Category: Свет

koronavirus-7.jpg
септември 22, 2020
Поединци кои се заразиле со корона вирусот веднаш по инфекцијата, развиле симптоми кои загрижуваат … Три различни научни студии ширум светот дојдоа до ист заклучок – лица кои се заразиле со корона вирус наскоро по инфекцијата развиле симптоми на Паркинсонова болест! Случај во Израел Неодамнешното истражување на израелски научници, објавено од престижното медицинско списание „Lanset“, […]

804807_w-56271337_ls.jpg
септември 22, 2020
Шефот на Европското регионално биро на Светската здравствена организација, Ханс Клуге, им се заблагодари на волонтерите кои учествуваа во тестирањето на руската вакцина против COVID-19 „Спутник V“ и изрази уверување дека третата фаза на тестирање ќе биде позитивна. Русија ја започна третата фаза на тестирање на оваа вакцина, кога безбедноста и ефективноста на вакцината се […]

6216871255f68b256d1763551408332_v4_big.jpg
септември 22, 2020
Дека одмаздата на оставена жена е она од што повеќето мажи стравуваат, почувствува и поранешниот крал на Шпанија Хуан Карлос, откако „Paris Match“ објави интервју со неговата поранешна љубовница Корина Ку Саин-Витгенштајн, која со години е вистинска мистерија за сите европски медиуми кои се обидоа да го откријат нејзиниот идентитет. Во интервјуто за „Paris Match“ […]

џ-3.png
септември 21, 2020
Податоците за летовите на авионот на Џефри Епштајн, вклучително и „Лолита експрес“, ќе бидат изнесени на суд, што предизвика страв кај богатите и славните кои се дружеа и одеа на забави со овој осуден педофил, кој минатата година изврши самоубиство во затвор. Јавниот обвинител на Девствените острови, каде милијардерот имал вила и извршил бројни злосторства […]

њ-3.png
септември 21, 2020
Овие жени живеат во племето Мурси. Тие се познати низ целиот свет по традицијата да носат глинени плочи во устата. Колку е поголема глинената плоча, знак дека оваа жена ќе биде достојна невеста. Жените Мурси најчесто склучуваат договорени бракови, додека некои жени склучуваат „наследни“ бракови. На пример, ако нејзиниот сопруг умре, сопругата „преминува“ на следниот […]

љ-9.png
септември 21, 2020
Селото во кое живее е „Бог зад неговите нозе“. Жителите на поголемите села во околината велеа дека „Господ ги крена рацете“ од Котилава затоа што нема вода и струја. И тогаш дојде Лаунги Буџијан, денес пензионер, кој е познат низ целиот округ Гаја во Индија како „човечки канал“. Имено, Лаунги 30 години копа воден канал […]

7-2.png
септември 21, 2020
На само 23-годишна возраст, овој лекар веќе работел во 16 приватни болници, водел неколку медицински кампови и волонтирал заедно со бенгалската полиција и локалните работници за време на пандемијата. Или воопшто не. Ова звучи како завидно резиме за секој доктор, а особено за оној што го напуштил училиштето во петто одделение и немал медицинско образование. […]

6-2.png
септември 21, 2020
Абу Даби, конзервативната престолнина на Обединетите Арапски Емирати, го укинува својот систем на лиценци за набавка на алкохол, бидејќи Дубаи постојано ги опушташе своите регулативи за да ги поттикне продажбите и туризмот среде сегашната пандемија на коронавирус. Одделот за култура и туризам на Емирати ги објави новите регулативи во циркуларната белешка од минатата недела, адресирана […]

т-1.jpg
септември 21, 2020
Трамп не е првата личност што се обиделе да ја убијат на овој начин. Во Лондон во 1978 година, Георги Иванов Марков, бугарски писател, дисидентен интелектуалец и новинар, беше отруен на овој начин. Пакет кој содржел отровно рицинусово масло наменето за Доналд Трамп, кој бил испратен пред неколку дена, бил пресретнат пред да стигне до […]

в-1.jpg
септември 21, 2020
Ниту виновни ниту должни,можеме да се заразиме Американскиот центар за контрола и превенција на болести ги ажурираше упатствата на својата веб-страница, конечно наведувајќи дека вирусот корона може да се шири низ воздухот преку „респираторни капки или мали честички што остануваат во аеросолите, а кои исто така се формираат за време на дишењето на заразено лице“. […]