Category: Планета

07cfa8f4-0e69-444d-b664-522e970c8879.jpg
септември 22, 2020
Веројатно има најмногу фан клубови во Америка, особено кога станува збор за автомобилската индустрија. Дизелите сè уште се свети во нашиот регион, а во Америка имаат и посебен статус. Меѓу нив, најрадикални се оние кои стојат зад rolling coal, чиј заштитен знак се буквално оџаци од кои се појавува црн чад. На нивниот годишен собир […]

19629593795f687ebe1080a246916781_v4_big.jpg
септември 22, 2020
Сесил Чаб отишол на аукција во 1915 година за да купи столици за трпезаријата, но се вратил дома по врвна импулсивна зделка – Стоунхенџ. Како и повеќето ловци на награди кои го преполнија театарот „Palaсе“ во Солсбери, Англија, на 21 септември 1915 година, Сесил Чаб ја бараше најдобрата цена. Легендата вели дека богатиот 39-годишен адвокатк […]

1-12.png
септември 21, 2020
Во моментов, истражувачите проценуваат дека помеѓу 24 и 34 милијарди тони пластичен отпад влегуваат во светските водни патишта годишно. Дури и ако владите ги исполнуваат глобалните обврски, количината на пластика ќе биде огромна Студија објавена во списанието „Сајанс“ покажа дека човештвото е на пат да има 53 милијарди тони пластичен отпад на светските водни патишта, […]

ба.jpg
септември 21, 2020
По разводот, таа плачеше една година и се здебели многу, а сега сака да продолжи да живее како порано Британката неколку пати ги одбила барањата на својот љубовник Родни, но кога тој ја запросил на сцената во клубот, пред сите, таа не можела да каже не. Откако се преселија во Англија, сè тргна надолу … […]

М.jpg
септември 21, 2020
Поделбата што е апсолутно незамислива од денешна гледна точка во пост-апокалиптично сценарио може да биде токму тоа Со седум и пол милијарди луѓе во светот, лесно се губиме во сите статистички податоци и бројки, но благодарение на дизајнерот по име Тоби Нг, овие бројки се поедноставени и илустрирани. Во проектот „Светот на 100“, Тоби презентираше […]

б-2.jpg
септември 21, 2020
Жената требаше да се породи за неколку дена Малата Јеменка, родена оваа недела на летот на авиокомпанијата „Египет ер“ од Каиро до Лондон, го доби најдобриот можен подарок од екипажот. Жена од Јемен по име Хиам Наср Даги Дабан роди девојче, иако лекарите и рекоа дека може безбедно да патува бидејќи ќе се породи дури […]

248961_kafa_ff.jpg
септември 21, 2020
Од дури 183 апликации, овој директор разгледал само шест од нив, а причината е многу едноставна. Сопственикот на IT компанија во Велика Британија, Рајан Ирвинг, на LinkedIn објасни зошто од 183 апликации за вработување биле разгледани само шест. Имено, тој поставил оглас за вработување во кој им понудил на работниците плата од 12 000 фунти […]

000_1000x0-1.jpg
септември 21, 2020
Според американската војска, координатите на „Монитор-Е“, кој се наоѓа во орбитата со минимална надморска височина од 188 километри и максимална – 196 километри, ќе влезат во атмосферата на 22 септември околу 6,43 часот по московско време над Индискиот Океан – во точка со координати 7 , 5 степени јужна географска ширина и 74,9 степени источна […]

818289_snimak-ekrana-20200921-095437_ls.jpg
септември 21, 2020
Двете статуи претставуваат двајца љубовници од кинеската митска љубовна приказна, а големото финале е кога парот ќе ја достигне својата највисоко искачување и тоа е моментот кога двете статуи се „бакнуваат“. Без безбедносни мерки. Без појас. Нема ниту седишта! Новото екстремно возење во Кина претставува екстремно возење и наречено е „Летечки бакнеж“! „Летечкиот бакнеж“ е […]

1-176.jpg
септември 21, 2020
Бил Гејтс деновиве не може да престане да го кажува своето мислење за коронавирусот. Во својата последна изјава, плутократот предвиде дека пандемијата ќе заврши до 2022 година – благодарение на вакцините во кои тој инвестираше многу. Во интервју за „Фокс њуз“, основачот на „Мајкрософт“ предвиде дека животот ќе се врати во нормала за луѓето во […]