дома Македонија Геополитика: Зошто Македонците останаа сами против Бугарија

Геополитика: Зошто Македонците останаа сами против Бугарија

Еден од најсериозните медиуми за геостратегија во југоисточна Европа објаснува зошто Македонците останаа осамени во спорот со Грција?

Хрватскиот портал Геополитика тврди дека Борисов е преважен за германските интереси во овој дел од континентот за Берлин да и даде поддршка на Македонија која има право на сопствен идентитет но нема поддршка од никого.

Дел од анализата на хрватскиот портал:

Бугарскиот премиер Бојко Борисов, чија партија ГЕРБ е член на Европската народна партија (ЕПП), е познат како еден од најкооперативните лидери на новите членки на ЕУ.

Германија, односно канцеларката Меркел како најважен политичар во ЕУ, го толерира национализмот на Борисов кон Македонците затоа што има силно стапало во Источна Европа, но и затоа што социјалдемократската опозиција (за разлика од социјалдемократите во поранешна Југославија, освен Србија) е проруска.

Ова е една од главните причини зошто Борисов не доби „пакет“ поради големите протести против корупцијата на владејачката партија годинава.

Другата најважна земја на ЕУ, нејзиниот лидер Емануел Макрон, сигурно нема да се залага за Македонија. Макрон е многу скептичен во однос на проширувањето на ЕУ. Тој смета дека ЕУ треба прво да се постави на поцврста основа, откако претходно го блокираше европскиот пат на Македонија и Албанија.

Иако Макрон знаеше како да „солира“ во однос на Германија во некои ситуации – на пример, кога го спречи планот на Ангела Меркел шеф на Европската комисија да стане бирократ од втора класа од сестринската ЦСУ како дел од решавање сметки во рамките на германската владејачка коалиција.

Меркел минатата недела им рече на Заев и Борисов дека мора да се согласат.

Се разбира, таа не ја поддржа позицијата на Македонија – Бугарија е многу поважна како сојузник.

На крајот, осамената Македонија, велат аналитичарите, веројатно ќе се согласи на некои од бугарските барања, со одредена концесија на Борисов, за да може Заев да се „измие“ со својата јавност и да ја претстави новата концесија како победа.

Во секој случај, иако бугарските причини се неоправдани и Софија не постигнува ништо со нив – Македонците сигурно нема да ја изгубат националната свест и да станат Бугари, но само со такво малтретирање тие се антагонизираат и ја дистанцираат Македонија од себе, без никаква конкретна придобивка.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

Грчева: Чекале 100 вакцини од Бугарија, па и тие не им ги дале

“Диктаторот” Вучиќ си обезбеди за Србија и американски и руски и кинески вакцини. Милиони дози. “Демократов” Заев со прстот во уста. Чекале 100 (сто, со...

КОНДОМИ ШТО ГИ ЗНАЕМЕ ЌЕ ЗАМИНАТ ВО ИСТОРИЈАТА? „Еко-сексуалните лица“ загрижени за околината, имаат алтернативи што сакаат да ги „протуркаат“

Опсегот на контрацепција кој е и еколошки и ефикасен во запирање на сексуално преносливи болести сега расте. „Еко-сексуалните лица“ во Австралија, загрижени за влијанието на...

ОВИЕ ТРИ ЗНАЦИ СЕ НАЈГОЛЕМИТЕ ПЕРФЕКЦИОНИСТИ! Тие сакаат да направат сè совршено, но имаат многу тешкотии во своето срце, воопшто не им е лесно!

Девица, Јарец и Вага: Се стремиме кон совршенство. Пребирливата Девица, строгиот Јарец и елегантната Вага се најмногу склони да се свртат кон негативната страна на...

МОНСТРОУЗНА ИСТОРИЈА: Таткото на науката додаде голем број чудовишта во својата колекција, а вистинската причина е многу подлабока

Перспектива во која сè не се сфаќа поинаку како што луѓето денес лесно може да се опишат како расистички или барем нехумани, но нејзиното...

Слични вести

СЦЕНА КОЈА НЕ СЕ ГЛЕДА ЧЕСТО! Снег падна во Сахара, во Саудиска Арабија температурата отиде до МИНУС

Додека јануари носи снег во многу делови на светот, во Сахара или на Блискиот исток тоа не е толку вообичаено, сепак, деновиве ситуацијата е...

КОНДОМИ ШТО ГИ ЗНАЕМЕ ЌЕ ЗАМИНАТ ВО ИСТОРИЈАТА? „Еко-сексуалните лица“ загрижени за околината, имаат алтернативи што сакаат да ги „протуркаат“

Опсегот на контрацепција кој е и еколошки и ефикасен во запирање на сексуално преносливи болести сега расте. „Еко-сексуалните лица“ во Австралија, загрижени за влијанието на...

ОВИЕ ТРИ ЗНАЦИ СЕ НАЈГОЛЕМИТЕ ПЕРФЕКЦИОНИСТИ! Тие сакаат да направат сè совршено, но имаат многу тешкотии во своето срце, воопшто не им е лесно!

Девица, Јарец и Вага: Се стремиме кон совршенство. Пребирливата Девица, строгиот Јарец и елегантната Вага се најмногу склони да се свртат кон негативната страна на...

МОНСТРОУЗНА ИСТОРИЈА: Таткото на науката додаде голем број чудовишта во својата колекција, а вистинската причина е многу подлабока

Перспектива во која сè не се сфаќа поинаку како што луѓето денес лесно може да се опишат како расистички или барем нехумани, но нејзиното...

Судбината има неверојатен план за вас: Ако ги имате овие бројки на датумот на раѓање, вие сте предодредени за големи работи!

Луѓето родени на овие датуми се навистина посебни. Нумеролозите тврдат дека на некои луѓе им била дадена важна улога од раѓање, како и дека судбината...