дома Македонија Грција во напад на коментаторот на МТВ Тони Стојановски

Грција во напад на коментаторот на МТВ Тони Стојановски

На новинарите од северното соседство им пречело што коментаторите на МТВ не велеле „државјани на С. Македонија“, како што тие сметаат дека е правилно според Преспанскиот договор, туку го користеле зборот – Македонци.

„Тие во никој случај не зборуваа за ‘државјанин на С. Македонија’ во текот на целиот натпревар, ниту го користеа новото име на земјата, „С. Македонија“, реагираат од АНА-МПА.

За Грците, чии репрезентативци ова Европско првенство го гледаат пред ТВ-екраните, ова е втора политичка реакција деновиве, откако претходно им пречеше амблемот на ФФМ на дресовите, за кој исто така сметаа дека не е според Преспанскиот договор.

Стојановски стана национален јунак по говорот по победата против Грузија и пласманот на ЕП.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

Мицкоски, Николоски и Стоилковиќ остварија средба со српскиот претседател Александар Вучиќ

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф. д-р Христијан Мицкоски денес во Белград, заедно со потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски и пратеникот и лидер на ДПСМ Иван...

Мегајахтата на Роман Абрамович чини 610 милиони долари! Првите снимки на Соларис на отворено море (ВИДЕО)

Не е единственa по луксуз, туку и по безбедносен систем Милијардерот Роман Абрамович, сопственикот на ФК Челзи, наскоро ќе ужива во својот мегајахт Соларис, чија...

ПОЗНАТА Е ПРИЧИНАТА ЗА ПОЖАРОТ ВО КОЧАНИ

Денес се состана групата за проценка за да дискутира за состојбата со пожарите. Беше одлучено дека нема потреба од прогласување на кризна состојба на...

Скопје со најмногу новозаразени со корона, еве колку новозаболени биле регистрирани вотекот на вчерашниот ден

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: · Во последните 24 часа се направени 3.658 тестирања, а регистрирани се 37 нови...

Слични вести

МЗ: 31% ОД НАСЕЛЕНИЕТО НАД 18 ГОДИНИ Е ВАКЦИНИРАНО СО ПРВА ДОЗА ВАКЦИНА

Вакцинацијата се одвива со добро темпо на територијата на целата држава. Заклучно со 1 август, со една доза на вакцина против Ковид 19 вакцинирани...

Мегајахтата на Роман Абрамович чини 610 милиони долари! Првите снимки на Соларис на отворено море (ВИДЕО)

Не е единственa по луксуз, туку и по безбедносен систем Милијардерот Роман Абрамович, сопственикот на ФК Челзи, наскоро ќе ужива во својот мегајахт Соларис, чија...

ПОЗНАТА Е ПРИЧИНАТА ЗА ПОЖАРОТ ВО КОЧАНИ

Денес се состана групата за проценка за да дискутира за состојбата со пожарите. Беше одлучено дека нема потреба од прогласување на кризна состојба на...

Скопје со најмногу новозаразени со корона, еве колку новозаболени биле регистрирани вотекот на вчерашниот ден

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: · Во последните 24 часа се направени 3.658 тестирања, а регистрирани се 37 нови...

РАЗГОЛЕНА ВО КРЕВЕТ СО ДРУГ МАЖ! Меган денес е ЗАКОПЧАНА до грло, а порано снимаше интимни сцени кои сега би ги ИЗБРИШАЛА

Меган Маркл, сопруга на принцот Хари и мајка на Арчи и Лилибет, го слави својот 40 -ти роденден на 4 август. На возраст од четириесет...