дома Македонија Заев за легализација на марихуаната: Скопје како Амстердам, зошто да не!

Заев за легализација на марихуаната: Скопје како Амстердам, зошто да не!

Во интервју за Дојче Веле на македонски јазик, премиерот Зоран Заев најави легализација, односно декриминализација на употребата на марихуана во угостителските места.

„Тоа е дел од еден поширок економски пакет во којшто полагаме голема надеж“, вели премиерот.

На сугестијата во прашањето „ќе правиме ли Амстердам од Скопје?“, премиерот со одговор: „Зошто да не!“

„Целта е токму тоа. Да биде контролирано како во Амстердам и многу други градови во светот“.

„Идејата е да се даде можност во туристичките места, вклучително и Скопје, кафулињата постојни и нови, со почитување на одредени стандарди- вентилација, доказ за потекло на марихуаната и сл., да се овозможи консумација на марихуана внатре во нив“, вели премиерот за „Дојче веле“ .

Стандардите ќе бидат исти за сите и секој ќе може да аплицира, објаснува Заев.

„Верувам, за мала земја, тоа може да донесе сериозен развој за угостителството и туризмот, имајќи ги посебно предвид нашите прекрасни туристички места: Струга, Охрид, Ресен, Дојран, Скопје, Берово, Маврово и сите други места.” Неговата проценка е дека овој проект може да им помогне и на угостителската дејност, но и на туризмот генерално.

„Ова е алатка со која можеме да ги дигнеме услужните дејности, затоа што тие малку учествуваат во домашниот БДП“, смета Заев, но ветува дека на оваа тема ќе се отвори широка дебата, па „ако мнозинството каже ’не чепкајте таму’, нема да чепкаме.” вели премиерот во интервју за Дојче веле.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320фановиLike

Прочитајте повеќе

СНИМЕН ГРАБЕЖ НА БАНКА: Со експлозив разнеле банкомат во Приштина! (ВИДЕО)

Портпарол на косовската полиција, Агрон Боровци, потврди дека утрово била ограбена банка во Приштина, откако разбојниците разнеле банкомат со експлозивна направа, објавија приштинските медиуми. Боровци...

Заев за легализација на марихуаната: Скопје како Амстердам, зошто да не!

Во интервју за Дојче Веле на македонски јазик, премиерот Зоран Заев најави легализација, односно декриминализација на употребата на марихуана во угостителските места. „Тоа е дел...

СЗО: Не препорачуваме употреба на Ремдесивир кај заразени лица

Светската здравствена организација вчера официјално објави и им соопшти на лекарите дека не го препорачува Ремдесивир на „Gilead“ за третман на хоспитализирани пациенти заразени...

Јакимовски до службите за безбедност: Слепци едни, не сум јас враг на Заев, Борисов е

Лидерот на Гром Стевче Јакимовски им се обраќа на безбедносните служби кои што го чуваат премиерот Заев. Јакимовски прави споредба со Србија која точно знаела...

Слични вести

СНИМЕН ГРАБЕЖ НА БАНКА: Со експлозив разнеле банкомат во Приштина! (ВИДЕО)

Портпарол на косовската полиција, Агрон Боровци, потврди дека утрово била ограбена банка во Приштина, откако разбојниците разнеле банкомат со експлозивна направа, објавија приштинските медиуми. Боровци...

Заев за легализација на марихуаната: Скопје како Амстердам, зошто да не!

Во интервју за Дојче Веле на македонски јазик, премиерот Зоран Заев најави легализација, односно декриминализација на употребата на марихуана во угостителските места. „Тоа е дел...

СЗО: Не препорачуваме употреба на Ремдесивир кај заразени лица

Светската здравствена организација вчера официјално објави и им соопшти на лекарите дека не го препорачува Ремдесивир на „Gilead“ за третман на хоспитализирани пациенти заразени...

Јакимовски до службите за безбедност: Слепци едни, не сум јас враг на Заев, Борисов е

Лидерот на Гром Стевче Јакимовски им се обраќа на безбедносните служби кои што го чуваат премиерот Заев. Јакимовски прави споредба со Србија која точно знаела...

СПЕКТАКУЛАРНО: Рус избегна страшна смрт! ДВА ТОНИ бетонски ѕид паднаа врз неговиот автомобил од врвот на зградата! (ВИДЕО)

Русинот Александар од Владивосток за чудо се спаси од страшна смрт кога огромно парче бетон се распадна од врвот на зграда висока повеќе од...