Category: Македонија

20200228092708-1280x853.jpg
септември 21, 2020
Седум фудбалерки од македонската женска репрезентација добија позитивни резултати од првиот скрининг тест на вирусот Ковид-19. Без никакви симптоми на Ковид-19 во самоизолација се две фудбалерки од Каменица Саса и пет фудбалерки од Тиверија. Составот на македонската женска репрезентација заедно со стручниот штаб и луѓето кои се вклучени во работата на селекцијата пред почеток на […]

Cudo-Svetog-arhangela-Mihaila.png
септември 19, 2020
На овој ден, верниците се сеќаваат на чудата на изворот во Лаодикеја, што се случија околу 300 година. Според легендата, еден паган имал глувонема ќерка, но, и покрај фактот дека тој не бил христијанин, архангелот Михаил му се појавил во сон и му рекол дека ќерка му треба да се измие на тој извор. Тој […]

c745de34eda1ae0a8bc6968695e1c1791809eb2e.jpg
септември 19, 2020
Најновото истражување за широкопојасен интернет во 221 земја и територија на планетата покажа неколку интересни резултати. Како е соседството? Кога станува збор за соседството, Србија е рангирана на 65-то, Хрватска на 25-то, Романија на 26-то, Бугарија на 36-та и Црна Гора на 63-то. Најлош интернет нормално има во Македонија (109) и лоша е и Босна […]

eurostandard.png
септември 9, 2020
Фондот за осигурување депозити ги информира депонентите на „Еуростандард банка” АД во стечај со право на обесштетување дека во вторник, на 15 септември 2020 година, ќе почне исплатата на обесштетувањето на осигурениот износ на нивниот депозит до законски утврдениот максимален износ од 1.850.889 денари. Исплатата ќе се извршува преку четири деловни банки. -Депонентите чие ПРЕЗИМЕ […]

pandov5-640x385-1.jpg
септември 9, 2020
Политичкиот аналитичар, Александар Пандов со објава на социјалните мрежи изрази благодарност до Извршниот комитет на ВМРО ДПМНЕ и претседателот Мицкоски за искажаната доверба и чест да биде првиот претседател на Патриотскиот институт во рамки на партијата. „Ви ветувам на сите членови и симпатизери, како и на секој Македонец и граѓанин на Република Македонија кој си […]

собрание.jpg
септември 9, 2020
Пратеникот на ДУИ Арбен Зибери е хоспитализиран на Клиниката за инфективни болести откако заболел од ковид-19, а не е верификуван и мандатот на пратеничката од листата на СДСМ која треба да дојде на местото на Јагода Шахпаска, сега министерка за труд и социјална политика. Собраниското мнозинство има 62 пратеника, а без овие двајца владината коалиција […]

korona-3.png
септември 9, 2020
Од почетокот на коронавирусот се заразиле 6156 скопјани, а во моментов има активни 575 случаи. Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје): • Чаир – 55• Гази Баба – 72• Аеродром – 99• Карпош – 63• Центар – 62• Кисела Вода […]

korona-mk.png
септември 9, 2020
Со 112 заразени, Аеродром има најголем број активни случаи на КОВИД-19 меѓу десетте скопски општини и општините во поширокиот регион на главниот град. Според денешните податоци на Министетсвото за здравство за поминати 24 часа, 85 активни има во Чаир, по 82 се во Гази Баба и Карпош, 80 во Кисела Вода, 76 во Центар, 52 […]

tasevski.jpg
септември 8, 2020
Глумецот Сашо Тасевски, кој беше поддржувач на шарената револуција и на Зоран Заев против „режимот“ на Никола Груевски денеска на социјалните мрежи реагира на тоа што за прославата на Денот на независноста 8. Септември, припадниците на власта за која се бореше и тој, ниту еднаш не го изговорија името Македонија. – Гласавте за говеда без […]

boki-13.jpg
септември 8, 2020
Бојан Јовановски, познат како Боки 13 утринава итно е пренесен во Клиниката за хируршки болести „Свети Наум Охридски“ во Скопје, дознава „Фактор“. Според болнички извори, Боки 13 имал силно воспаление на желудникот, поради што му се прави операција. И претходно, додека траеја судските рочишта за случајот „Рекет“, Боки 13 често се жалеше дека има сериозни […]