дома Coronavirus Откако ја прими втората доза од вакцината, Бил Гејтс коментираше колку долго...

Откако ја прими втората доза од вакцината, Бил Гејтс коментираше колку долго ќе треба да ги носиме маските

Гејтс вели дека маските и онака не се страшна работа и покрај тоа што бил вакциниран, тој ќе продолжи да носи маски во текот на целиот есен.

Дали масовната вакцинација навистина ќе ги врати нашите животи во нормала или сепак ќе мора да носиме маски и да држиме дистанца некое време? Одговорот на ова прашање во моментов е непознат и само времето ќе покаже како ќе се развие состојбата со коронавирусот дури и откако многумина ќе примат вакцина. Она што е сигурно сега е дека, дури и да се вакцинирате, сепак мора да се придржувате до епидемиолошките мерки и да носите маска.

Гејтс предупредува на нови големи опасности за човештвото по пандемијата: „Луѓето не сакаат премногу да зборуваат за тоа“.
За вакцинациите и маските како гостин во сè попопуларната апликација Клубхаус зборуваше и Бил Гејтс, кој прими втора доза на вакцина против коронавирус. Тој предупреди дека и оние кои ќе се вакцинираат можат да го пренесат вирусот, па затоа тој ќе продолжи да носи маска „за да даде добар пример“. Сепак, тој верува дека светлината на крајот од тунелот се навира и дека за неколку месеци мерките за штедење можат да олеснат и луѓето конечно да се релаксираат малку и да живеат послободно. Ова може да се случи кон крајот на пролетта или почетокот на летото, но треба да се напомене дека Гејтс зборува за ситуацијата во САД, што кога станува збор за вакцинацијата, е многу подобра од ситуацијата во Европа. Тој сè уште има намера да продолжи да ја носи маската, особено во близина на постари лица кои не биле вакцинирани. Тој вели дека носењето маска и онака не е страшна работа и има намера да ја носи за време на есента, односно додека стапката на инфекција не се намали значително. Во споредба со некои други експерти, Бил Гејтс е прилично оптимист, бидејќи неодамна главниот медицински советник во Белата куќа Ентони Фаучи рече дека Американците можеби ќе мора да носат маски не само во текот на 2021 година, туку и во текот на целата 2022 година.

Секако, имајќи предвид дека коронавирусот, односно ситуацијата околу неговото ширење, се покажа како доста непредвидлива, денес е навистина тешко да се дадат некои предвидувања за тоа што ќе се случи за неколку месеци, а камоли за една година. Што се однесува до Соединетите Американски Држави, доколку нема проблеми, сите приоритетни групи треба да се вакцинираат до мај или јуни, по што ќе дојде ред на помладите луѓе без некои хронични болести, а до јули треба да има доволно дози за вакцините во САД околу 300 милиони луѓе.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

Монструозно, фашистички… : Царовска доби порака од познат психијатар

Професор докторот Викторија Вујовиќ која е психијатар психотерапевт преку социјалните мрежи жестоко реагира на најавите на министерката за образование Мила Царовска дека учениците ќе...

ЗАВРШИ НАЈСКАПИОТ РАЗВОД ВО ИСТОРИЈАТА: Поранешната сопруга на рускиот олигарх кој заговарал со нивниот син, доби НЕВИДЕНА сума!!!

Денеска поранешната сопруга на рускиот олигарх добила дури 453 милиони фунти (504 милиони евра) во најскапата тужба за развод. Судската битка се вртеше околу цело...

ХАОС ВО ГЕРМАНИЈА! Навивачите сакаа да ги ЛИНЧУВААТ своите играчи: Ги бркаа околу стадионот!

Германскиот великан Шалке испадна од Бундеслигата по 30 години. Очајната сезона на славниот клуб од Гелзекирхен беше крунисана со пораз од Арминија во Билефелд со...

Кејт Мидлтон во шопинг со децата! Продавачи во шок: Принцот Џорџ и принцезата Шарлот, како возрасни, сами бираа и си платија од своите џебови

По погребот на принцот Филип, кралското семејство се свртува кон нивните секојдневни обврски. Па сега, децата на принцот Вилијам и војвотката од Кембриџ се враќаат...

Слични вести

Хакерски напад врз Русија?

Хакери од странство се обидоа да украдат податоци за руски вакцини против вирусот корона, рече Николај Мурашов. Криминалците беа особено заинтересирани за резултатите од...

ЗАВРШИ НАЈСКАПИОТ РАЗВОД ВО ИСТОРИЈАТА: Поранешната сопруга на рускиот олигарх кој заговарал со нивниот син, доби НЕВИДЕНА сума!!!

Денеска поранешната сопруга на рускиот олигарх добила дури 453 милиони фунти (504 милиони евра) во најскапата тужба за развод. Судската битка се вртеше околу цело...

ХАОС ВО ГЕРМАНИЈА! Навивачите сакаа да ги ЛИНЧУВААТ своите играчи: Ги бркаа околу стадионот!

Германскиот великан Шалке испадна од Бундеслигата по 30 години. Очајната сезона на славниот клуб од Гелзекирхен беше крунисана со пораз од Арминија во Билефелд со...

Кејт Мидлтон во шопинг со децата! Продавачи во шок: Принцот Џорџ и принцезата Шарлот, како возрасни, сами бираа и си платија од своите џебови

По погребот на принцот Филип, кралското семејство се свртува кон нивните секојдневни обврски. Па сега, децата на принцот Вилијам и војвотката од Кембриџ се враќаат...

ЛОЦИРАНА ИСЧЕЗНАТАТА ПОДМОРНИЦА: Авиони откриле дамка од нафтата на местото каде ѝ се губи трагата (ВИДЕО)

Авиони кои трагаат по исчезната подморница во Индонезија открија дамка од нафта на местото каде се верува дека исчезна. Армијата испрати два брода со сонар...