дома Балкан ЗОШТО ГРЕНЕЛ ВОДИ 13 АМЕРИКАНСКИ СЛУЖБЕНИЦИ ВО КОСОВО? Која е нивната цел?

ЗОШТО ГРЕНЕЛ ВОДИ 13 АМЕРИКАНСКИ СЛУЖБЕНИЦИ ВО КОСОВО? Која е нивната цел?

Ричард Гренел, специјалниот пратеник на претседателот на САД за дијалогот меѓу Белград и Приштина, денес ќе пристигне на Косово заедно со уште 13 други американски претставници. Извори од приштинските медиуми сугерираат дека неговата посета има за цел да го провери напредокот во спроведувањето на најавите од документите потпишани на 4 септември во Белата куќа, за „економската нормализација“ на односите меѓу Косово и Србија.

Гренел ќе дојде на Косово со уште 13 други американски претставници кои во рамките на тој документ ќе презентираат проекти за Косово и регионот.

Косово и Србија потпишаа договори на 4 септември, кои медиумите често ги толкуваат како историски, бидејќи се верува дека тие го отвораат патот за нормализирање на економските односи и инвестициите.

Неколку белградски медиуми објавија, повикувајќи се на неименувани извори, дека Гренел ќе го посети Белград следниот ден, вторник, на 22 септември.

Наведено е дека главна тема на таа посета ќе биде отворањето на канцеларијата на новата американска меѓународна финансиска корпорација за развој (ДФЦ) во Србија.

  • Темите на разговор за време на посетата на Гренел (на Белград) ќе бидат други точки од договорот од Вашингтон, кој ќе биде инициран и спроведен што е можно побрзо, наведува неименуван извор.
- Реклама -

Социјални мрежи

5,320фановиLike

Прочитајте повеќе

Вака ќе изгледа станицата на Марс: Ракетата на Илон Маск е веќе „паркирана“ (ФОТО)

Технолошки стартап од Њујорк, Air Company, објави дека развива систем за производство на ракетно гориво со помош на вода, јаглерод диоксид и соларна енергија. Тие...

За Заев е неприфатливо тоа дека македонскиот јазик извира од бугарскиот

Премиерот Зоран Заев изјави дека не се прифатливи некои од сигналите што доаѓаат од Бугарија. „Не е прифатливо“, изречно рече Заев одговарајќи на новинарско прашање...

Зошто ВЕНИТЕ се сини ако КРВТА Е ЦРВЕНА? Еве го одговорот!

Според експертите, крвта е црвена како резултат на хемоглобинот, протеин кој е одговорен за пренос на кислород во црвените крвни зрнца. Сепак, хемоглобинот рефлектира големи...

Родители, внимание! Google отстрани три апликации популарни меѓу децата

Google отстрани три апликации од Play Store, популарни меѓу најмладите, кои забележаа повеќе од 20 милиони преземања, пренесува TechCrunch. Станува збор за апликациите „Princess Salon“,...

Слични вести

Нуркачи бараа интересни сцени на дното на водата, и откриле ГРОБИШТА и тоа какви! (ВИДЕО)

Шпански нуркачи влегоа во водите во близина на Палма за да најдат нови пејзажи и можеби видови риби на дното. Сепак, по дваесетина метри нуркање...

За Заев е неприфатливо тоа дека македонскиот јазик извира од бугарскиот

Премиерот Зоран Заев изјави дека не се прифатливи некои од сигналите што доаѓаат од Бугарија. „Не е прифатливо“, изречно рече Заев одговарајќи на новинарско прашање...

Зошто ВЕНИТЕ се сини ако КРВТА Е ЦРВЕНА? Еве го одговорот!

Според експертите, крвта е црвена како резултат на хемоглобинот, протеин кој е одговорен за пренос на кислород во црвените крвни зрнца. Сепак, хемоглобинот рефлектира големи...

Родители, внимание! Google отстрани три апликации популарни меѓу децата

Google отстрани три апликации од Play Store, популарни меѓу најмладите, кои забележаа повеќе од 20 милиони преземања, пренесува TechCrunch. Станува збор за апликациите „Princess Salon“,...

МОНТАЖНАТА БОЛНИЦА СЕ НАПОЛНИ, БОЛНИ СО КОВИД ЌЕ СЕ ПРИМААТ НА КОЖНА КЛИНИКА И НЕВРОЛОГИЈА

Монтажната болница до Инфективната клиника е скоро полна со болни, па сега новите пациенти ќе се примаат на Клиниката за неврологија и Кожна клиника,...