

Аркан плачеше само за него

Поради нетолеранцијата и војната за превласт на шведските улици, прашање на време беше кога некому главата ќе удреше некого, а потоа еден млад фински наркоман го уби Јокса, кога го нарекоа Големиот Јоксо или Јоксо Див. Сите медиуми ја објавија веста за смртта на Јокса, бидејќи тој беше исклучително популарен во Шведска, близок до кралското семејство, а се појави и во светот на шоу-бизнисот. Тие велат дека Аркан бил единствениот пат кога го виделе како плаче на погребот на Јокса.