дома Македонија Денес е Свето Благовештение: Верниците веруваат дека вака треба да се започне...

Денес е Свето Благовештение: Верниците веруваат дека вака треба да се започне денот за да имате напредок во домот

Прославата на Благовештението и денес за луѓето во селата, но и за земјоделците, претставува почеток на работа на поле, сеење пченица и јачмен, калемење и кастрење овошје.

Денес Македонската православна црква го слави Благовештение, меѓу народот познат како Благовец, еден од најсреќните христијански празници и денот кога Архангел Гаврил ѝ јави на Богородица дека ќе го роди Исус Христос.

Благовештение е дел од празниците на Богородица, кои се женски, па многу жени на овој ден се молат на Богородица за свој пород, одејќи во цркви и манастири каде што иконите се посветени на Светото Благовештение.

Според легендата, кога Марија наполнила 15 години, по 11 години служба во ерусалимскиот храм, свештениците ѝ рекле дека според законот не може да остане таму, туку дека мора да се омажи. Сепак, таа одговорила дека му се посветила на Бога и дека сака да остане девојка до смрт. Тогаш првосвештеникот Захарија собрало 12 лица од Давидовото племе и ја остави Марија на еден од нив да ја чува. Така, Марија беше доверена на грижата за праведниот Јосиф, кој тогаш имаше 84 години.

Евангелието вели дека Архангел Гаврил ѝ се појавил на Богородица осветлена од светлината на архангелот, додека таа држела отворена книга на пророкот Исаја и ѝ рекла дека ќе роди син Божји.

“Радувај се, милостива. Господ е со тебе”, рече Архангел Гаврил, кој ја отвори историјата на Новиот Завет и започна обновување на човештвото.

Идеите за обновување и раѓање со себе донесоа верување дека на овој ден треба да се стане многу рано и да се започне со работа со песна. Токму поради тоа, обичаите наложуваат на овој празник куќата, дворот, шталите, да се исчистат и да се изгори целото ѓубре.

Порано се веруваше дека во пресрет на овој ден, девојчињата треба да купат суви гранчиња и дрвја и да направат голем оган од нив, на некој рид, селска раскрсница или на друго видливо место. Млади и стари се собираа околу огнот, со песна и радост. Кога огнот разгореше доволно, оние повештите прескокнуваа над него, бидејќи се сметаше дека оној што ќе го прескокне пламенот ќе биде заштитен од каснување од змија во текот на целата година.

Во народот, Благовештението важи како ден што се слави поради змиите. Во пресрет на Благовештението, децата удирале со железни предмети со пиштоли, шетале низ куќата, штала и штала и извикувале: „Бегајте, змии и гуштери, бегајте, змии и гуштери!“

Исто така, постои верување дека следниот ден по овој празник, до Велики петок, може да се започне некоја голема и важна работа, но тие носат и важни животни одлуки.

Прославата на Благовештението и денес за луѓето во селата, но и за земјоделците претставува почеток на работа на поле, сеење пченица и јачмен, калемење и кастрење овошје. Така, се верува дека дојде крајот на зимата, па постои изрека која вели: „Ако дождот го навлажни рогот на волот на Благовештение, ќе има берикет“.

Инаку, Благовештение е еден од 12-те најголеми христијански празници, кои секогаш се слават на 25 март според стариот, а на 7 април според новиот календар.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

Погледнете ја сликата и утврдете што прво го привлече вашето внимание – лисица, птица или женско лице?

Овој тест со оптичка илузија открива кој е вашиот агол на набљудување на одредени работи во животот, но исто така и дали сте склони...

ОВА Е МАНИЈАКОТ КОЈ УБИЛ 8 ЛУЃЕ ВО FEDEХ: Објавени се детали за него!

19-годишникот кој уби осум работници на FedEx во Индијанаполис, а потоа изврши самоубиство е поранешен вработен во таа компанија. Тој минатата година беше во...

ХОРОР ВИДЕО: Дива мачка нападна жена среде ден, сопругот се покажа ХЕРОЈ! (ВИДЕО)

Додека сопругот се подготвувал да го паркира автомобилот, неговата сопруга носела до автомобилот транспортер за животни. Неколку моменти подоцна била нападната, агресивна дива мачка започнала...

Кинезите би сакале да ја оживеат оригиналнана „Buba“, но со 4 врати и електромотор (ФОТО)

Новата верзија има ретро дизајн и веројатно ќе се продава само во Кина. Кинеската автомобилска марка ORA ја запознавме минатата година, кога беше претставен интересен...

Слични вести

ПРВ СМРТЕН СЛУЧАЈ ОД „ASTRAZENECA“ ВО АВСТРАЛИЈА: Повторно згрутчување на крвта

Првиот смртен случај на примател на вакцината „AstraZeneca“ поради згрутчување на крвта е пријавен во Австралија во петокот, трет случај на згрутчување на крвта...

ОВА Е МАНИЈАКОТ КОЈ УБИЛ 8 ЛУЃЕ ВО FEDEХ: Објавени се детали за него!

19-годишникот кој уби осум работници на FedEx во Индијанаполис, а потоа изврши самоубиство е поранешен вработен во таа компанија. Тој минатата година беше во...

ХОРОР ВИДЕО: Дива мачка нападна жена среде ден, сопругот се покажа ХЕРОЈ! (ВИДЕО)

Додека сопругот се подготвувал да го паркира автомобилот, неговата сопруга носела до автомобилот транспортер за животни. Неколку моменти подоцна била нападната, агресивна дива мачка започнала...

Кинезите би сакале да ја оживеат оригиналнана „Buba“, но со 4 врати и електромотор (ФОТО)

Новата верзија има ретро дизајн и веројатно ќе се продава само во Кина. Кинеската автомобилска марка ORA ја запознавме минатата година, кога беше претставен интересен...

Пешевска: Бараме продолжување на породилното отсуство од 9 на 12 месеци, да не дозволиме родилките да станат социјални случаи

Како претседателка на Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ во неколку наврати се обратив на темата колку статистички жените се најпогодени во пандемијава: семејното насилство...