Category: Балкан

shutterstock_1724185240_1000x0.jpg
септември 22, 2020
Познато е дека љубовта на кучето кон човекот е една од најискрените и најчистите, а ние сме имале можност да се увериме и видиме безброј пати. Повеќето од нас гледаа и плачеа со филмот „Hachiko“ за куче кое помина девет години по смртта на неговиот сопственик, чекајќи го на железничката станица да се врати. Сезоните […]

Screenshot-2020-09-21-223621.png
септември 22, 2020
Секојдневно наидуваме на разни интересни реклами во кои сопствениците се обидуваат да ги продадат своите „лимени миленици“, а многу од нив честопати го привлекуваат нашето внимание. Некој поради добар автомобил, некој поради луда цена, а некој поради интересен опис. Наидовме на еден од нив додека баравме олдтајмери, односно автомобили постари од 30 години. Станува збор […]

8-2.png
септември 21, 2020
Само смртта е сигурна работа, што е вистина … Но, производството на починатиот? Ги продавате? Некој се збркал прилично кога создал слоган за компанија што се занимава со, за жал, најтажните работи. „Производство, продажба и транспорт на починати“, компанија чиј сопственик е извесен Нешо. Нешо успеа да стигне до социјалните мрежи, каде масовно се „споделуваат“ […]

5-5.png
септември 21, 2020
Серија неповрзани инциденти во Струмица. Околу триесет лица од клиниката за инфективни болести го киднапираа телото на починатиот. Масовна тепачка пред судницата. Македонските медиуми јавуваат дека триесетина лица упаднале во струмичката клиника за инфективни болести и го киднапирале телото на лице за кое постои сомневање дека умирало од коронавирусот. Таа личност починала кратко време откако […]

2-12.png
септември 21, 2020
Почина Шаин Мемети. Ова име и презиме на почетокот нема да им значи многу на многумина, но кога ќе се споменат „Жељо“, сè ќе биде јасно, пишува Слободна Далмација. Шаин, кој се пресели на тој свет во неделата, на 79-годишна возраст, беше со неговиот брат Хасан, сопственикот на култниот Сараево ќебапчилница, неизбежна точка за многумина […]

228787_profimedia0514247484_ff.jpg
септември 21, 2020
Црквата Ружица, лоцирана на Калемегдан, сместена под портата Зиндан, е најстарата црква во главниот град. Сегашната црква на Рождеството на Пресвета Богородица (Ружица) има бурно и богато минато. Порано тоа беше магацин за барут кој беше претворен во воена црква, некаде околу 1867 година. Сè уште не е познато кој и кога ја изградил, на […]

1-177.jpg
септември 21, 2020
Новинарот кој го следел трансферот на пари од сметката на Ражнатовиќ известил за откривањето на тигарот. Тигарчето започнало да прави друштво на Српската доброволна гарда на Жељко Ражнатовиќ Аркан за време на битката за Вуковар. Тигарот за прв пат се појави на познатата фотографија на која го држи командант Жељко, додека во позадина може да […]

773577_w-55888402_ls.jpg
септември 21, 2020
Ричард Гренел, специјалниот пратеник на претседателот на САД за дијалогот меѓу Белград и Приштина, денес ќе пристигне на Косово заедно со уште 13 други американски претставници. Извори од приштинските медиуми сугерираат дека неговата посета има за цел да го провери напредокот во спроведувањето на најавите од документите потпишани на 4 септември во Белата куќа, за […]

џ-2.png
септември 21, 2020
Интересно е како историјата, ќе го памети овој договор од Вашингтон, како „Договор за економска нормализација“ или како „Американски договор на Вучиќ“, што навистина нема многу врска со нормализацијата на економските односи. Од американска гледна точка, Вучиќ беше „зрел како круша“ за голема работа. Притисокот врз него беше доволен да го исплаши да изгуби моќ, […]

д-2.png
септември 20, 2020
Сè уште не е пронајдена 11-годишната Банин Хошеин од Авганистан, која според извештајот на нејзиниот татко, барател на азил, се одвоила од него и нивната група мигранти на 27 август во Броканац, на воениот полигон во близина на Слуњ, изјави хрватскиот министер за внатрешни работи Давор Божиновиќ. „Постојат индиции дека девојчето го продолжило патувањето со […]